Археологія та стародавня історія Томашпільського району

Стіни городищаВ Томашпільському районі Вінницької області городища є у селах Велика Русава, Комаргород, Рожнятівка, Стіна.

Селище міського типу Вапнярка

На південь від Вапнярки – черняхівське поселення.

Село Велика Русава

За переказом, на північ від села Русава Велика було містечко Русава або Біла Русава, в якій знаходилося три православні храми і один вірменський, можливо тут є городище.

Село Гнатків

В урочищі Садок – трипільське поселення.

Село Кислицьке

На захід від Кислицького – трипільське поселення.

Село Комаргород

На західній околиці Комаргорода – поселення трипільської культури.

На схід від Комаргорода – зарубинецьке поселення.

В Комаргороді – поселення черняхівської культури.

В межах Комаргорода – городище, розміщене на рівному місці, прилягає з півдня до ставу і ріки. В довжину має 550 метрів, в ширину – 320 метрів, периметр – 1700 метрів, форма чотирикутна. Поверхня рівна, зайнята колишніми єврейськими будинками та селянськими садибами. З півночі вал, тут розміщується церква. Посередині з півночі на південь – яр глибиною в 37 метрів, шириною 100 метрів. З заходу, сходу і півносі – вал і рів. З півдня  рову і валу немає, тут з південного боку знаходиться десять хвилеподібних підвищень – батарей. За переказом, тут була фортеця міста.

Село Липівка

На західній околиці Липівки – трипільське поселення на високому плато на краю балки, що виходить в долину струмка.

Село Марківка

На південно-західній околиці Марківки – трипільське поселення.

Село Пилипи-Борівські

На західній околиці села Пилипи-Борівські – трипільське поселення.

Село Рожнятівка

Поблизу Рожнятівки, біля дороги в Антонівку – городище. Тут же є сліди погано збережених валів, а серед них невеликий майданчик площею 100 квадратних метрів. Ця місцевість відома у селян під іменем Підзамче.

Село Стіна

В центрі села Стіна – трипільське поселення.

Трипільське поселення Стіна 1 – на північ від села, займає невелику ділянку на східній частині мису (урочище Могилки), край якого примикає до згину ріки Русава (притока Дністра).

Трипільське поселення Стіна 2 – на північ від села на протилежному від поселення Стіна 1 відрозі мису, край якого примикає до згину ріки Русави.

Стіна городище

Село Стіна городище

Трипільське поселення Стіна 3 – на північ від села на відкритому плато на відстані одного кілометра на північний схід від поселення Стіна 1.

Трипільське поселення Стіна 4 – на північ від села на відстані 400 – 450 метрів на південний схід від поселення Стіна 1. Займає частину мису, край якого примикає до згину ріки Русави (урочище Стінка – Посічі). Площа – один квадратний кілометр.

Городище, яке представляє собою замчище ХVI – ХVII століть, розміщене на хребті Замкової гори, на трикутному у плані рівному майданчику, який вершиною звернений в сторону хребта, по якому веде дорога. Укріплення замку не збереглися. В 19 столітті на городищі була церква і кладовище.

Селище міського типу Томашпіль

В урочищі Козуб (за іншими даними – Кадуб) – черняхівське поселення.

Село Яланець

На південь від села Яланець – трипільське поселення.

Село Яришівка

На південній околиці Яришівки – черняхівське поселення.

Поблизу Яришівки – трипільське поселення, яке займає високе плато на краю балки, що виходить в долину струмка, поруч з поселенням біля села Липового.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *