В Лубенському районі Полтавської області в місті Лубни є городище давньоруського міста Лубно. В селі Мацківці – залишки літописного міста Сліпорід. В селі Снітин – залишки давньоруського міста Кснятин.
Село Березоточа
Зміст
- 1 Село Березоточа
- 2 Село Броварки
- 3 Село Вищий Булатець
- 4 Село Вовчик
- 5 Село Войниха – село Куп’єваха
- 6 Село В’язівок
- 7 Село Гінці
- 8 Село Духове
- 9 Село Жовтневе
- 10 Село Заора
- 11 Село Засулля
- 12 Село Клепачі
- 13 Село Кононівка
- 14 Село Крем’янка
- 15 Село Крутий Берег
- 16 Село Куп’єваха
- 17 Село Литвяки
- 18 Село Луки
- 19 Місто Лубни
- 20 Село Малий В’язівок
- 21 Село Матяшівка
- 22 Село Мацківці
- 23 Село Мацкова Лучка
- 24 Село Мгар
- 25 Село Нижній Булатець
- 26 Село Олександрівка
- 27 Село Окіп
- 28 Село Оріхівка
- 29 Село Піски
- 30 Село Свічківка
- 31 Село Снітин
- 32 Село Солониця
- 33 Село Стадня
- 34 Село Суха Солониця
- 35 Село Тернівщина
- 36 Село Терни
- 37 Село Тишки
- 38 Село Халепці
- 39 Село Хитці (Калайдинівська сільська рада)
- 40 Село Червоні Пологи
- 41 Село Чуднівці
- 42 Село Шеки
На північному кінці села є поселення скіфського часу.
Село Броварки
В околицях Броварків на землях колгоспу – 13 курганів, з них дев’ять – на південь та південний схід від села та чотири – на схід та північний схід від села.
Село Вищий Булатець
На захід та південний захід від Вищого Булатця на землях колгоспу – сім курганів, з них два – на підвищенні.
Село Вовчик
В околицях Вовчика виявлено поселення доби бронзи, матеріали зберігаються в музеї села Вовчик. В урочищі Рудка, за чотири кілометри на південний схід від села, досліджувався могильник черняхівської культури, розкопано шість поховань.
Село Войниха – село Куп’єваха
В урочищі Школярове є поселення черняхівської культури. Поблизу села – курганна група.
Село В’язівок
На березі ріки Сули знайдено пізньопалеолітичні крем’яні вироби. В околиці села – городище і поселення скіфського часу. В урочищі Дробинка є давньоруське поселення. На захід від села на землях колгоспу – п’ять курганів та схід від села – один курган.
Село Гінці
Пізньопалеолітичну стоянку виявлено на березі ріки Удай. Могильники епохи бронзи. На південь від села, на землях колгоспу – одинадцять курганів.
Село Духове
Поблизу Духового – давньоруське поселення Х – ХIII століть.
Село Жовтневе
В околицях Жовтневого на землях колгоспу – 18 курганів, в тому числі: а) на захід від села, за 3,5 кілометра – дев’ять курганів, з них сім – на підвищенні; б) п’ять курганів – на північ від села, за 1 – 2 кілометри, один з яких на підвищенні; в) на південь та південний схід від села – чотири кургани.
Село Заора
Між селами Заора і Суха Солониця – 16 курганів (дивіться село Суха Солониця_.
Село Засулля
В селі, на косі – неолітичне поселення та на території села – скіфське поселення. Поблизу села – поселення черняхівської культури. Неподалік села – курганна група.
Село Клепачі
В урочищі Пурпурівщина траплялися знахідки доби неоліту. Поміж селами знайдено сокиру-кельт та інші речі. За один кілометри на північний схід від дороги на село Калайдинці, в урочищі Сад, є городище скіфського часу. В урочищі Городище та Пурпурівщина є два давньоруських гоордища.
Село Кононівка
В околицях Кононівки – поселення черняхівської культури.
Село Крем’янка
В околиця села відзначено сліди поселення черняхівської культури.
Село Крутий Берег
Поблизу села виявлено поселення доби неоліту з мікролітичним інвентарем. На землях колгоспу – три кургани, з них два – за 0,3 кілометри на північ від села та один – за три кілометри на схід від села. Висота курганів до трьох метрів. Всі орються.
Село Куп’єваха
Дивіться село Войниха – село Куп’єваха.
Село Литвяки
В урочищі Затін виявлено неолітичне поселення. В урочищі Селище є поселення доби бронзи та скіфського часу.
Село Луки
В урочищі Гуськове або Ховбине, є група курганів скіфського часу. Один розкопаний у 1928 році.
Місто Лубни
В урочищі Лиса Гора – сліди неолітичного поселення та поселення доби бронзи, є кургани доби бронзи. В урочищі Старий Замок – скіфські кургани V – III століть до нашої ери. Розкопано поховання зарубинецької культури. На правому березі ріки Сули – слов’янське городище та поселення Роменського типу VIII – Х століть. По вулиці Верхній Вал трапляються уламки посуду черняхівської культури. Тут же розташоване городище давньоруського міста Х – ХIII століть Лубно, згаданого в літописі під 1107 роком. Поблизу міста та на його території трапляються знахідки римських монет. В околицях міста знайдено скарб V – VII століть нашої ери. Відоме також поховання кочівника ХI – ХIII століть.
