Археологія та стародавня історія Богуславського району

Городище біля села Половецьке на другому березі ріки, на скелі

Городище біля села Половецьке на другому березі ріки, на скелі

В Богуславському районі Київської області є городища – Богуслав (літописний Богуславль), Іванівка, Лютарі, Медвин, Мисайлівка, Момути, Москаленки, Побережка, Половецьке, Саварки, Синиця, Тептіївка, Хохітва, Яцюки.

Село Біївці

Знайдено фібулу зарубинецького типу.

Місто Богуслав

Знайдено крем’яне знаряддя праці, кістяні знаряддя праці, кістяний наконечник стріли та кружок з кістки. Поблизу міста – поселення чорноліської культури. В урочищі Городок – три римські монети: одна Сабіни і дві Антоніна Пія. З міста походить ліпна миска зарубинецької культури. Біля Богуслава – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть, яке можливо є залишками міста Богуславля, згадуваного в літопису під 1195 роком. Поблизу дороги у село Бране Поле в ХІХ столітті – один курган.

Село Бородані

У ХІХ столітті поблизу села – шість курганів.

Село Бране Поле

Біля села у ХІХ столітті був курган Могила Козацького Сина.

Село Вільховець

На полях знайдено п’ять срібних шийних та п’ять монетних гривен давньоруського часу.

Село Дибинці

Недалеко від Дибинців – поселення доби бронзи. У ХІХ столітті поблизу Дибинці досліджено 10 курганів. Чотири римські денарії знайдено в скарбі монет ХVII століття.

Село Дмитренки

Знайдено скарб польських монет.

Село Іванівка (до 1945 року – Янівка)

Поблизу Іванівки досліджено кургани середньодніпровської культури. В двох кінцях села у ХІХ столітті розташовано два городища, оточені подвійним валом. Біля села – шість курганів.

Село Івки

У ХІХ столітті біля села – курган.

Село Ісайки

У ХІХ столітті в селі – великий курган Макарова могила.

Село Карандинці

Виявлено сліди могильника чорноліської культури.

Село Лютарі

Городища біля Медвина

Городища біля Медвина

Біля Лютарів – кругле давньоруське городище. На полях – два кургани.

Село Медвин

Городище біля села Медвин

Городище біля села Медвин

На полі, в проваллі, знайдено зуб мамонта. Траплялися кам’яні молотки та сокири доби неоліту, бронзовий спис сеердньодніпроввської та кельт білогрудівської культур. Поблизу села досліджено курган доби бронзи, зокрема з похованням середньодніпровської культури. В лісі Туранці знайдено крем’яні наконечники стріл. В урочищах Свята Гора, Тотиха, Грибів Яр, Тістове, Юшків – поселення ранньоскіфського часу. В урочищі Гірчаково на могильнику розкопано три скіфських кургани. В центрі села на підвищенні – давньоруське городище Х – ХIII століть. Збереглися сліди валу та рову. На околицях села знайдено стародавні люльки.

Село Мисайлівка

Карта городищ Київщини

Карта городищ Київщини

Поблизу Мисайлівки – два давньоруські городища та два кургани.

Село Момути

На південно-західному краю села між двома балками на останцеподібному мису, що підвищується метрів на 25 – 30 над долиною – городище VIII – IХ століть. Площа городища – 0,3 гектари. Збереглися залишки подвійних валів та рови.

Село Москаленки

В центрі села недалеко від ріки Рось закінчується Змійовий вал, який тягнеться від села Виграєва (Черкаська область). По дорозі у село Стеблів – давньоруське городище та селище. У ХІХ столітті на березі ріки Нехворощі – чотирикутне городище. Біля села один курган.

Село Побережка

Вид на городище біля села Половецьке

Вид на городище біля села Половецьке

Поблизу села – давньоруське городище, яке оточене кількома паралельними лініями валів.

Село Половецьке

Городище біля села Половецьке

Городище біля села Половецьке

На південній околиці Половецького, на лівому березі ріки Рось, на гранітному горбі заввишки до 20 метрів – давньоруське городиещ IХ – ХII століть з прилеглим внизу до нього великим селищем. Збереглися потужні вали та рови. Археологічними дослідженнями виявили залишки оборонних споруд, дерев’яних та кам’яних жилих та господарських будівель, двоповерхове приміщення з підвалом та могильник Х – ХII століть.

Село Розкопанці

Знайдено бронзовий кельт білогрудівської культури.

Село Саварка

В селі – залишки давньоруського городища, оточеного великим селищем. Зі східного боку городища закінчується Змійовий вал, що тягнеться з села Вільшанки. У селі поблизу церкви у ХІХ столітті було розташовано два кургани – Велика Могила й Гайворон. Останній розкопано в 1858 році. На полях виявлено вісім курганів, а також знайдено залізні наконечники стріл, списів, кинджали та східні монети.

Село Семигори

Знайдено бронзову арбалетну фібулу черняхівської культури.

Село Синиця

В селі на південь від ріки Рось – сліди Змійового валу. Поблизу села – могильник зарубинецького типу. На березі ріки Рось – залишки двох давньоруських городищ. У ХІХ столітті на полях було два кургани.

Село Тептіївка

При оранці поля знайдено скарб з 320 срібних римських монет 96 – 193 років. З села походить бронзова арбалетна фібула черняхівської культури. Недалеко від села – залишки давньоруського городища та поселення. В селі, паралельно ріці Рось, проходив Змійовий вал, тепер розораний.

Село Хохітва

Поблизу села – невелике поселення чорноліської культури. У ХІХ столітті в урочищі Чернечий яр знаходилося городище, яке тепер повністю зруйноване. Під час обстежень у 1972 році тут було знайдено лише уламки посуду ХVII – ХVIII століть.

Село Чайки

Поблизу села у ХІХ столітті було 10 курганів.

Село Яцюки

За 4 кілометри в напрямку до села Киданівка – давньоруське городище. Знайдено скарб – срібні та мідні монети ХVII – ХVIII століть.

2 коментарі до “Археологія та стародавня історія Богуславського району

  1. Володимир Галайдюк

    Додаткова інформація: Курган (ціла “гора”!) в центрі Ісайок, можливо, мав назву МакарЕва могила. Зараз від нього практично нічого не залишилося (після прокладання нової головної вулиці (ще в 1970-х). За переказами, там колись були церква і кладовище (череп бачив і я).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *