Археологія та стародавня історія Недригайлівського району

Розчистка місця для розкопуВ Недригайлівському районі Сумської області городища є в селі Бабакове, Городище, Засулля (літописне місто Попаш), Терни.

Село Бабакове Тернівської селищної ради

За 200 метрів на північ від села, на високому мису лівобережної надзаплавної тераси, мис утворений долиною ріки Терн та яром, що впадає в неї – городище і селище розвинутого середньовіччя.

За півкілометра праворуч автодороги Суми – Конотоп, триста метрів від повороту до села – курган.

На північ від Бабакового, 500 – 600 метрів – курганний могильник.

Село Беседівка Томашівської сільської ради

На південь від Беседівки, в урочищі Білопільщина, на низькому виступі надзаплавної тераси лівого берега ріки Сміла, між високими горбами – поселення раннього залізного віку, раннього середньовіччя (колочинська культура V – VII століть, волинцевська культура VII – VIII століть).

За два кілометри на південний схід від села, в урочищі Негринові Горби, яке витягнуте вздовж південно-східного і південно-західного схилів досить високої, перерізаної ярами надзаплавної тераси лівого берега ріки Сміла – поселення раннього залізного віку.

Стародавній горщик

Стародавній горщик

За 2,5 кілометрів на північний захід від північно-західної околиці села, 60 метрів праворуч дороги від села Сміле, триста метрів від повороту дороги до села Гринівка – курган.

Село Бродок Кулішівської сільської ради

На південній околиці села, на ділянці високого правого берега ріки Сула, яка обмежена з обох боків невеликими ярами – поселення бронзового віку.

На території південної частини села, так звана Загородніївка, на широків мисоподібній ділянці першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула – поселення бронзового віку.

Поселення бронзового віку прилягає до південно-східної околиці села.

Село Великі Будки

На південній околиці села, на мисовому плато третьої надзаплавної тераси в місці злиття річок Терн і Сула – поселення бронзовог овіку.

На північно-західній околиці села, на виступі першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Терн – поселеня бронзовог овіку, раннього середньовіччя (колочинської культури V – VII століття).

Поруч з південно-східною околицею села, на дюні в заплаві лівого берега ріки Терн, біля урочища Поділ – поселення раннього залізного віку, раннього середньовіччя.

В південно-східній околиці села, в урочищі Поділ, чотириста метрів на схід від дороги до села Вільшана, на пологому виступі надзаплавної тераси лівого берега ріки Терн – поселення київської культури III – IV століть.

На дюнному підвищенні лівого берга ріки Терн, праворуч дороги до села Вільшана, двісті метрів на захід від ферми в урочищі Хутір – поселення раннього залізного віку та раннього середньовіччя (колочинська культура V – VII століть).

На правому корінному березі ріки Терн, навпроти села, 350 метрів на південь від мосту, в дубовому лісі – курганний могильник.

Село Вільшана

За двісті метрів на захід від лісництва, на мису правого берега ріки Сула, на поврехні, що поросла лісом, а південна частина висунута в заплаву, зараз знищена земляними роботами – поселення бронзового віку.

На плато правого берега ріки Сула, праворуч дороги до села Великі Будки, 1,7 кілометра від мосту через ріки Сула – курганний могильник.

Село Городище Деркачівської сільської ради

За чотириста метрів на південний схід від південної околиці села, на пологому схилі першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Терн, в згині річки між селами Городище і Деркачівка – поселення раннього залізного віку (черняхівська культура III – IV століть).

Село Гострий Шпиль Тернівської селищної ради

Біля північно-західної околиці села, на мису третьої надзаплавної тераси лівого берега ріки Терн – городище раннього залізного віку скіфської культури VII – III століть до нашої ери.

В центрі села, на правому березі ріки Терн – городище і селище літописного міста В’яхань.

Село Деркасівка

На південно-східній околиці села, на згині першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Терн, в урочищі Довжик – поселення пізнього бронзового віку, раннього середньовіччя.

На дюнному підвищенні в заплаві лівого берега ріки Терн, в урочищі Сугорб – поселення раннього середньовіччя (колочинська культура V – VII століть).

Село Засулля

За 120 метрів на північний захід від західної околиці села, овальної форми пригірок першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула, ліворуч дороги до села Бродок – поселення бронзового віку.

На території Засульської сільської ради між селами Засулля і Бродок – урочище Гульщибе, на мису третьої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула – городище літописного міста Попаш.

Між селами Засулля і Бродок, на основі мису третьої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула 50 метрів на захід від напільного валу городище – давньоруське селище № 1.

Між селами Засулля і Бродок, в основі мису третьої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула, 200 метрів на північний схід від урочища Лиса Гора, за яром – давньоруське селище № 2.

Між селами Засулля і Бродо, навпроти селища міського типу Недригайлів, на пологому схилі другої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула, між городищем і грунтовою дорогою – давньоруське селище № 3.

Між селами Засулля і Бродок, в урочищі Мазепина Гора, на мису третьої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула, на захід від городища, в уорчщиі Гульбище – городище № 2.

Село Зелене Іваницької сільської ради

За 1,2 – 1,5 кілометрів на схід від Зеленого, на крутому мису, який утворений заболоченими балками і руслом струмка – поселення раннього залізного віку.

Село Кірове Сакуниської сільської ради

За півкілометра на північний схід від Кірового, двісті метрів на схід від лісосмуги – курганний могильник.

За 1,5 – 2 кілометра на північний схід від села, 1,2 кілометра від автодороги Кірове – Сакуниха – курган.

Село Кулішівка

За двісті метрів на північ від Кулішівки, в гирлі невеликої балки, яка перетинає правий берег ріки Хусть – поселення раннього залізного віку.

Село Курмани

За 700 метрів на південь від південно-західної околиці села, в урочищі Сосновий Бір – поселення раннього бронзового віку, раннього залізного віку.

На південно-західній околиці села, на лівому березі ріки Сула, 0,5 кілометрів на південний схід від мосту – поселення пізнього бронзового віку, раннього залізного віку.

Село Рудка Вільшанської сільської ради

За один кілометра на північ від села, урочище Острів, останець корінного берега, який обмежений руслом і старицею ріки Сула – поселення раннього середньовіччя.

Біля північно-західної околиці села, в рідкому сосновому лісі на лівому березі ріки Сула – курганний могильник.

Село Саєве

Між селами Саєве і Котельне, один кілометр на південний захід від Саєвого, в полі біля лісосмуги – курганний могильник.

Село Сакуниха

За півтори кілометри від села, біля автодороги до селища міського типу Недригайлі, в полі – курган.

Селище міського типу Терни

За два кілометри на південь від південної околиці села, півтори кілометри на захід від колишнього села Русанівщина, в урочищі Боярське, на правому берегі ріки Терн, на стрілці мису, що утворений крутими схилами по долини і яру, що впадає в неї – давньоруське городище.

Село Філонове Вільшанської сільської ради

За триста метрів на захід від Філонового, в урочищі Вигон, на мису лівого корінного берега ріки Сула –поселення раннього середньовіччя (роменської культури VIII – Х століть).

За один кілометри на захід від Філонового, в урочищі Царська Долина, на мису лівого берега ріки Сула – поселення неоліту, бронзового віку, раннього середньовіччя.

Село Хорунжівка

Біля північної – північно-східної околиці села, на мису правого берега ріки Хусть – поселення київської та черняхівської культури.

Село Цибуленки Засульської сільської ради

В центрі Цибуленків, на похилому мису першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула – поселення раннього залізного віку.

За 400 метрів на південий схід від Цибуленків, на мису першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула, на краю лісу – поселення бронзового віку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.