Археологія та стародавня історія Кобеляцького району

Карта Скіфії

Карта Скіфії

В Кобеляцькому районі Полтавської області є літописне село Переволока на місці зараз неіснуючого села Переволочна.

Село Білики

Поблизу Біликів знайдено кам’яні молоти доби бронзи. В околиці села виявлено групу курганів.

Село Богданівка

В околицях Богданівки на землях колгоспу – шість курганів .у тому числі: три кургани за 0,8 – 1,3 кілометри на північний захід від села та три кургани за 0,2 – 0,75 кілометрів на північний схід від села. Один з курганів не ореться.

Хутір Боцули (приєднано до Григоро-Бригадирівки)

На південь від села, за 250 метрів – сліди поселень середньої та пізньої бронзи. На східній околиці села знайдено уламки ліпного посуду черняхівської культури. За 250 метрів на південь від села в заплаві Дністра зібрано уламки посуду доби бронзи та ліпного посуду середини I тисячоліття нашої ери.

Село Бутенки

За 400 метрів на північ від західного краю села виявлено поховання VIII – VII століть до нашої ери. На відстані 0,3 – 2 кілометри на північ від села на землях колгоспу – вісім курганів, у тому числі два безпосередньо на північній околиці села.

Хутір Гаї (приєднано до Григоро-Бригадирівки)

На південний схід від села, за 1,5 кілометрів – залишки неолітичного поселення та поселення доби пізньої бронзи.

Село Гарбузівка

Знайдено бронзовий серп доби бронзи.

Село Григоро-Бригадирівка

На відстані вісім кілометрів на південний схід від села, поблизу колишнього хутора Компанійці, на лівому березі Дніпра – могильник доби бронзи та поселення і могильник черняхівської культури. Розкопано 475 поховань.

На західній околиці села Семенки (приєднано до Григоро-Бригадирівки) виявлено поселеня ранньоскіфського часу. В урочищі Гармашева Могила – поселення раннії слов’ян з ліпним посудом. На відстані одного кілометра на південний схід від села, в урочищі Петрашкове, на березі болота – поселення середини I тисячоліття та періоду Київської Русі.

В околицях села на землях колгоспу – 12 курганів, з них три праворуч від дороги Григоро-Бригадирівка – Мотине (за 1,3 – 2,2 кілометри) та 9 курганів на захід та південний захід від села, ліворуч дороги Григоро-Бригадирівка – Шматкове, групами або окремо.

Хутір Ісаївка

Дивіться село Солошине.

Село Калініне

На південний схід від села курганна група.

Село Кишенькі Лівобережні

В урочищі Криниці знайдено уламки посуду епохи бронзи. На північній околиці села, поблизу русла ріки Ворскли є поселення епохи пізньої бронзи. У 1960 – 1961 роках виявлено два поселення черняхівської культури: перше – на північно-східній околиці села, друге – на північ від нього, біля двора контори «Заготскот». На останньому знайдено уламки посуду періоду Київської Русі. Уламки посуду цього періоду та черняхівської культури знайдено також на піщаних кучугурах у гирлі ріки Ворскли. У центрі села зібрано уламки амфор IV століття. В урочищі Мечеть – городище, курганний могильник та залишки татарських гробниць ХIV століття.

Місто Кобеляки

В напрямку до села Ганнівки в заплаві пересохлої ріки Кобелячок – поселення черняхівської культури.

Село Комарівка

В околиці села Піски (приєднано до Комарівки) виявлено уламки посуду доби бронзи. Знайдено теракотовий каганець.

Село Компанійці

Дивіться Григоро-Бригадирівка.

Село Крамареве

Дивіться село Орлик.

Село Красне

На околицях села Темнівка (знесено) виявлено поселення черняхівської культури.

Село Кустолові Кущі

Поблизу села, неподалік колишнього села Мильківка, в урочищі Хутір Мильківка, виявлено поселення доби неоліту та Київської Русі. Поселення часу Київської Русі виявлено також поблизу села Кустолові Кущі. В околицях села на землях колгоспу імені Чапаєва збереглося сім курганів, у тому числі: а) два кургани на південь від села, за 2,5 кілометрів; б) за 0,3 кілометри на захід від села – 22 кургани; в) на північ від села на північний схід – три кургани, один з них на підвищенні. Високта курганів 2,5 – 3 метри. Один курган не ореться.

Село Лісне

Між селами Лісне і Сухинівка велика курганна група (дивіться село Сухинівка).

Село Марківка

На околиці села є могильник черняхівської культури. Глиняний орнаментований келих з цього могильника зберігається у фондах Полтавського краєзнавчого музею. На північний захід від села, за 0,5 – 3 кілометри, на землях колгоспу збереглося шість курганів, висота їх – 2,5 – 3,5 метри. Два з них не ореться.

Село Мильківка

Дивіться село Кустолові Кущі.

Село Мотрине

В околицях села на землях колгоспу – 19 курганів, з них один – на північ від села, за 750 метрів, два – на схід від села, за 250 та 800 мерів; на півдні та південному заході від села – 16 курганів, за 1 – 3 кілометри. Стоять групами або поодинці, деякі на підвищенні.

