Археологія та стародавня історія Тростянецького району

Китайгород краєвид

Краєвид біля Китайгорода

В Тростянецькому районі Вінницької області городища були в населений пунктах Китайгород, Ладижин, Ободівка, Савинці, Тростянець, Тростянчик.

Село Верхівка

На північний схід від Верхівки на рівному місці території свиноферми збереглися залишки великого (130 на 130 метрів) укріплення чотирикутної форми з трикутними бастіонами по кутках. Південно-західна частина пам’ятки зараз знищена.

Село Глибочок

На захід від села Глибочок – черняхівське поселення.

Село Гордіївка

На захід від Гордіївки- трипільське поселення.

Село Митківка

В Митківці – поселення часів неоліту та бронзової доби.

На острові Митківському, який знаходиться між селами Митківка і Скибинці – поселення V – VII століть, яке займає південно-східну частину вказаного острова і розміщено безпосередньо на березі Південного Бугу, довжина – 100 метрів.

В північно-західній частині острова Митківський – черняхівське поселення.

Село Капустяни

На правому березі ріки Нетека, на півнівчній околиці села на перешій надзаплавній терасі – черняхівське поселення Капустяни 1 розмірами 1500 на 300 метрів. Більша частина пам’ятки зруйнована забудовою.

Поселення доби бронзи, раннього залізного віку та V – VII століть Капустяни 2 – на першій та частково другій надзаплавній терасі мису в 300 метрах на північний захід від поселення Капустяни 1. Північна частина мису зруйнована котлованами рибозаплідника.

Село Китайгород

Китайгород замок

Палац у Китайгороді на місці колишнього замку

Поблизу Китайгорода, на місці кладовища були вали городища, тепер укріплення зруйновані.

Місто Ладижин

На схід від Ладижина – неолітична стоянка буго-дністровської культури.

На південний схід від Ладижина – неолітична стоянка буго-дністровської культури.

Поблизу Ладижина – трипільське поселення, займає правий берег ріки Соб при впадінні в ріку Південний Буг. Площа складає 9 гектарів.

На південний схід від Ладижина – черняхівське поселення.

На схід від міста, в 3 – 4 кілометрах нижче села Ладижин напроти урочища Швейцарія, на широкій надзаплаві правого берега, на значній площі – поселення VI – ІХ століть.

В урочищі Рупова Левада, в 500 метрах від урочища Швейцарія і на лівому березі ріки Південний Буг в 300 метрах від берега на підвищеній піщаній гряді – поселення VI – VII століть. Місцевість в двох місцях перерізана потічками, селище – між цими струмками, розміри 300 на 200 метрів.

В урочищі Рупова Левада, в 500 метрах на захід від попереднього поселення на правому березі струмка – поселення VI – VII століть.

На південь від міста – городище VIII – VII століть до нашої ери та Х – ХІ століть нашої ери, розміщується на мису в двох кілометрах на південний захід від Ладижина. Це городище місцевим населенням називається Западнею, розміщуються на високому березі ставу, який утворився від ріки Сильниці, в трьох кілометрах від її впадіння в Буг. Має форму кола, діаметр якого біля 73 метрів, периметр валу 230 метрів. Поверхня рівна і розорюється під посіви. Зі сходу і півдня городище захищене валом і ровом, довжина валу 100 метрів. З півночі і заходу, тобто з боку ставу, закінчується крутим спуском в 32 метри заввишки.

Біля Ладижина є ще два вали або батарех, як називають ці насипи. Одне укріплення знаходиться в одному кілометрі, інше – в одному кілометрів з іншого боку від Ладижина. Вони одинакових розмірів, мають довжину і ширину по 30 метрів, периметром 120 метрів, форма квадратна, обведена валом, який по кутам дещо вищий. Поверхня першого городища розорюється під посіви, на території іншого – римо-католицьке кладовище.

Півкілометра від Ладижина на північ, на орному полі – урочище Монастирище, тут був, за переказом, чоловічий православний монастир.

В 5 кілометрах на південь від Ладижина, по дорозі в село Четветинівку, гора Батіг – було село під назвою Батіг.

Село Ободівка

Городище у селі Ободівка

Городище біля Ободівки

Поселення доби бронзи, скіфського часу та давньоруське городище – в урочищі Миска або Семениха. Знаходиться в 2,5 кліометрах на південь від села Ободівка, 2,4 кілометри на південний західв від ободівського лісництва, за 200 метрів на схід від траси Тростянець – Чечельник. Займає частину північного схилу над долиною безіменної річки, що впадає північніше в ріку Берладинку, мис відгороджений триметровим валом та глибоким і широким ровом. Північна сторона городища круто обривається в долину річки. З заходу і сходу – глибокі балки. Західна частина, включаючи вали, повністю зруйнована сучасним кар’єром. Загальна площа пам’ятки – біля 1,8 гектарів (збережена частина – півтори гектари). Поруч з укріпленням також знаходяться залишки селища ранньоскіфського часу.

Вид зверху на городище в Ободівці

Супутниковий знімок Ободівського городища

На південній околиці Ободівки – поселення скіфського часу.

На південь від Ободівки – поселення передскіфського часу.

Село Оляниця

На захід від Оляниці – трипільське поселення.

На захід від села Оляниця – поселення черняхівської культури.

Село Савинці

Поблизу старої церкви – вал городища, на підвищеному місці.

Село Скибинці

На північ від Скибинців – черняхівське поселення.

Селище міського типу Тростянець

На північ від Тростянця, праворуч дороги і містка, у двох кілометрах від селища – трипільське поселення.

На північ від Тростянця – черняхівське поселення.

В чотирьох кілометрах від селища, в урочищі Половича – поселення VI – VII століття в місці, де біля дороги на Ладижин поряд з мостом сходяться під прямим кутом дві балки, одна з яких розміщена паралельно до дороги. Вони утворюють низький мис, схили якого зайняті поселенням розміром 300 на 200 метрів.

В околицях Тростянця – чотирикутне городище, 73 метри довжиною і 61 метр шириною, оточене валом півтори метри висотою.

Село Тростянчик

На західній околиці Тростянчика – трипільське поселення, яке займає високий мис, що утворений притокою Південного Бугу, інтенсивно руйнується, площа – 8 гектарів.

На схід від Тростянчика, в урочищі Бучак – поселення VIII – VII століть до нашої ери.

На південь від села Тростянчик – черняхівське поселення.

В 500 метрах на південний схід від Тростянчика, на правому схилі яру – поселення VI – VII століть розмірами 150 на 80 метрів.

В селі Тростянчик в 700 метрах від церкви – городище під назвою Замчище, у вигляді чотирикутника, який оточений валами.

В двох кілометрах від села, за течією ріки Буг, на орних селянських полях, біля дороги в село Кошаринці – інше Замчище з земляними валами.

Село Четвертинівка

На північній околиці Четвертинівки – поселення доби бронзи ХІІ – ІХ століть до нашої ери.

На східній околиці Четвертинівки – черняхівське поселення.

На захід від Четвертинівки – черняхівське поселення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.