Археологія та стародавня історія Пирятинського району

Вали городища у Пирятинському районі

Вали городища у Пирятинському районі

В Пирянтинському районі Полтавської області в місті Пирятин є городище одноіменного літописного міста. В селі Повстин – залишки літописного міста Полкостень.

Село Березова Рудка

Поблизу Березової Рудки є могильник періоду Київської Русі ХII століття. В околицях села на землях колгоспу – 31 курган, з них: а) 17 курганів за 0,1 – 3,5 кілометрів на північ від села, в тому числі сім курганів групою та два окремо на підвищенні; б) 13 курганів на захід, південний захід та на південь від села, за 0,1 – 2,5 кілометрів, та один курган за 0,2 кілометри на схід від села.

Село Білоцерківці

Відомо поховання черняхівської культури в амфорі. В околицях села на землях колгоспу – 12 курганів, з них: а) три кургани групою на схід від села, за 3,5 кілометрів; б) сім курганів на південний захід від села, за 1,5 – 4 кілометри; в) два кургани на північний захід від села, за 4,5 кілометрів.

Велика Круча

В околицях Великої Кручі на землях колгоспу – 51 курган, в тому числі: а) десять курганів за 0,2 – 2 кілометри на захід від села; б) 41 курган на південь від села, по обидва боки від дороги до міста Лубни.

Село Верхоярівка

На землях колгоспу за 1,2 та 2,5 кілометрів на північний захід від Верхоярівки – два кургани. Ще один курган розташований на схід від села, за 1,6 кілометрів.

Село Гурбинці

Знайдено скарб римських монет перших століть нашої ери.

Село Давидівка

На схід та на північ від села на землях колгоспу – 37 курганів групами або поодинці, кілька з них на підвищеннях. Деякі з них (Чумацька могила, Тринога) висотою до 5 метрів.

Село Дейманівка

На північний захід від Дейманівки, за 2,5 – 3 кілометри, на землях колгоспу є три кургани. При оранці поля знайдено римську монету Антоніна Пія, а також глек черняхівської культури.

Село Замостище

Поблизу села є поселення черняхівської культури.

Село Крячківка

В околиці Крячківки розкопано курган з похованням скіфського воїна з конем. На території ранньослов’янського поселення черняхівської культури, розміщеного на городах селян, знайдено скарб римських срібних монет I – II століть нашої ери.

Село Мала Круча

На полі в околиці села в 1903 році було знайдено срібну римську монету Фаустіни Молодшої II століття нашої ери.

Село Мар’їнське

На південь від села, за 0,5 – 1,6 кілометра – шість курганів. Ще один курган знаходиться на захід від села, за 0,2 кілометри.

Місто Пирятин

Коло Пирятина – городище періоду Київської Русі, що є залишками міста Пирятин, згаданого в літописі під 1174 роком. Поблизу Пирятина та в самому місті знайдено декілька римських монет I – II століть нашої ери. В околицях Пирятина на землях колгоспу – 17 курганів, в тому числі: а) на захід та північний захід від міста – 11 курганів; б) на південний захід від міста – шість курганів.

Село Повстин

У долині ріки Удай в околиці Повстина знайдено діоритовий молот доби бронзи. У селі знайдено також два бронзових наконечники стріл скіфського часу та римську монету Марка Аврелія. Поблизу села на березі ріки Удай було літописне місто Полкостень. Між селами Повстин та Карпилівка – група курганів.

Село Сасинівка

У селі знайдено срібну римську монету Марка Аврелія.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.