Замок в Уланові

Уланів на карті Боплана

Уланів на карті Боплана

В селі Уланів Хмільницького району Вінницької області був замок та міські укріплення. Місто з трьох сторін було оточене ставами, які наповнювалися водою ріки Сниводи.

В середині ХVI століття Уланів був містечком із власним замком. Піля того, як місто зруйнували татари, у 1552 році польський король Сігізмунд ІІ Август передає населений пункт дворянам з Македонії братам Дукадиновичам – Юрію, Лукашу, Яну та Петру. Місто отримувало магдебурзьке право, могло двічі на рік проводити ярмарки – на Вознесіння та Миколая, також могло проводити щотижневі торги по неділях. Щоб уланів швидше відновився після татарського нападу, його звільнили від податків на два роки.

У 1570 році місто було у власності Рафаїла Синявського, який був старшим сином великого коронного гетьмана Гієроніма Сенявського. Містечко мало 70 будинків. З трьох сторін місто захищало три стави. Оскільки населений пункт знаходився на Чорному шляху, яким нападали татари на Поділля, його звільнили від податків на 10 років. Міський замок був оточений частоколом, мав три башти.

На початку ХVIІ століття місто зруйнували татари. В 1606 році Король Сігізмунд ІІІ Ваза надав Якубу Претвічу, який був кам’янецьким каштеляном, привілей на закладення міста, якому повторно надає Магдебурзьке право. Місто звільнили від податків на чотири року. Цього ж 1606 року Якуб Претвич віддав Уланів своєму родичу Павлу Уханському. На той час місту належили села Рибчинці, Вороняче, Тараски.

У люстрації 1615 року говориться, що місто мало 140 будинків. Місто постраждало від татарського набігу, були знищені довколишні села і спалені передмістя, саме місто захоплене татарами не було. З трьох сторін місто було оточене ставами, з четвертого боку було насипано вал, на якому стояли три вежі.

Було споруджено замок, який обнесений дубовим частоколом, було наново споруджено дві башти, третю було укріплено (очевидно, вона була кам’яною). Біля замку був дерев’яний костел Преображення Господнього, споруджений Павлом Уханським у 1615 році. На території замкового подвір’я було 2 будинки, які пережили татарський напад, ще три було споруджено у 1615 році. У 1636 році місто належало Олександру Пясочинському.

Під час воєн з козаками у середині XVII столітті замок був зруйнований. У місті деякий час перебував Богдан Хмельницький. Козаки спорудили на півострові, який був утворений рікою Сниводою, цегляний замок із дерев’яною церквою.

В XVIII столітті було споруджено новий замок, який був оточений валами, вежі, очевидно, були кам’яними. Оскільки загроза татарських набігів зникла, замок був недобудований. Замок та місто розділяв рів, через який було перекинуто підйомний міст.

У 1765 році місто належало вінницькому старості Юзефу Чесньовському. Місто з довколишніми селами утворювало окреме староство. В Уланові була ратуша.

6 травня 1768 році біля Уланова відбувся бій російських військ із конфедератами, яких очолювали Гіщинський, Щеньовський та Пульський.

У 1854 році замок розібрали, з будівельного матеріалу спорудили цукрову фабрику. У 70-х роках Наполеон Орда намалював акварель, на якому зображено руїни замку. Так що замок був розібраний не повністю. Поблизу замкових руїн на акварелі Наполеона Орди зображено костел Преображення Господнього.

Акварель Наполеона Орди

Акварель Наполеона Орди

У Києві споруджується Грінвіль Парк. Особливу увагу надається прибудинковій території, яка буде облаштована для відпочинку. Застройщик НЕСТ отзыв Киев поблизу житлового комплексу планує облаштувати парк із дитячим та спортивним майданчиком, алеями для прогулянок. На даху житлового комплексу буде зимовий сад.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *