Археологія та стародавня історія Кременчуцького району

Реконструкція фортеці міста Воїнь

Реконструкція фортеці міста Воїнь

В Кременчуцькому районі Полтавської області є залишки літописного міста Воїнь, яке було гаванню на Дніпрі.

Хутір Батраки

Зміст

Дивіться село Придніпровске

Село Базулуки

Поблизу Базулук – велика група курганів (дивіться село Дмитрівка).

Село Букачівка

Дивіться село Недогарки.

Село Ванжули

В околицях Вванжулів на землях Рокитненської птахофабрики – 12 курганів, з них шість – на північ від села, за 0,1 – 1,2 кілометри, та шість – на південний схід від села, за 0,2 кілометри.

Село Воїнська Гребля (затоплене Кременчуцьким водосховищем)

Воїнь на Дніпрі

Воїнь на Дніпрі

За 1,5 кілометрів від села – поселення доби бронзи. В урочищі Поброди знайдено уламки посуду скіфського часу, а також уламки посуду черняхівської культури. В урочищі Воли – давньоруське городище (літописний Воїнь) та укріплена гавань, згадувані в літопису під 1055, 1079 та 1110 роками. Досліджувався без курганний могильник роменської культури.

Село Горішні Плавні

В околицях Горішніх Плавнів знайдено гончарний глечик черняхівської культури.

Село Дзержинське

На північний захід від колишнього хутора Івки та на його східній околиці, за двісті метрів – два поселення дніпро-донецької культури доби неоліту. На північ від хутора та на березі озера Світличне – сліди двох поселень пізньої бронзи та поселення середини I тисячоліття нашої ери з ліпним посудом і домішкою гончарного посуду черняхівської культури. На схід від села, за 0,5 кілометри – два кургани.

Село Дмитрівка

На південь від Дмитріки, за 3 – 3,5 кілометри, є поселення черняхівської культури. За один кілометр від хутора Суки (приєднано до села Дмитрівка), над руслом ріки Псел – поселення доби бронзи та Київської Русі.

Поблизу приєднаного до села Дмитрівка села Перев’язки, на його східній околиці, – поселення доби бронзи; на садибі колгоспного двора знайдено посуд, очевидно, салтівської культури; на північ від села – уламки посуду періоду Київської Русі.

На південь від колишнього хутора Терещенко на дюні зібрано уламки посуду доби бронзи та ліпного посуду середини I тисячоліття нашої ери.

На землях колгоспу імені Ватутіна, між селом Дмитрівка та хуторами Кириленки, Кузьменки, Вазавлук, Бристівка та на їх околицях розкопано 77 курганів.

Хутір Бристівка

Неподалік Бристівки є велика група курганів.

Село Заруддя

Поблизу знесеного хутора Радьки, між озером Барбара і Крячковим річищем, виявлено неолітичне поселення.

Село Золотнищине

На південь від села, за один кілометр, виявлено поселення ранньої, середньої та пізньої бронзи. На південний схід від села Золотнишине, у напрямку на Гарагули – поселення перших віків нашої ери з ліпним посудом.

Хутір Івки

Дивіться село Дзержинське.

Село Кам’яні Потоки

Поблизу села на березі Дніпра – поселення дніпро-донецької культури доби неоліту; в урочищі Сиваш – сліди поселення і могильника середньостогівської культури доби міді та поселення епохи бронзи; на схід від села в колгоспному саду – поселення черняхівської культури.

В околицях Кам’яних Потоків на землях колгоспу – 24 кургани, в тому числі – один – на північній околиці села; вісім курганів – на південний захід від села, за 0,8 – 4 кілометри; 9 – на південь від села, за 0,9 – 5,5 кілометрів; шість курганів розташовано на південний схід від села, за 1,2 – 3,5 кілометри. Багато з цих курганів знаходиться на підвищення. Висота курганів – до 5 – 6 метрів.

Село Келеберда

На території Келебердів знайдено посудину доби неоліту, арбалетну фібулу, пряжку перших століть нашої ери та римські монети. Поблизу села, в напрямку до села Потоку, розташовані кургани. Між селами Горішні плавні та Келеберда знайдено бронзові скіфські стріли.

Село Кириленки

Поблизу Кириленків є група курганів.

Село Крамаренки

В околиці Крамаренків є сліди поселення доби неоліту. Поблизу села – кургани, що стоять групами і поодинці.

Місто Кремечук

Поблизу передмістя Крюкове розкопано курган кіфського часу. Між ріками Залізна і Кагамлик – сліди поселення доби міді. На території Кременчука виявлено поселення доби бронзи. У 70-х роках ХIХ століття у Кременчуці, на березі Дніпра, знайдено скарб срібних римських монет. Поблизу передмістя Крюкове, за три кілометри нижче залізничного мосту, на правому березі Дніпра – неолітичне поселення. Тут же знайдено залізні удила пізніх часів.

Хутір Криси

Дивіться село Соснівка.

Село Кузьменки

Поблизу Кузьменків – курганна група.

Село Литвиненки

В околицях Литвиненків – група курганів.

Село Максимівка

В урочищі Скакалка знайдено рештки кісток мамонта та крем’яні відщепи. На горі Пивиха є одно поселення доби міді та два поселення доби пізньої бронзи. В урочщих Пивихи та Близниці – кургани сарматського часу. На південній околиці села на невеликій терасі біля корінного берега Дніпра виявлено уламки посуду черняхівської культури і зольні скупчення. В урочищі Топило – поселення черняхівської культури, на якому розкопано чотири дворища, знайдено римську монету. Виявлено також слов’янське поселення VIII століть нашої ери. Поблизу села виявлено пізньокочівницькі поховання. За 0,2 – 4 кілометри на північ та північний схід від села на землях колгоспу – шість поодиноких курганів.

