Вирощування льону на присадибній ділянці

ВирощуванняЛьон – не дуже поширена культура на присадибних ділянках. Однак іноді його сіють, щоби мати сировину для виготовлення натуральних тканин своїми руками. Види льону, вирощування, хвороби і шкідники, збирання врожаю.

Види

Існує понад 100 видів, найбільш поширеним вид – льон звичайний. У стеблах є багато волокна, яке використовується для виготовлення тканин.

Існує чотири основні види:

  1. Льон-довгунець має високе стебло, на верхівці мало гілок і розміщені 2 – 3 коробочки. Листочки подовженої форми.
  2. Льон-кучерявець вирощують для отримання насіння. Це низькоросла рослина, на стеблах є багато гілок. На одному саджанці є до 80 коробочок з насінням. Його ще називають олійний льон, оскільки в насінні міститься до 47 відсотків жиру. Вирощують на території Середньої Азії та в Закавказзі.
  3. Льон-межеумок вирощують для отримання олії.

Вирощування

Вирощування

Сіють культуру навесні, на глибину до 2 сантиметрів. Коли висівають рядами, то відстань між рядами повинна складати 20 сантиметрів.

Садять наприкінці квітня, молоді пагони мають високу стійкість до морозів. Через півтора-два місяці утворюються квіти, після – круглі насіннєві коробочки. У залежності від сорту і часу внесення до грунту, насіння дозріває в липні-вересні.

Насіння

Вибір ділянки

Льон не переносить застою води, тому ділянка повинна бути у сонячному місці з невисокою вологістю. Висаджують рядами, для кращого росту і цвітіння ямки роблять неглибокими і присипають тонким шаром грунту.

Грунт може бути будь-яким, однак його потрібно добре одобрити і осушити. Під час цвітіння рослина потребує вологу, тому потрібно слідкувати, щоби земля не пересихала. У період вирощування двічі прополюють землю від бур’янів і розпушують її.

Підготовка грунту та насіння

За два – три дні перед засіванням насіння обробляють. Для обробки насіння проти грибка використовують препарат гранозан. Після цього опудрюють гексахлораном (щоб проросло більше насіння).

Щоби волокно було міцним, льон висівають якнайраніше, оскільки у весняному грунті є багато вологи, це запобігає пошкодження насіння хворобами і шкідниками. Збирають рослину до настання перших заморозків.

Сіють після того, як пройдуть стійкі морози і грунт прогріється до 8 градусів тепла. Готують ділянку з осені. Льон рекомендують висівати після озимих і ярових зернових, картоплі, бобових. Після збору зернових грунт обробляють лущенням стерні, через два тижні орють і вносять фосфорно-калійні та азотні добрива. ПІсля оранки до початку заморозків проводять дві культивації. Навесні перед внесенням насіння до грунту проводять культивацію та боронування.

Догляд за рослиною

Через два-три тижні після засівання з’являються перші пагони, ще через деякий час їх потрібно прорідити. До появи бутонів потрібно підгодувати мінеральними чи органічними добривами.

Якщо утворюєтья тверда кірка на грунті, проводять легке боронування. Потрібно своєчасно видаляти бур’яни, оскільки вони знижують врожайність. Добрива вносять, коли саджанці досягають висоти 4 – 10 сантиметрів. Після заверення цвітіння зів’ялі суцвіття зрізають.

Хвороби і шкідники

Знизити врожайність можуть хвороби і шкідники. Захворювання:

  1. Антракноз може вражати пагони на різних етапах розвитку. На стеблах і коренях утворюються жовті плями, які з часом перетворюються в язви. Поступово рослина в’яне та гине.
  2. Фузаріоз з’являється на посівах в різний час росту, але найчастіше вражає мологі пагони, приводячи до їх пожовтіння та всихання. Спровокувати захворювання може підвищена вологість.
  3. Побуріння (ламкість стеблів) – листочки вкриваються бурими плямами, які поступово перетворюються у язви. Уражені частини переломлюються і рослина гине.

Також льон може вражати мучниста роса, бактеріоз коренів технічних культур, для боротьби з якими потрібно дотримуватися правила висівання і проводити передпосівну обробку насіння.

Шкідники:

  1. Лляна блошка – комаха хустрічається у всіх регіонах, клімат яких підходить для вирощування льону. Найчастіше пошкоджує молоді пагони. Личинки шкідника підгризають корені, через що може загинути весь врожай.
  2. Совка-гама – один із основних шкідників льону-довгунця. Пошкоджують посіви не тільки метелики, але також личинки та гусиниці, які з’їдають листочки і зупиняють ріст рослини.
  3. Лляна плодожорка – особливу небезпеку представляють гусениці, які знищують насіння в коробочці.
  4. Лляний довгоносик відкладує яйця на листях, а личинки вигризають серцевину стебла.

Для боротьби з більшістю шкідників рекомендується проводити посадку ранньою весною і обробляти насіння інсектицидами.

Збір і зберігання врожаю

Урожай льону на присадибній ділянці збирають вручну. Бажано зрізати рослини у вересні, коли достигне насіння. Насіння використовують для приготування олії. Рослини молотять, насіння сушать під навісом. Зберігати насіння можна не більш, як три роки.

Зі стебел видобувають волокна, прядуть нитки, з ниток виготовляють тканини. Тканина має бактерицидні властивості, на ній не розвиваються бактерії. Вона, як правило, не викликає алергії, не електризується, тому ходити в одязі з льону комфортно. Також з льону виготовляють білизну, яку можна придбати на сайті https://happylen.com/ Льняна тканина є найміцнішою з натуральних тканин, вироби з неї можуть служити десятиліттями.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.