В Путивльському районі Сумської області серед пам’яток археології городища є в селах Бунякине (два), Волинцеве, Волокитне, Нова Слобода, Ротівка, Руднєве, Ховзівка, Ширяєво, в місті Путивль було літописне місто, столиця князівства.
Село Бунякине
Зміст
- 1 Село Бунякине
- 2 Село Вегерівка В’язенської сільської ради
- 3 Село Веселе
- 4 Село Волинцеве Юріївської сільської ради
- 5 Село Волокитне
- 6 Село Зінове Зінківської сільської ради
- 7 Село Іванівка Манухівської сільської ради
- 8 Село Козлівка Червоноозерської сільської ради
- 9 Село Кочерги Волокитинської сільської ради
- 10 Село Красне Сафонівської сільської ради
- 11 Село Латишівка Зінківської сільської ради
- 12 Село Линове
- 13 Село Манухівка
- 14 Село Нова Слобода
- 15 Село Октябрьське
- 16 Село Пересипки Зінківської сільської ради
- 17 Село Пруди Сафонівської сільської ради
- 18 Місто Путивль
- 19 Село Ротівка Стрільниківської сільської ради
- 20 Село Роща В’язенської сільської ради
- 21 Село Руднєве
- 22 Село Сафонівка
- 23 Село Скуносове Октябрської сільської ради
- 24 Село Стрільники
- 25 Село Стрільники
- 26 Село Ховзівка В’язенської сільської ради
- 27 Село Чаплищі Червоноозерської сільської ради
- 28 Село Ширяєве Князівської сільської ради
- 29 Село Шулешівка Веселівської сільської ради
- 30 Село Щербинівка Волокитинської сільської ради
- 31 Село Юр’єве
На південний захід від Бунякиного – городище раннього середньовіччя.
Біля південної околиці села, праворуч дороги до села Гірки – курганний могильник.
За 1,2 кілометра на північ від села, на мису правого берега Мовчанського болота – городище раннього залізного віку.
Село Вегерівка В’язенської сільської ради
За 800 метрів на північний захід від північно-західної околиці Вегерівки, на краю похилого мису надзаплавної тераси лівого берега ріки Клевень – поселення № 1 раннього залізного віку та розвинутого середньовіччя.
За один кілометр на північ – північний захід від північної – північно-західної околиці Вегерівки, на підвищеному краю лівого корінного берега ріки Клевень – поселення № 2 раннього залізного віку, раннього і розвинутого середньовіччя (київська культура III – IV століття, колочинської культури V – VII століття).
На східній околиці Вегерівки, на мису лівого берега ріки Клевень – поселення № 3 розвинутого середньовіччя.
Село Веселе
За 800 метрів на південний схід від південної околиці села, на краю пониженої ділянки лівого берега ріки Клевень – поселення № 1 раннього середньовіччя (київська культура III – IV століть, колочинська культура V – VII століть).
Між селами Веселе і Будище (колишнє село Погаричі) на краю останця першої надзаплавної тераси ріки Горн- поселення № 2 бронзового віку, раннього і розвинутого середньовіччя.
Село Волинцеве Юріївської сільської ради
За триста метрів на схід від східної околиці Волинцевого, на мису першої надзаплавної тераси ріки Горн – поселення бронзового віку.
На південно-східній околиці села, в урочищі Курган, на правому березі ріки Горн – городище і селище розвинутого середньовіччя.
За 1,5 кілометри на південний схід від села, на невисокому мису, що глибоко впадає в заплаву ріки Горн – поселення і безкурганний могильник раннього середньовіччя.
За півкілометра на схід та південний схід від північно-східної околиці села, в урочищі Попова Левада, намису останця першоїнадзаплавної тераси правого берега ріки Горн – поселення бронзового віку.
За три кілометри на південний схід від села, на піщаному дюнному підвищенні в заплаві ріки Сейм – поселення бронзового віку, раннього залізного віку.
Село Волокитне
Городище на південно-західній окоилці села, на території і біля сучасного кладовища, давньоруське селище з напільного, північного боку городища, курганний могильник – на південний захід – захід від городища.
За 1,25 кілометрів на південний схід від церкви, в заплаві правого берега ріки Ржава, в урочищі Сіверске – поселення № 1 бронзового віку, раннього середньовіччя.
За півкілометра на південний схід від церкви, в лісі, на західному краю дюнного підвищення в заплаві правого берега ріки Есмань – поселення № 2 раннього залізного віку, раннього середньовіччя (київська культура III – IV століть, колочинська культура V – VII століть).
Село Зінове Зінківської сільської ради
На південно-західній околиці Зінового, ліворуч автодороги Буринь-Путивль, на краю тераси надзаплавного правого береза ріки Сейм – поселення бронзового віку.
Село Іванівка Манухівської сільської ради
За 750 метрів на південь – південний схід від західної околиці села, на мису першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сейм – поселення № 1 бронзового та раннього залізного віку.
Із заходу поселння № 2 раннього залідного віку прилягає до околиці села ,на мису першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сейм
За один кілометр на південь – південний захід від західної околиці села, на дюні в заплаві правого берега ріки Сейм – поселення № 3 бронзового віку, раннього залізного віку та раннього середньовіччя.
За 250 метрів на південний схід від південно-східної околиці села, праворуч дороги до села Манухівка, на мису першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сейм – поселення бронзового віку.
За 700 метрів на південний схід від східної околиці села, праворуч дороги до села Манухівка, на мису першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сейм – поселення бронзового віку.
Село Козлівка Червоноозерської сільської ради
За півкілометра на північ – північний схід від північної околиці села, на краю першої надзаплавної тераси правого берега безіменного струмка, що впадає в ріку Горн – поселення бронзового віку.
За триста метрів на схід від північної околиці села, на мису першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сейм – стародавнє поселення.
Село Кочерги Волокитинської сільської ради
За один кілометри на південь – південний захід від південно-західної околиці села, н амису першої надзаплавної тераси правого берега ріки Есмань – поселення бронзового віку, раннього залізного віку, раннього середньовіччя.
За 650 метрів на південь від південно-західної околиці села, на мису останця першої надзаплавної тераси правого берега ріки Есмань – поселення раннього залізного віку, раннього середньовіччя (київська культура III – IV століть, колочинська культура V – VII століть).
Село Красне Сафонівської сільської ради
За півтори кілометри на захід від західної околиці села, на краю першої надзаплавної тераси стариці правого берега ріки Сейм – поселення раннього залізного віку, раннього середньовіччя.
За 600 мерів на захід – південний захід від західної околиці села, на схилі першої надзаплавної тераси стариці правого берега ріки Сейм – поселення раннього залізного віку, раннього середньовіччя.
За один кілометр на захід від західної околиці села, три кілометра на захід від північної околиці села Спадщина, в заплаві ріки Сейм, на дюні що тепер під густим сосновим лісом – поселення бронзового віку, раннього залізного віку, раннього середньовіччя.
Село Латишівка Зінківської сільської ради
На північно-східній околиці села, на мису правого берега ріки Сейм – поселення раннього залізного віку, раннього середньовіччя.
За чотириста метрів на південний схід від східної околиці села, на пологому схилі правого корінного берега ріки Сейм – поселення раннього залізного віку.
Село Линове
На території села, на мису балки біля її впадіння (з правого боку) в долину ріки Сейм – поселення раннього залізного віку.
Село Манухівка
За сімсот метрів на південний захід від західної околиці села, на мисоподібному виступі першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Сейм – поселення бронзового вікуу.
За 900 метрів від села по дорозі до села Бояро – Лежачі, на схилі останця першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сейм – поселеня раннього залізног овіку.
Село Нова Слобода
На мису правого корінного берега ріки Сейм, один кілометр на південний схід від будівель Софронівської пустині – городище раннього залізного віку.
За півкілометра на захід від села, на краю плато другої надзаплавної тераси правого берега струмка (тепер ставка), що впадає до Мовчанського болота – давньоруське городище.
Село Октябрьське
За півтори кілометри на північний захід – захід від ферми, на північному краю останця першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Сейм – поселення № 1 бронзового віку.
За 1,8 кілометрів на захід від північно-західної околиці села, на краю першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Сейм – поселення неоліту та раннього залізного віку.
За півтори кілометри на захід від північно-західної околиці села, на краю першої надзаплавної тераси, на вершині пагорба – поселення № 3 раннього залізного віку.
Село Пересипки Зінківської сільської ради
За сімсот метрів на південний схід від мосту через ріку Сейм, біля автодороги Путивль – Буринь, на ділянці високої заплави правого берега ріки Сейм, триста метрів на південний захід від нього – стариця Глушиця, поселення № 1 раннього залізног віку (київська культура III – IV століть.
За вісімсот метрів на північний схід від мосту через Сейм, на автодорозі Путивль – Буринь, на краю тераси правого берега ріки Сейм – поселення № 2 бронзового, раннього залізного віку (зарубинецька культура II століття до нашої ери – II століття нашої ери).
Село Пруди Сафонівської сільської ради
За півкілометра на захід від західної околиці села, на мису, який утворений перетином краю першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сейм і долини струмка – поселення № 1 бронзового віку.
За 350 метрів на захід від південно-західної околиці села, на південній частині круглого останця першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сеймо – поселення № 2 бронзового віку.
Місто Путивль
Городище літописного Путивля – в урочищі Городок, давньоруське селище вздовж берега ріки Сейм від урочища Підмостирна Слобода до урочища Микільська Гірка.
В межах Путивля, в урочищі Микільська Гірка, на високому мису останцевого характеру – середньовічне городище.
На східній околиці Путивля, в урочищі Коптева Гора, триста метрів на північний схід від Мовчанського монастиря – середньовічне городище.
Село Ротівка Стрільниківської сільської ради
Між селами Ротівка і В’язенка, в урочищі Городок, на мису правого корінного берега ріки Клевень, в лісі – городище пізнього середньовіччя.
Село Роща В’язенської сільської ради
За 0,65 кілометра на схід від східної околиці Рощі, на краю першої надзаплавної тераси правого берега ріки Клевень – поселення бронзвого віку, раннього залізного віку, раннього середньовіччя.
Село Руднєве
На правому високому березі ріки Берюшок, на мису, який утворений ярами та долино річки, на території колишнього зутора Пітухівка – городище раннього і розвинутого середньовіччя.
За 0,65 кілометра на захід від південно-західної околиці села, на підвищенні першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Клевень – поселення № 1 раннього залізного віку, раннього середньовіччя.
За 150 метрів на південний захід від МТФ на південно-західній околиці села, на краю першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Клевень – поселення № 2 бронзового віку, раннього залізного віку.
За сто метрів на північний захід від ферми на східній околиці села, на похилому мису лівого корінного берега ріки Берюшок – поселення № 3 розвинутого середньовіччя.
На береговому плато ріки Берюшок, яке зайняте садибами, на північ від городища – давньоруське поселення.
Село Сафонівка
На схилі першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сейм, сто метрів на південний схід від східної околиці села – поселення бронзового віку.
Село Скуносове Октябрської сільської ради
За 1,3 кілометри на південь – південний схід від західної околиці села, на мису і краю першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Сейм – поселення бронзовоговіку.
За 800 метрів на північний схід від ферми (колишній хутір Калинівка) на північно-західній околиці села дюна, що прилягає до тераси лівого берега ріки Любка – поселення неоліту, бронзового віку, раннього залізного віку.
За 130 метрів на південь від південно-західної околиці села – поселення бронзового віку.
Село Стрільники
За один кілометра на захід від села, двісті метрів праворуч на схід від дороги Путивль – Волокитне – поселення бронзового віку.
Село Стрільники
За один кілометр на захід від Стрільників, двісті метрів праворуч (східніше) від дороги Путивль – Волокитне – курган.
Село Ховзівка В’язенської сільської ради
За півкілометра на північний захід від села, на мису правого корінного берега ріки Клевень в урочищі Шпить – городище раннього залізного віку, раннього середньовіччя.
Село Чаплищі Червоноозерської сільської ради
За один кілометра на південний захід від ферми, на дюні в заплаві правого берега ріки Сейм – поселення раннього залізного віку.
Біля східної околиці Чаплищів, на береговій терасі правого берега ріки Сейм – поселення бронзового віку, раннього середньовіччя.
За один кілометр на південний схід від села, на пониженій ділянці борової тераси правого берега ріки Сейм – поселення бронзового віку, раннього залізного віку, розвинутого і пізнього середньовіччя.
За 50 метрів на південь від ферми, на схилі першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сейм, в сосновому лісі – курганний могильник.
Село Ширяєве Князівської сільської ради
За півтори кілометри на північний схід від села Старі Гончарі, ліворуч дороги Старі Гончарі – Линове, на березі ріки Сейм – городище раннього залізного віку.
Село Шулешівка Веселівської сільської ради
За двісті метрів на північ, північний схід від східної околиці села, на краю першої надзаплавної тераси правого берега ріки Клевень – поселення № 1 раннього залізного віку, раннього середньовіччя (київської культури III – IV стоіліття, колочинської культури V – VII століття).
За півкілометра на північний схід від східної околиці села, на краю тераси і на двох мисах лівого берега ріки Клевень – поселення № 2 бронзового віку, раннього залізного віку, раннього середньовіччя (київська культура III – IV століття, колочинська култура V – VII століття).
Село Щербинівка Волокитинської сільської ради
За один кілометра на захід від Щербинівки, на правому корінному березі ріки Клевень, вздовж грунтової дороги до села Воргол, на краю лісу – курганний могильник.
Село Юр’єве
За 3,3 кілометра на південний захі від північно-західної околиці села, на краю першої надзаплавної тераси лівого берега Мовчанського болота – поселення бронзового віку.
На околиці Юр’євого, що має назву «Четверте селище» 100 – 150 метрів від автодороги Пиряти – Суми (від межі Сумської області) – поселення бронзового віку.