Археологія та стародавня історія Броварського району

Вал городища у селі СвітильняВал городища у селі Світильня

Вал городища у селі Світильня

У Броварському районі Київської області є городища – Вигурівщина (літописне місто Городець та двір Юрія Долгорукого Рай), Гоголів (літописне місто Носов), а також у селах Русанів та Світильня.

Місто Бровари

Поблизу міста – поселення кам’яного віку.

Село Вигурівщина

Схема городища у селі Вигурівщина

Схема городища у селі Вигурівщина

Поблизу села – стоянка доби мезоліту. Між селами Вигурівщина та Троєщина на піщаній другій терасі – поселення дніпро-донецької культури. Недалеко від села трапляються уламки посуду софіївського типу. За триста метрів на північний схід від села, біля містка на дорозі Вигурівщина – Погреби, на дюнному масиві – поселеня доби ранньої бронзи. За два кілометри на північний захід від села в урочищі Торби – поселення тшцінецької культури.

У 1890 році на північній околиці села н абеерзі невеликого озера, що являє собою залишки пересохлої ріки Гнилуші частково досліджено давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть напівкруглої форми (120 на 80 метрів). Частково зберігся рів, а також вал висотою до трьох метрів, що має вигляд трьох окремих ділянок. Вал мав майже правильну напівкруглу форму і своїми кінцями упирався в берегову терасу ріки Гнилуші. На північ від городища розташовано селище цього самого часу. Городище та селище вважають залишками міста Городець, яке згадується в давньоруських літописах ХІ – ХІІ століть. В районі села знаходився двір який звали Раєм і він був загородньою резиденцією Юрія Долгорукого.

Городище у Вигурівщині

Городище у Вигурівщині

Село Гоголь

Пам'ятний знак на городищі Вигурівщина

Пам’ятний знак на городищі Вигурівщина

У селі розташоване давньоруське городище Х – ХІІІ століть – залишки стародавнього міста Носов, яке згадується в літопису під 1147 роком. Городище тепер називається замок.

Село Зазим’я

В урочищі Стайки за два кілометра від ріки Десна, в широкій долині частково досліджено поселення тшцінецької культури. Тут виявлено сліди житла, вогнищ та знайдено чотирибічну матрицю для відливання кельта і трьох долот, а також два кельти.

Село Зоря (давня назва – Войтів)

Знайдено срібну монету Фаустини Молодшої.

Село Калита

В урочищі Трясогузове знайдено  давньоруську залізну косу.

Село Погреби

В запасниках музею

В запасниках музею

На південно-східній околиці Погребів на дюні розташовано поселення доби неоліту. На північно-східній околиці села в урочищі Підбір’я, там де з села виходить дорога на Броварі – поселення Тшцінецької культури. Досліджено трупоспальний могильник пізньої бронзи лебедівського типу. В урочищі Келійка за два кілометри від села на схилі надзаплавної тераси у 1952 році частково дослілжено трупоспальний могильник лебедівського типу. Трапляються уламки посуду тшцінецької культури та раннього заліза.

В урочищі Поломи виявлено кераміку раннього заліза та сліди могильника цього самого часу. В урочищі Лан (за півтори кілометри західніше села та за 250 метрів південніше старої Десни) знайдено посуд доби неоліту та бронзи. У 1952 році частково досліджено поселення довжиною 600, шириною 200 метрів та могильник зарубинецької культури. Трапляються уламки посуду черняхівської культури.

Село Пухівка

Виявлені поселення пізньотрипільської та тшцінецької культур, а також уламки багатоваликового посуду. Поблизу села досліджено трупоспальний могильник зарубинецької культури.

Село Рудня

Виявлено уламки багатоваликового посуду.

Село Русанів

Городище у селі Русанів

Городище у селі Русанів

На південній околиці Русанова, на підвищенні, серед заболоченої заплави правого берега ріки Трубія, зберігається обнесене валом давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть округлої форми діаметром 80 метрів. На південь і на північ від городище – залишки неукріпленого селища цього самого часу.

Село Світильня

Городище у селі Світильне знищується забудовою

Городище у селі Світильне знищується забудовою

На східній околиці села, над заплавою правого берега ріки Трубіж – кругле городище ХІ – ХІІІ століть з діаметром площадки 75 метрів. Зберігся кільцевий вал заввишки 3 – 4,5 метрів. На городищі у наш час побудовано стадіон. У 1873 році тут стояла церква, а тиому в селі городище по традиції і тепер носить назву Церква. За межами городища знайдено уламки посуду ХІ – ХІІІ століть.

Село Семиполки

Схема розташування городище у селі Світильня

Схема розташування городище у селі Світильня

На околиці села знайдено платинову римську монету Елія Вера.

Село Троєщина

У 1952 році між старим руковом Десни, а також селами Троєщина і Вигурівщина на другій пісковій терасі – два поселення дніпро-донецької культури. В урочищі Марюшині Горби – поселення середньодніпровської культури.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *