Замок у селі Коцюбинці

Церква святого Михаїла

Церква святого Михаїла

У селі Коцюбинці Гусятинського району був невеликий середньовічний замок на березі ріки Нічлава. У селі збереглися два мурованих храми.

Історія замку у Коцюбинцях

Поселення було засновано на березі ріки Нічлава, уперше згадується у 1562 році. За деякими даними в цей час тут було місто Підвищенці. Місто мало мати свої укріплення, та замок, очевидно це були земляні вали та стіни з дерева. В 17 столітті було споруджено було перебудовано в камені і значно зміцнений.

Костел у Коцюбинцях

Костел у Коцюбинцях

В 1649 році козаки Івана Богуна, що йшли на Збараж, деякий час перебували в замку. В 1671 році Коцюбинці відвідав мандрівник Ульріх фон Вердум, який згадував населений пункт у своїх записах. Фортецю зруйнували у 1672 році турки, яки поверталися цією дорогою з Бучача.

На початку ХХ століття була згадка про фрагменти замкових стін. Зараз залишків фортеці немає, однак частина села називається замчище, тому місцезнаходження пам’ятки легко знайти по рельєфу місцевості.

У селі неподалік від костелу зберігся панський палац Хородинських (Городиських), яким у ХІХ столітті належало село. Найвідоміший власник цього невеликого палацу – Оскар Хородинський, який мав герб типу Корчак і був камергером австрійського імператорського двору. Зараз у колишньому панському будинку – аптека.

Новітня історія Коцюбинців

Коцюбинці досить велике село із хутором Ліски, населення – майже 2000 осіб. Біля села знайдено енеолітичне поховання.

Палац Городинських

Палац Городинських

В 1902 році у селі звели костел Апостолів Петра і Павла, до якого ходили 900 католиків, які тут проживали до Другої світової війни. Радянська влада розмістила у костелі клуб, однак у у 1992 році тут знову облаштували християнський храм, у якому правлять священики з Копичинців.

На початку ХХ століття в Коцюбинцях були товариства Сокіл, Луг, Просвіта, Рідна школа, Созю українок, Союз сільських господинь, Католицьке товариство молодих жінок, Католицьке товариство молодих чоловіків та кооператив.

Історія Коцюбинців пов’язана із рейдом Армії УНР, чота Подільської групи у жовтні 1921 році вирушила у Листопадовий рейд.

У селі є мурований храм святого Михаїла 1705 року побудови (за іншими даними 1899 року) та костел 1900 року, каплиця Божої Матері. Також є пам’ятник радянським воїнам, споруджений у 1965 році, хрест з нагоди скасування панщини. Є літературна кімната-музей поета М.Тарнавського, пам’ятна таблиця, присвячена йому, була встановлена у 1975 році. В 1991 році насипали символічну могилу січовим стрільцям.

Зараз у Коцюбинцях є велика школа від першого до одинадцятого класу, будинок культури, бібліотека, фермерське підприємство, завод з виробництва цегли.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.