Село Майори – 3

Коло села – два поселення доби ранньої та пізньої бронзи. Трапляються уламки гончарного посуду черняхівської культури та періоду Київської Русі.

Село Мала Кохнівка

За 700 метрів на північний схід від ріки Крива Руда – поселення доби бронзи та черняхівської культури.

Село Недогарки

У заплаві Дніпра (тепер затоплено) коло села Недогарки – два поселення дніпро-донецької культури доби неоліту та сліди трьох поселень пізньої бронзи. За два кілометри на південний захід від села є поселення черняхівської культури.

В околиці села на землях колгоспу – одинадцять курганів, у тому числі: один безпосередньо в селі, один на північно-східній околиці; один курган на північний захід від села, за 2,5 кілометрів, та сім курганів на південь від села, за 0,1 – 0,5 кілометрів.

За два кілометри на південний захід від північної околиці хутора Радуцьківка, приєднаного до села Недогарки – неолітичне поселення, на відстані 350 метрів на північ від озера Южнівське, в околицях хутора Радуцькіка – поселення епохи пізньої бронзи. В урочищі Вирвихвіст досліджено поселення черняхівської культури, на якому розкопано кілька наземних жител. Знайдено римську монету Марка Аврелія II століття нашої ери.

На березі озера Плависте зібрано матеріал VII – IХ століть нашої ери, а поблизу села виявлено поселення Київської Русі.

За 250 метрів на захід від села Букачівки (приєднано до села Недогарки), біля греблі КремГЕС – сліди поселення дніпро-донецької культури доби неоліту; за 600 метрів на південний захід від нього – поселення доби бронзи; на південний захід від Букачівки, за два кілометри, в заплаві Дніпра на дюнах – поселення доби пізньої бронзи; на захід від села, за 700 метрів, – залишки поселення черняхівської культури.

Село Низи

На західній околиці села Рижі (приєднано до села Низи) є сліди поселення доби неоліту; в урочищі Кучугури виявлено поселення пізньої бронзи, на якому трапляються уламки ранньослов’янського посуду; поблизу колишнього села Посьби в урочищах Богомазове та Озеро – два поселення доби бронзи.

Село Омельник

В околицях Омельника на землях радгоспу – 25 курганів, у тому числі: вісім курганів безпосередньо на північній околиці села; 17 курганів розташовано між селами Омельник, Пустовіти, Паризької Комуни, Литвиненки; кілька з них на підвищенні. Не зорано 7 курганів. Їх висота до 4 метрів. В околицях села значиться курганний могильник доби бронзи.

Село Онищенки

В околицях Онищенків – курганна група.

Село Паризької Комуни

В околицях села є курганна група (дивіться село Омельник).

Село Паськи

Дивіться село Пришиб.

Село Перев’язки

На південно-східній околиці знесеного села – поселення доби пізньої бронзи, а на північ від нього на дюні знайдено уламки посуду доби неоліту та елліністичної амфори, а також залишки поселення, очевидно, салтівської культури і періоду Київської Русі.

Село Піддубне-Ниви

На північ від села, за один кілометр – сліди поселення з багатоваликовою керамікою доби бронзи.

Село Потоки

Поблизу села на правому березі Псла в 1930 році знайдено уламки посуду періоду Київської Русі. Поблизу села є курганна група.

Село Придніпровське

На березі озера Німечина – поселення доби пізньої бронзи.

Село Пришиб

Поблизу приєднаного села Паськи, в урочищах Озеро та Богомазове – два поселення доби бронзи. Поблизу села Пришиб на землях колгоспу значилося 30 курганів, у тому числі: 22 кургани на північний схід від села; вісім курганів на південний захід від села. Тепер збереглося 18 курганів висотою від 2 до 8 – 10 метрів, всі не орються.

Село Пустовіти

Поблизу Пустовіт розташовано кілька курганів (дивіться село Омельник).

Село П’ятихатки

Поблизу П’ятихаток знаходиться курганна група.

Хутір Радьки

Дивіться село Заруддя

Хутір Радуцівка

Дивіться село Недогарки

Село Райове

На землях колгоспу, за 0,3 кілометри на північ від села – чотири кургани на підвищенні.

Село Рижі

Дивіться село Низи

Село Рокитне

На землях колгоспу, за 0,2 кілометри на північ від села – три кургани та один курган на південний схід від села, за 0,8 кілометри.

Село Самусівка

На захід від Самусівки, за 1,5 кілометри – поселення доби середньої та пізньої бронзи; над дніпровською затокою Дідок – поселення доби пізньої бронзи; поблизу села – залишки поселення катакомбної культури доби бронзи; на південь від села, за 1,5 кілометрів – залишки поселення доби пізньої бронзи та раннього залізного віку; на поселеннях (в урочищах Дідок та Панська Ковбаня) трапляються уламки ліпного посуду, очевидно, ранньослов’янського часу та доби неоліту.

Село Соснівка (колишні Криси)

У північно-східній частині села є поселення черняхівської культури. Поблизу села розташована курганна група (дивіться село Ванжули).

Хутір Суки

Дивіться село Дмитрівка

Село Чечелеве

Поблизу села є поселення доби пізньої бронзи та три поселення черняхівської культури.

Село Чикалівка

У заплаві Дніпра, за два кілометри на схід від села 9- поселення зрубної культури пізньої бронзи, на якому розкопано кілька споруд, що утворювали вулиці; поселення черняхівської культури та ранніх слов’ян з ліпним посудом.

Село Шведівка (затоплено)

В околиці Шведівки – поселення пізньої бронзи.

Село Ялинці

В урочищі Куп’ювате – поселення доби бронзи. На землях колгоспу – 10 курганів, з них на північ від села – 8 курганів, один курган на схід та один на південь від села.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *