В Богуславському районі Київської області є городища – Богуслав (літописний Богуславль), Іванівка, Лютарі, Медвин, Мисайлівка, Момути, Москаленки, Побережка, Половецьке, Саварки, Синиця, Тептіївка, Хохітва, Яцюки.
Село Біївці
Зміст
- 1 Село Біївці
- 2 Місто Богуслав
- 3 Село Бородані
- 4 Село Бране Поле
- 5 Село Вільховець
- 6 Село Дибинці
- 7 Село Дмитренки
- 8 Село Іванівка (до 1945 року – Янівка)
- 9 Село Івки
- 10 Село Ісайки
- 11 Село Карандинці
- 12 Село Лютарі
- 13 Село Медвин
- 14 Село Мисайлівка
- 15 Село Момути
- 16 Село Москаленки
- 17 Село Побережка
- 18 Село Половецьке
- 19 Село Розкопанці
- 20 Село Саварка
- 21 Село Семигори
- 22 Село Синиця
- 23 Село Тептіївка
- 24 Село Хохітва
- 25 Село Чайки
- 26 Село Яцюки
Знайдено фібулу зарубинецького типу.
Місто Богуслав
Знайдено крем’яне знаряддя праці, кістяні знаряддя праці, кістяний наконечник стріли та кружок з кістки. Поблизу міста – поселення чорноліської культури. В урочищі Городок – три римські монети: одна Сабіни і дві Антоніна Пія. З міста походить ліпна миска зарубинецької культури. Біля Богуслава – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть, яке можливо є залишками міста Богуславля, згадуваного в літопису під 1195 роком. Поблизу дороги у село Бране Поле в ХІХ столітті – один курган.
Село Бородані
У ХІХ столітті поблизу села – шість курганів.
Село Бране Поле
Біля села у ХІХ столітті був курган Могила Козацького Сина.
Село Вільховець
На полях знайдено п’ять срібних шийних та п’ять монетних гривен давньоруського часу.
Село Дибинці
Недалеко від Дибинців – поселення доби бронзи. У ХІХ столітті поблизу Дибинці досліджено 10 курганів. Чотири римські денарії знайдено в скарбі монет ХVII століття.
Село Дмитренки
Знайдено скарб польських монет.
Село Іванівка (до 1945 року – Янівка)
Поблизу Іванівки досліджено кургани середньодніпровської культури. В двох кінцях села у ХІХ столітті розташовано два городища, оточені подвійним валом. Біля села – шість курганів.
Село Івки
У ХІХ столітті біля села – курган.
Село Ісайки
У ХІХ столітті в селі – великий курган Макарова могила.
Село Карандинці
Виявлено сліди могильника чорноліської культури.
Село Лютарі
Біля Лютарів – кругле давньоруське городище. На полях – два кургани.
Село Медвин
На полі, в проваллі, знайдено зуб мамонта. Траплялися кам’яні молотки та сокири доби неоліту, бронзовий спис сеердньодніпроввської та кельт білогрудівської культур. Поблизу села досліджено курган доби бронзи, зокрема з похованням середньодніпровської культури. В лісі Туранці знайдено крем’яні наконечники стріл. В урочищах Свята Гора, Тотиха, Грибів Яр, Тістове, Юшків – поселення ранньоскіфського часу. В урочищі Гірчаково на могильнику розкопано три скіфських кургани. В центрі села на підвищенні – давньоруське городище Х – ХIII століть. Збереглися сліди валу та рову. На околицях села знайдено стародавні люльки.
Село Мисайлівка
Поблизу Мисайлівки – два давньоруські городища та два кургани.
Село Момути
На південно-західному краю села між двома балками на останцеподібному мису, що підвищується метрів на 25 – 30 над долиною – городище VIII – IХ століть. Площа городища – 0,3 гектари. Збереглися залишки подвійних валів та рови.
Село Москаленки
В центрі села недалеко від ріки Рось закінчується Змійовий вал, який тягнеться від села Виграєва (Черкаська область). По дорозі у село Стеблів – давньоруське городище та селище. У ХІХ столітті на березі ріки Нехворощі – чотирикутне городище. Біля села один курган.
Село Побережка
Поблизу села – давньоруське городище, яке оточене кількома паралельними лініями валів.
Село Половецьке
На південній околиці Половецького, на лівому березі ріки Рось, на гранітному горбі заввишки до 20 метрів – давньоруське городиещ IХ – ХII століть з прилеглим внизу до нього великим селищем. Збереглися потужні вали та рови. Археологічними дослідженнями виявили залишки оборонних споруд, дерев’яних та кам’яних жилих та господарських будівель, двоповерхове приміщення з підвалом та могильник Х – ХII століть.
Село Розкопанці
Знайдено бронзовий кельт білогрудівської культури.
Село Саварка
В селі – залишки давньоруського городища, оточеного великим селищем. Зі східного боку городища закінчується Змійовий вал, що тягнеться з села Вільшанки. У селі поблизу церкви у ХІХ столітті було розташовано два кургани – Велика Могила й Гайворон. Останній розкопано в 1858 році. На полях виявлено вісім курганів, а також знайдено залізні наконечники стріл, списів, кинджали та східні монети.
Село Семигори
Знайдено бронзову арбалетну фібулу черняхівської культури.
Село Синиця
В селі на південь від ріки Рось – сліди Змійового валу. Поблизу села – могильник зарубинецького типу. На березі ріки Рось – залишки двох давньоруських городищ. У ХІХ столітті на полях було два кургани.
Село Тептіївка
При оранці поля знайдено скарб з 320 срібних римських монет 96 – 193 років. З села походить бронзова арбалетна фібула черняхівської культури. Недалеко від села – залишки давньоруського городища та поселення. В селі, паралельно ріці Рось, проходив Змійовий вал, тепер розораний.
Село Хохітва
Поблизу села – невелике поселення чорноліської культури. У ХІХ столітті в урочищі Чернечий яр знаходилося городище, яке тепер повністю зруйноване. Під час обстежень у 1972 році тут було знайдено лише уламки посуду ХVII – ХVIII століть.
Село Чайки
Поблизу села у ХІХ столітті було 10 курганів.
Село Яцюки
За 4 кілометри в напрямку до села Киданівка – давньоруське городище. Знайдено скарб – срібні та мідні монети ХVII – ХVIII століть.
Дуже приємно, що мої фотографії та текст використані при описі городища “Половецьке”. Нехай земляки (і не тільки) знають хоч трохи більше про нашу історію.
Додаткова інформація: Курган (ціла “гора”!) в центрі Ісайок, можливо, мав назву МакарЕва могила. Зараз від нього практично нічого не залишилося (після прокладання нової головної вулиці (ще в 1970-х). За переказами, там колись були церква і кладовище (череп бачив і я).