Археологія та стародавня історія Охтирського району

Студенти на розкопкахВ Охтирському районі Сумської області серед археологічних пам’яток городища були у селах Журавне та Куземин.

Село Бакирівка

На території села, біля церкви, на березі стариці ріки Ворскла – поселення бронзового віку.

Розкопки шарамиНа північній околиці села, 300 метрів на північ від церкви, на мису першої надзаплавної тераси ріки Ворскла, під городами – поселення бронзового віку.

За 250 метрів на південний схід від села, на краю першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Ворскла – поселення бронзового віку.

За 700 метрів на південний схід від села, на краю першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Ворскла – поселення бронзового віку.

Село Гай – Мошенка Кардашівської сільської ради

За 0,5 кілометрів на захід від західної околиці села, 150 метрів на захід та південь від МТФ, на мису на перехресті краї перших надзаплавних терас лівого берега ріки Ворскла і правого ріки Криничка – поселення бронзового віку, раннього залізного віку.

Село Грунь

Розчистка ножом і щіточкоюНа правому корінному березі ріки Грунь, біля південно-західної околиці села, в урочищі Царина, на мисоподібному виступі у вигляді гострого трикутника – поселення раннього залізного віку (скіфська культура VII – VI століть до нашої ери).

Один кілометр на північний схід від села, на правому березі ріки Грунь, на невеличкому мисоподібному виступі, який утворений корінним берегом річки і довгим яром – поселення раннього залізного віку (скіфська культура VII – VI століть до нашої ери)

За півтори кілометри на південь від села, на лівому березі ріки Грунь – курганний могильник.

Село Журавне Чернеччинської сільської ради

Городище – за два кілометри на північний схід від Журавного, друге городище на північній околиці села, селище – один кілометр на північ від села, курганний могильник – 1,3 кілометра на північ і 0,3 кілометра на захід від села – пам’ятки розвинутого середньовіччя, роменської культури, Київської русі.

На плато правого берега ріки Ворскла – городище раннього залізного віку.

Село Куземин

Між селами Куземин і Глинськ, на правому березі ріки Ворскла – укріплення Більського городища раннього залізного віку, скіфської культури.

За півтори кілометри на північний схід від села, в урочищі Замок, на виступі правого берега ріки Ворскла – городище і селище розвинутого середньовіччя, роменської культури.

Село Лутище

На території Лутища, двір садиби колишнього директора школи Волкова І.П. – стоянка та поселення неоліту, бронзового віку.

На північно-східній околиці села, в урочищі Підори, ліворуч дороги Лутище – Хижки, під городами – поселення бронзового віку.

Місто Охтирка

На східній околиці Охтирки, 600 метрів праворуч автодороги Охтирка – Велика Писарівка – курганний могильник.

За 3,1 кілометр на схід від міста, ліворуч дороги Охтирка – Велика Писарівка – курганний могильник.

На схід від Охтирки, 2,1 кілометр від повороту дороги до селища міського типу Велика Писарівка, праворуч дороги – курганний могильник.

Село Підлозіївка Кардашівської сільської ради

Поселення черняхівської культури прилягає з півдня і південног озаходу до околиці села, верхів’я ріки Криничка, по двох берегах на схилах перших надзаплавних терас.

Село Пилипівка Хухрянської сільської ради

За один кілометри на південь від села, на правому березі ріки Ворскла – поселення бронзового вік.

На правому березі ріки Ворскла, 1,25 кілометра на південь від попереднього поселення – поселення бронзового віку та скіфської культури.

Село Пологи

За 250 метрів на південь від Пологів, між залізницею і авто, дорогою до селища міського типу кириківка – курганний могильник.

Село Стара Іванівка

На південній околиці Старої Іванівки – похила тераса правого берега ріки Середня, що є правою притокою ріки Ворскла

Село Українка Лутищанської сільської ради

На північно-західній околиці села, що повернута до заплави лівого берега ріки Ворскла, між фермою і вулицею Леніна, на мису надзаплавної тераси – поселення епохи неоліту та раннього середньовіччя.

На південно-західній околиці села, в урочищі Грузьке, двісті метрів від дороги Чернеччина – Риботин, на лівому березі ріки Ворскла – поселення пізнього бронзового віку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.