Городище в селі Цекинівка

Поромна переправа

Поромна переправа

В селі Цекинівка Ямпільського району Вінницької області на відстані один кілометр від Дністра є городище. На схід від села є поселення трипільської та черняхівської культур. На північний схід від Цекинівки є черняхівське поселення.

На відстані одного кілометра від Дністра є насип діаметром 33 метри, який називається городище. У виданні Археологічна карта Подільської губернії (1901) повідомляється, що на селянських полях поблизу Дінстра в одному кілометрі від ріки є напівкруглий насип, який у місцевих жителів називається Городище. Діаметр – 34 метри, по периметру – 533 метри. При такому діаметрі периметр повинен бути 213 метрів. Однак можливо є рів, окружність 528 метрів виходить, якщо цей насип оточує рів шириною 25 метрів.

Цекинівка на археологічній карті Євфімія Сіцінського

Цекинівка на археологічній карті Євфімія Сіцінського

Також в “Археологічній карті Подільської губернії” повідомляється, що над Дністром у скалі є дві повністю відкриті печери, одна шириною 3,5 метрів, інша – 2,1 метра.

Місце, на якому розміщується Цекинівка, зручне для оборони, оскільки Дністер робить крутий завиток, утворився своєрідний півострів і досить вузький перешийок, яка веде на півострів, як территорія була захищеною з усіх сторін. Подібні укріплення були поблизу села Лука Городенківського району Івано-Франківської області. Чи були вони тут – невідомо.

Село вперше згадується 1 червня 1512 року у листі молдавського господаря Богдана ІІІ польському королю Сигизмунду І Старому. До 1 червня 1682 року село називалося Церекуновка. З 1798 по 1804 роки Цекинівка була повітовим містом, у 1804 році повітовий центр було перенесено до Ямполя. До 1923 року село входило до складу Ямпільського повіту Подільської губернії. З 1923 року входить до складу Ямпільського району.

У селі є міждержавний поромний перехід Цекинівка-Сороки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.