Сел Новий Орлик (знесено)

На південно-східному березі озера Вербицьке є поселення доби бронзи.

Село Орлик

На території колишнього села Яременка (приєднано до села Орлик), на місці сушарні цегельного заводу виявлено могильник черняхівської культури. На території колишнього села Крамарове, приєднаного до села Орлик, на південь від нього, поблизу пристані та сарая бакенщика, біля озер Криве та Гетьманське, а також понад дорогою, що вела із села в плавні, в 1960 – 1961 роках виявлено три поселення доби неоліту, сім – доби бронзи. На двох з них трапляються уламки гончарного ранньослов’янського посуду черняхівської культури та періоду Київської Русі. В селі та в околицях села на землях колгоспу – 78 курганів, у тому числі: а) 13 курганів безпосередньо в селі та 5 – на його околицях; б) поблизу села розкидана велика курганна група з 60 курганів.

Село Павлівка

На схід від Павлівки, за два кілометри та на східній околиці села є два поселення доби бронзи. Тут знайдено також уламки ранньослов’янського посуду VI – VII століття. На території села є кургани. В одному з них знайдено мідний посуд сарматського часу.

Село Перевалочна (знесено)

На південний захід від колишнього села, за 300 – 500 метрів, є поселення доби ранньої бронзи. За один кілометр на південний схід від села – поселення черняхівської культури та сліди поселення доби бронзи з багатоваликовою керамікою. На околиці села виявлено давньоруське поселення, що є залишком згаданого з літопису під 1152 роком села Переволока.

Село Прогрес

Між селами Прогрес та Чапаєве знаходяться 73 кургани.

Село Радянське

У центрі приєднаного до села Радянське село Старий Орлик, неподалік Ярмаркового плацу, в 1928 році знайдено скарб крем’яних пластин доби неоліту, а в урочищі Чернече виявлено сліди поселення доби міді та кургани епохи бронзи. У 1925 році на поселенні черняхівської культури знайдено срібний динарій Антоніна Пія.

У 1915 році поблизу Кабанових хуторів (приєднано до села Радянське) у макітроподібній посудині знайдено скарб бронзових знарядь доби пізньої бронзи. У 1960 році поблизу цього місця виявлено поселення та могильник епохи бронзи. За 150 мерів на південь від села Радянське – поселення епохи бронзи. У північно-західній частині села виявлено два поселення черняхівської культури. На південний захід від кутка Кабаки, за 400 – 500 метрів ще одне поселеня черняхівської культури та періоду Київської русі. На північ та північний захід від села на землях колгоспу – 23 кургани.

Село Ревущине

Поблизу Ревущиного виявлено могильник черняхівської культури.

Село Світлогірське

В околицях Світлогірського на землях колгоспу – 47 курганів, у тому числі: а) 31 курган на північ та на північнпй схід від села, за 0,2 – 6,5 кілометрів; б) за 0,1 – 4 кілометри на захід від села – 16 курганів, розташовані групами або поодинці.

Село Солошине

Проти Солошиного, в заплаві Дніпра, за 300 метрів – сліди поселень доби необіту та середньостогівської культури доби міді. На лівому березі затоки Дністра, що має назву Зелена, – сліди поселення катакомбної культури доби бронзи. На південній та південно-західній околицях села Жилівка – три поселення доби пізньої бронзи. За 50 та 400 метрів на південь від села – два поселення епохи бронзи.

На південний захід від колишнього хутора Ісаївка, за 100 – 150 метрів в долині Дніпра виявлено ранньослов’янські поселення черняхівської культури та поселення з ліпною керамікою. За 600 метрів від колишнього села Добриковка на дюні – поселення доби бронзи. На березі пересохлої ріки Мирониха – ранньослов’янське поселення з ліпним посудом. Поблизу села н аземлях колгоспу – 23 кургани, стоять групами або поодинці.

Село Старий Орлик

Дивіться село Радянське

Село Сухинівка

На північний схід від Сухинівки – поселення черняхівської культури. В околицях сіл Сухинівка і Лісне на землях колгоспу розкидана велика курганна група з 198 курганів, що займає площу 12 квадратних кілометрів.

Село Темнівка

Дивіться село Красне.

Село Трояни

В околицях села на землях колгоспу – п’ять курганів, з них один – на південний схід від села, за один кілометр, чотири – на північний захід, на відстані 1,2 – 3,6 кілометра від села.

Село Чапаєве

Між селами Прогрес і Чапаєве 73 кургани (дивіться село Прогрес).

Село Червоне

В околицях Червоного на землях колгоспу – 87 курганів, у тому числі: а) на захід та південний захід від села розташована курганна група з 42 курганів; б) на північ та на північний схід від села між селами Червоне, Калініне, Чорбівка – курганна група з 45 кургані.

Село Червоні Квіти

В околицях Червоних Квітів на землях колгоспу – сім кургані, розташованих на захід, південь та південний схід від села.

Село Чорбівка

На правому березі ріки Ворскла, в напрямку до села Комарівка, є поселення черняхівської культури.

Село Чумаки

На захід від Чумаків, за 0,5 кілометри, на землях колгоспу, на підвищенні знаходиться один курган.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *