Археологія та стародавня історія Краснопільського району

Розкопки

Розкопки

В Краснопільському районі Сумської області городище роменської і давньоруської культури є у селі Велика Рибниця.

Село Барилівка Сіннівської сільської ради

За два кілометри на захід від західної околиці села, н акраю першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Псел, на північ від дороги Суми – Миропілля – поселення бронзового та раннього залізного віку (скіфська культура VII – III століть до нашої ери).

Село Велика Рибиця Запсільської сільської ради

Робота з металодетектором

Робота з металодетектором

За 0,75 кілометрів на схід від села, на мису лівого берега ріки Псел при впадінні в неї ріки Рибниця – городище розвинутого середньовіччя (роменська культура VIII – Х сотліть, Київська Русь).

За 0,5 кілометрів на захід від західної околиці села, на мису першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Псел, на місці, де терасу перетинає долина безіменного струмка – поселення № 1 бронзового віку. За 0,5 кілометрів на південний схід від південно-східної околиці села, на плато лівого корінного берега ріки Псел, в урочищі Герасименка, 150 метрів на південь від городища – поселення № 3 раннього і розвинутого середньовіччя (роменська культура VIII – Х століть, Київська Русь).

За один кілометра на південь – південний схід від південно-східної околиці села, на схилі мису лівого корінного берега ріки Рибниця – поселення № 4 раннього залізного віку (скіфська культура VII – III століття до нашої ери).

За триста метрів на південний схід від південно-східної околиці села, на схилі мису правого корінного берега ріки Псел – поселення № 5 раннього і розвинутого середньовіччя (роменська культура VIII – Х стоілть, Київської Русі).

Село Великий Бобрик

За один кілометра на захід від села, на заплавній терасі лівого берега ріки Бобрик, що є правою притокою ріки Сироватка – поселення раннього залізног овіку (черняхівська культура III – IV століть).

За два кілометри на північний захід від села, між ним і селом Верхня Сироватка, біля глиняного кар’єру – курганний могильник.

За два кілометра від села з обох боків грунтової дороги до села Залізняк – курганний могильник.

Село Велика Пожня Славгородської сільської ради

За 1,2 кілометра на південь від цегельного заводу – поселення раннього залізного віку, раннього середньовіччя (київська культура III – IV століть, колочинська культура V – VII століть).

Село Глибне Самотіївської сільської ради

На західній околиці села, сто метрів праворуч автодороги Краснопілля – Суми, на надзаплавній терасі лівого берега ріки Сироватка – поселення № 1 раннього залізного віку (скіфська культура VII – III століть до нашої ери).

За шістсот метрів на захід від поселення № 1, на схилі першої надзаплавної тераси – поселення № 2 раннього залізного віку.

Село Запсілля

Римська фібула

Римська фібула

Між селами Запсілля і Могриця, двісті метрів від літнього таботу МТФ – поселення бронзового віку, раннього залізного віку, раннього середньовіччя.

В західному кінці Запсілля, в урочищі Глотове, поруч з грунтовою дорогою до села Миропілля, на піщаному мису надзаплавної тераси правого берега ріки Псел – поселення бронзового віку.

Село Земляне Рясненської сілььської ради

На північний захід від Земляного, 900 метрів від автодороги Краснопілля – Велика Писарівка, чотириста метрів праворуч дороги до села Лісне – курган.

Курганний могильник складається з одного кургану на захід від села, 180 метрів праворуч автодороги Краснопілля – Велика Писарівка, другий – 120 метрів на південний схід від першого, 90 метрів від автобусної зупинки.

Селище міського типу Краснопілля

За два кілометри на північний захід від селища, поруч з кар’єром, на лівій надзаплавній терасі, що полого опускається до дренажного рову і ріки Сироватка, 140 метрів праворуч автодороги Суми – Краснопілля – поселення бронзового віку.

За 300 метрів на північ від селища, за дренажним ровом, на покатій терасі заплави ріки Сироватка – поселення раннього залізного віку (черняхівська культура III – IV століть).

На надзаплавній терасі лівого берега ріки Сироватка, що тягнеться вздовж селища – поселення черняхівської культури.

На північно-західній околиці селища, на рівній чорноземній терасі праворуч автодороги Краснопілля – Суми – поселення черняхівської культури.

За 150 метрів на захід від селища, за автодорогою Краснопілля – Суми – поселення черняхівської культури.

Село Мала Рибниця

За один кілометр на північ від північної околиці села, на краю першої надзаплавної тераси правого берега ріки Рибниця, на місці, де терасу перетинає великий яр – поселення бронзового віку, раннього залізного віку, раннього середньовіччя. На заході до пам’ятки прилягає дорога Суми – Миропілля.

За чотириста метрів на північний схід від урочища Загребля, на мису першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Рибниця – поселення бронзового віку. З півночі до пам’ятки прилягає велика балка Коршак.

Село Мезенівка

Біля в’їзду в село, праворуч автодороги з селища міського Краснопілля – курганний могильник.

Село Миропілля

За 1,5 кілометрів на південь від села по дорогі в місто Суми, на краю першої надзаплавної тераси правого берега ріки Рибниця – поселення № 1 бронзового віку.

За 600 метрів на південь від села по дорозі до міста Суми, на краю першої надзаплавної тераси правого берега ріки Рибниця – поселення № 2 бронзового віку, раннього залізного віку, раннього середньовіччя.

За півкілометра на південь від південної околиці села по дорозі до міста Суми, сто метрів на північ від поселення 2, на мисоподібному підвищенні на краю першої надзаплавної тераси правого берега ріки Рибниця – поселення № 3 бронзового віку, раннього залізного віку (київська культура III – IV століттся, черняхівської культури III – IV століття).

За один кілометр на схід від ферми, що розташована на північній околиці села, на схилі першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Псел – поселення № 4 бронзового віку, раннього залізного віку.

Село Новоолександрівка Мезенівської сільської ради

Біля повороту дороги до села від автодороги Краснопілля – Велика Писарівка, на північний захід і південь від автобусної зупинки – курганнй могильник.

Село Олександрія Миропільської сільської ради

За 0,5 кілометрів на північ – північний схід від села – поселення бронзового віку (бондарихинська культура ХVII – VIII століття до нашої ери).

Село Порозок Славгородської сільської ради

На південно-західній околиці села, 150 метрів на захід від магазину – поселення раннього залізного віку, раннього середньовіччя (київська III – IV століть, колочинська V – VII століть).

За 1,5 кілометрів на південний захід від південної околиці села, на краю першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Пожня, сто метрів на південь від шлюзу – поселення бронзового віку, раннього залізного віку.

За 2,5 кілометрів на південний захід від південної околиці села, на мису першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Пожня – поселення раннього залізного віку, раннього середньовіччя.

За два кілометри на північ від села, 160 метрів ліворуч автодороги з селища міського типу Краснопілля – шість курганів, 180 метрів праворуч від дороги – один курган, все разом об’єднано в курганний могильник.

Біля в’їзду до Славгорода, праворуч автодороги до селища міського типу Краснопілля – курганний могильник.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *