В Недригайлівському районі Сумської області городища є в селі Бабакове, Городище, Засулля (літописне місто Попаш), Терни.
Село Бабакове Тернівської селищної ради
Зміст
- 1 Село Бабакове Тернівської селищної ради
- 2 Село Беседівка Томашівської сільської ради
- 3 Село Бродок Кулішівської сільської ради
- 4 Село Великі Будки
- 5 Село Вільшана
- 6 Село Городище Деркачівської сільської ради
- 7 Село Гострий Шпиль Тернівської селищної ради
- 8 Село Деркасівка
- 9 Село Засулля
- 10 Село Зелене Іваницької сільської ради
- 11 Село Кірове Сакуниської сільської ради
- 12 Село Кулішівка
- 13 Село Курмани
- 14 Село Рудка Вільшанської сільської ради
- 15 Село Саєве
- 16 Село Сакуниха
- 17 Селище міського типу Терни
- 18 Село Філонове Вільшанської сільської ради
- 19 Село Хорунжівка
- 20 Село Цибуленки Засульської сільської ради
За 200 метрів на північ від села, на високому мису лівобережної надзаплавної тераси, мис утворений долиною ріки Терн та яром, що впадає в неї – городище і селище розвинутого середньовіччя.
За півкілометра праворуч автодороги Суми – Конотоп, триста метрів від повороту до села – курган.
На північ від Бабакового, 500 – 600 метрів – курганний могильник.
Село Беседівка Томашівської сільської ради
На південь від Беседівки, в урочищі Білопільщина, на низькому виступі надзаплавної тераси лівого берега ріки Сміла, між високими горбами – поселення раннього залізного віку, раннього середньовіччя (колочинська культура V – VII століть, волинцевська культура VII – VIII століть).
За два кілометри на південний схід від села, в урочищі Негринові Горби, яке витягнуте вздовж південно-східного і південно-західного схилів досить високої, перерізаної ярами надзаплавної тераси лівого берега ріки Сміла – поселення раннього залізного віку.
За 2,5 кілометрів на північний захід від північно-західної околиці села, 60 метрів праворуч дороги від села Сміле, триста метрів від повороту дороги до села Гринівка – курган.
Село Бродок Кулішівської сільської ради
На південній околиці села, на ділянці високого правого берега ріки Сула, яка обмежена з обох боків невеликими ярами – поселення бронзового віку.
На території південної частини села, так звана Загородніївка, на широків мисоподібній ділянці першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула – поселення бронзового віку.
Поселення бронзового віку прилягає до південно-східної околиці села.
Село Великі Будки
На південній околиці села, на мисовому плато третьої надзаплавної тераси в місці злиття річок Терн і Сула – поселення бронзовог овіку.
На північно-західній околиці села, на виступі першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Терн – поселеня бронзовог овіку, раннього середньовіччя (колочинської культури V – VII століття).
Поруч з південно-східною околицею села, на дюні в заплаві лівого берега ріки Терн, біля урочища Поділ – поселення раннього залізного віку, раннього середньовіччя.
В південно-східній околиці села, в урочищі Поділ, чотириста метрів на схід від дороги до села Вільшана, на пологому виступі надзаплавної тераси лівого берега ріки Терн – поселення київської культури III – IV століть.
На дюнному підвищенні лівого берга ріки Терн, праворуч дороги до села Вільшана, двісті метрів на захід від ферми в урочищі Хутір – поселення раннього залізного віку та раннього середньовіччя (колочинська культура V – VII століть).
На правому корінному березі ріки Терн, навпроти села, 350 метрів на південь від мосту, в дубовому лісі – курганний могильник.
Село Вільшана
За двісті метрів на захід від лісництва, на мису правого берега ріки Сула, на поврехні, що поросла лісом, а південна частина висунута в заплаву, зараз знищена земляними роботами – поселення бронзового віку.
На плато правого берега ріки Сула, праворуч дороги до села Великі Будки, 1,7 кілометра від мосту через ріки Сула – курганний могильник.
Село Городище Деркачівської сільської ради
За чотириста метрів на південний схід від південної околиці села, на пологому схилі першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Терн, в згині річки між селами Городище і Деркачівка – поселення раннього залізного віку (черняхівська культура III – IV століть).
Село Гострий Шпиль Тернівської селищної ради
Біля північно-західної околиці села, на мису третьої надзаплавної тераси лівого берега ріки Терн – городище раннього залізного віку скіфської культури VII – III століть до нашої ери.
В центрі села, на правому березі ріки Терн – городище і селище літописного міста В’яхань.
Село Деркасівка
На південно-східній околиці села, на згині першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Терн, в урочищі Довжик – поселення пізнього бронзового віку, раннього середньовіччя.
На дюнному підвищенні в заплаві лівого берега ріки Терн, в урочищі Сугорб – поселення раннього середньовіччя (колочинська культура V – VII століть).
Село Засулля
За 120 метрів на північний захід від західної околиці села, овальної форми пригірок першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула, ліворуч дороги до села Бродок – поселення бронзового віку.
На території Засульської сільської ради між селами Засулля і Бродок – урочище Гульщибе, на мису третьої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула – городище літописного міста Попаш.
Між селами Засулля і Бродок, на основі мису третьої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула 50 метрів на захід від напільного валу городище – давньоруське селище № 1.
Між селами Засулля і Бродок, в основі мису третьої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула, 200 метрів на північний схід від урочища Лиса Гора, за яром – давньоруське селище № 2.
Між селами Засулля і Бродо, навпроти селища міського типу Недригайлів, на пологому схилі другої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула, між городищем і грунтовою дорогою – давньоруське селище № 3.
Між селами Засулля і Бродок, в урочищі Мазепина Гора, на мису третьої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула, на захід від городища, в уорчщиі Гульбище – городище № 2.
Село Зелене Іваницької сільської ради
За 1,2 – 1,5 кілометрів на схід від Зеленого, на крутому мису, який утворений заболоченими балками і руслом струмка – поселення раннього залізного віку.
Село Кірове Сакуниської сільської ради
За півкілометра на північний схід від Кірового, двісті метрів на схід від лісосмуги – курганний могильник.
За 1,5 – 2 кілометра на північний схід від села, 1,2 кілометра від автодороги Кірове – Сакуниха – курган.
Село Кулішівка
За двісті метрів на північ від Кулішівки, в гирлі невеликої балки, яка перетинає правий берег ріки Хусть – поселення раннього залізного віку.
Село Курмани
За 700 метрів на південь від південно-західної околиці села, в урочищі Сосновий Бір – поселення раннього бронзового віку, раннього залізного віку.
На південно-західній околиці села, на лівому березі ріки Сула, 0,5 кілометрів на південний схід від мосту – поселення пізнього бронзового віку, раннього залізного віку.
Село Рудка Вільшанської сільської ради
За один кілометра на північ від села, урочище Острів, останець корінного берега, який обмежений руслом і старицею ріки Сула – поселення раннього середньовіччя.
Біля північно-західної околиці села, в рідкому сосновому лісі на лівому березі ріки Сула – курганний могильник.
Село Саєве
Між селами Саєве і Котельне, один кілометр на південний захід від Саєвого, в полі біля лісосмуги – курганний могильник.
Село Сакуниха
За півтори кілометри від села, біля автодороги до селища міського типу Недригайлі, в полі – курган.
Селище міського типу Терни
За два кілометри на південь від південної околиці села, півтори кілометри на захід від колишнього села Русанівщина, в урочищі Боярське, на правому берегі ріки Терн, на стрілці мису, що утворений крутими схилами по долини і яру, що впадає в неї – давньоруське городище.
Село Філонове Вільшанської сільської ради
За триста метрів на захід від Філонового, в урочищі Вигон, на мису лівого корінного берега ріки Сула –поселення раннього середньовіччя (роменської культури VIII – Х століть).
За один кілометри на захід від Філонового, в урочищі Царська Долина, на мису лівого берега ріки Сула – поселення неоліту, бронзового віку, раннього середньовіччя.
Село Хорунжівка
Біля північної – північно-східної околиці села, на мису правого берега ріки Хусть – поселення київської та черняхівської культури.
Село Цибуленки Засульської сільської ради
В центрі Цибуленків, на похилому мису першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула – поселення раннього залізного віку.
За 400 метрів на південий схід від Цибуленків, на мису першої надзаплавної тераси правого берега ріки Сула, на краю лісу – поселення бронзового віку.