Село Малий В’язівок
В околиці села, на лівому березі балки, розташовані городище і поселення скіфського часу. Поблизу села на землях колгоспу – три кургани, з них один – на північній околиці села, а два – за 0,5 кілометрів на південь від села.
Село Матяшівка
В околицях Матяшівки на землях колгоспу – десять курганів, у тому числі: а) вісім курганів на північ від села та на північний захід, за 0,2 – 1,8 кілометри; б) два кургани на південь від села, за 0,7 – 0,8 кілометра.
Село Мацківці
Поблизу Мацківців – поселення доби бронзи; поселення черняхівської культури. Неподалік села знаходилося городища ХI – ХIII століть, залишки літописного міста Сліпорід. На південний захід від села, за 3 – 3,5 кілометри – одинадцять курганів.
Село Мацкова Лучка
В околиці Мацкової Лучки відзначено сліди неолітичного поселення та поселення доби бронзи.
Село Мгар
В околиці села в кургані знайдено скіфські речі, два мечі, 132 наконечники стріл, амфора, бронзова булавка, втулка та інше.
Село Нижній Булатець
Поселення черняхівської культури. За повідомленням В.Г.Буніної, поблизу поселення є залишки гончарних печей.
Село Олександрівка
В долині ріки Сліпорода – поселення культури багатоваликової кераміки доби бронзи; на цьому ж місці – поселення роменської кульутри. В урочіщ Пріська – городище, поселення та могильник ХI – ХIII століть. На південь та південний захід від села на землях колгоспу – шістнадцять курганів, декілька з них на підвищеннях.
Село Окіп
Між селами Окіп і Висечки, над долиною ріки Сули, знайдено два шиферні пряслиця.
Село Оріхівка
В околицях Оріхівки на землях колгоспу – десять курганів, у тому числі – чотири кургани на схід від села, за 1,3 – 1,7 кілометри, п’ять курганів на північ від села, за 0,3 – 2,4 кілометра, один курган на захід від села, за двісті метрів.
Село Піски
На дюні в урочищі Торговиця – поселення доби бронзи. На південь від села, по дорогі на село Засулля – поселення черняхівської культури. Поблизу села є курганна група.
Село Свічківка
На південь та південний схід від Свічківкии на землях колгоспу – 29 курганів.
Село Снітин
В урочищі Слобода, на дюнах – поселення дніпро-донецької культури доби неоліту. На піщаних дюнах над Сулою – поселення доби ранньої бронзи. В селі є сліди поселення та могильника черняхівської культури. На березі ріки Сули – давньоруське городище Х – ХIII століть, залишки мішка Кснятин, згаданого в літописі під 1096 роком. Поблизу – поселення та курганний могильник часу Київської Русі. На північ від села, за 0,2 та 2,5 кілометри, на землях колгоспу – чотири кургани.
Село Солониця
На хуторі Туркачів – поселення культури ямково-гребінчастої кераміки доби неоліту. На території Солониці – поселення доби пізньої бронзи. На території колгоспного саду – поселення скіфського часу. В урочищі Замостище виявлено сліди поселення черняхівської культури. Поблизу села є курганна група (дивіться село Тернівщина).
Село Стадня
На землях колгоспу – дев’ять курганів, з них сім на захід від села на підвищеннях та два кургани на північ від села, за 0,4 кілометри.
Село Суха Солониця
В околицях Сухої солониці на землях колгоспу – 29 курганів, у тому числі: один на західній околиці села, сім курганів на північний схід від села, за 0,2 – 2,5 кіломери, три з них на підвищенні, 18 курганів на південний схід від села між селами Суха Солоиниця та Заора.
Село Тернівщина
На землях колгоспу між селами Тернівщина, Куп’єваха, Войниха, Солониця, Засулля, Піски та в їх околицях – 83 кургани групами та поодинці.
Село Терни
Поблизу села на землях колгоспу – п’ять кургані, з них два на підвищенні; всі кургани орються. Над заплавою Сули – поселення черняхівської культури.
Село Тишки
В урочищі Маляриха є дюнне поселення доби ранньої бронзи та скіфських часів. На відстані трьох кілометрів на південний захід від села є кургани скіфського часу IV – III століть до нашої ери. За повідомленням Е.О.Симоновича, поблизу села є поселення черняхівської культури. В урочищі Коломан і Заудай – давньоруський курганний могильник, на якому в 1927 – 1928 роках розкопано два кургани. В урочищі Коломан – давньоруське та роменське городища.
Село Халепці
В урочищі Рішай Долина є сліди неолітичного поселення та могильника Київської русі.
Село Хитці (Калайдинівська сільська рада)
За два з половиною кілометри на південний схід від Хитців в урочищі Паськова – городище та кургани скіфського часу; тут же неодноразово траплялися знахідки римських монет. Відомо поселення пеньківського типу. В урочищі Городище – слов’янські поселення та два городища роменського типу. Одне з городищ існувало в VIII – ХII столітті. Два курганні могильники виявлено в урочищі Сухомлин – за 2,5 кілометрів на південний схід та за 5,5 кілометрів на схід від села, в урочищі Коломак.
Село Червоні Пологи
На схід та південний схід від села на землях колгоспу – дев’ять курганів.
Село Чуднівці
В околицях Чуднівців знайдено скіфський меч – акінак.
Село Шеки
На північній околиці села є залишки поселення доби бонзи.
В околиці Шершнівки є залишки поселення доби бронзи.