Солотвино – найкращий курорт в Закарпатті

ОзероСолотвино – селище у Тячівському районі Закарпатської області. Відоме своїми соляними озерами, є лікарня для лікування астми у дітей. Біля озер є багато баз відпочинку, також можна зупинятися у приватному секторі. Є базарчик із сувенірами, продуктами. Це лікувально-відпочинковий курорт – можна підлікувати органи дихання, суглоби, шкірні хвороби, а можна і просто відпочити. Курорт розрахований на невибагливих відпочиваючих, тут все недорого. Соляні озера мають дуже солену воду, яка добре “тримає” людину, тому неможливо пірнути. Слід дивитися, щоб воду не випити і вона не потрапила в очі. Увечері – багато дискотек, вечірніх ресторанів.

Відпочинок у Солотвино

Солене озеро з острівцем у Солотвино

Солене озеро з острівцем у Солотвино

Я втомився слухати одну і ту саму інформацію від людей, які в Солотвино не відпочивають. Вони не хочуть відпочивати на солених озерах і твердять одне і те саме – “солотвинскі озера провалилися під землю”, “Солотвино йде під землю”, “озера в Солотвино зникають, скоро там не буде що робити”, та інші нісенітниці. Ті люди, які щороку відпочивають на цьому гірсько-морському курорті знають достеменно – солені озера з року в рік стають кращими, доглянутішими, їхня кількість зростає через утворення нових штучних озер.

Цей популярний курорт користується популярністю не тільки в тих, хто хоче поправити здоров’я (органи дихання, шкіра, нерви), а й ті, хто хоче відпочинок в Карпатах поєднати з пляжним відпочинком.

У статті є багато відео, переглядайте, а також прочитайте текст до кінця, тут багато корисної інформацію про цей цілющий карпатський куточок.

Фінський будиночок на Дачії-Люкс

Фінський будиночок на Дачії-Люкс

В Солотвино сіль добували віддавна. Тут достеменно знайдено соляні шахти римських часів (хоча фракійці, даки ще раніше мали тут своє). Населення села практично повністю складається з румунів (трохи є угорців), це нащадки римлян, які закріпилися у цьому селі, щоб отримувати прибутки від соляного промислу (тут була провінція Дакія, утворена імператором Траяном). Сіль добували донедавна, зараз соляні шахти зачинені, тільки механічні підйомники подекуди створюють індустріальний ландшафт.

Зараз село лежить на кордоні з Румунією. Кордоном служить ріка Тиса – невелика притока

Озеро в Солотвино, люди обмазуються лікувальним болотом

Озеро в Солотвино, люди обмазуються лікувальним болотом

Дунаю, яку можна в цьому місці перейти вбрід. Тому не варто легковажити – просто перейшовши на протилежний беріг Тиси, можна мати значні проблеми з прикордонниками, про схожі випадки мені розповідали.

Цікаво, що Тиса – золотоносна ріка, тут золотий пісок намивали спокон віків (з часів даків і римлян), кажуть, що місцеві промишляють цим подекуди і сьогодні.

Солені озера утворились на місці шахт.

Солотвинські пляжі

Солотвинські пляжі

Соленість озер дуже велика – людина, яка стоїть вертикально, занурюється в воду десь по груди, крім того, можна вільно лежати на поверхні води, наче в ізраїльському Мертвому морі.

Довкола озера – багато баз відпочинку, оселитися можна в приватному секторі.

Погода в Солотвино

Це не негри - це солотвинські відпочивальники

Це не негри – це солотвинські відпочивальники

В Солотвино досить теплий клімат (як і у всьому Закарпатті, а тут особливо тепло). Наприклад, в сусідньому Рахові може бути +10 градусів, іти дощ, а тим часом в Солотвино – тепло, можна купатися і загорати. Дощі тут падають часто, однак рідко вони бувають затяжними. В дощові дні дощ випадає після обіду і може трохи пом’якшити літню спеку. Озера прогріваються досить сильно, в соленому озері може бути тепло, наче в ванній (не потрібно термальних озер). Сіль добре тримає тепло, тому часто люди купаються зранку, коли повітря холодне, на траві роса, а вода тепла ще з попереднього спекотного дня.

Біля озер повітря перенасичене сіллю, солене болото, солена земля, сіль “висить у повітрі”. Це ще один плюс місцевого клімату – ніби просто легко дихаєш, а водночас оздоровлюєшся. Це один з небагатьох сприятливих кліматів для астматиків в Україні (ще схожий клімат був на Південному березі Криму, однак там надто сильна зміна кліматичного поясу для мешканців північних широт).

Ціни в Солотвино

Дитячий майданчик на базі Дачія-Люкс

Дитячий майданчик на базі Дачія-Люкс

Солотвино вважається недорогим, я б навіть сказав дешевим курортом. Ціни тут невисокі, нижчі ніж скажімо в Ужгороді. Житло тут найрізноманітніше – бази відпочинку, приватний сектор. Ті, хто не має бажання селитися в цивілізованих умовах, проживають в палатках, автомобілях, чи просто під відкритим небом, накрившись тентом. І тут це не виглядає дико чи дивно – це найдемократичніший курорт, який я бачив взагалі, хочеться, щоб він таким і залишався.

Батут біля солених озер

Батут біля солених озер

Найкращою, і водночас найдорожчою базою відпочинку є Дачія-Люкс (хоча насправді вона недорога). Ця база стоїть на березі озер і має вихід практично до всіх природніх озер в Солотвино. На території є два дитячих майданчика, автокемпінг, ресторан-колиба (недорого, повноцінний обід в 2014 році коштував 40 гривень, велика піца – 50 – 60 гривень), волейбольний майданчик. База непогано озеленена. Номер у фінському будиночку коштував в 2013 році біля 50 гривень на особу, в 2014 році в тих же номерах обладнали телевізори і ціна зросла до 100 гривень за особу. Це так звані напівлюкси – зручності на вулиці (душ, туалет, холодильник). На базі є безкоштовний і досить швидкісний Wi-Fi, можна говорити навіть по відеоскайпу.

Солотвинські озера увечері

Солотвинські озера увечері

Крім того є можливіть відпчивати в люксах – із туалетом, душом, холодильником, телевізором в номері, однак такий номер коштував 300 – 400 гривень за добу (номер багатомісний).

Для тих, хто проживає на базі Дачія-Люкс, користування холодним душом безкоштовне, пляж безкоштовний.  Лежаки на пляжі – платні, хоча ми жодного разу їх не брали, не було потреби.

Найсоленіше озеро - люди не дістають ногами дна

Найсоленіше озеро – люди не дістають ногами дна

На базі є пляжний бар, дитячий батут, спеціальний басейн, який наповнюється холодною соленою водою із своєрідним джакузі. Поруч – найсоленіше озеро із теплою водою, яка особливо тепла якщо перейти в це озеро із штучного холодного басейну.

В 2015 році ціни, звичайно, будуть вищими. Однак на популярності курорта це не відобразиться, оскільки база завжди переповнена, вільних місць знайти важко. В

Солені озера в 2014 році

Солені озера в 2014 році

2014 році було багато біженців, які пересиджували бойові дії на сході країни у відносно комфортних і недорогих умовах солотвинського курорту. Крім того, цей напрямок став популярним серед любителів морського відпочинку – Крим став недоступний, Азовське і Чорне море інших українських областей стало не дуже безпечними через війну. Тому людей завжди тут дуже багато.

Увечері тут багато дискотек, на Дачії-Люкс жива музика до 11 години вечора (зрідка до 12 години). Однак по сусідству є одна з найкращих і найвеселіших дискотек в Україні (на іншій базі, на виході з бази Дачія-Люкс, тільки після опівночі сюда навідуються місцеві парубки в пошуках пригод).

Діти грають в волейбол на автомобільному кемпінгу

Діти грають в волейбол на автомобільному кемпінгу

Для любителів “дикого відпочинку” турбаза Дачія-Люкс пропонує дати 20 гривень за одну особу на добу і розміщуйтесь як бажаєте – в палатці, автомобілі чи просто неба. До ваших послуг буде пляж, туалети, умивальники, холодний душ і чудова компанія таких же невибагливих людей, які при ближчому розгляді є щасливішими, ніж грошові мішки на дорогому європейському курорті.

Є інші бази відпочинку, дещо дешевші, є приватний сектор, ще дешевший, однак в приватні садиби заселяються в останню чергу, коли місць на базах немає. Хоча є періоди, коли взагалі важко знайти місце в Солотвино, цей курорт популярний і він для всіх – багатих, бідних, головне не боятися болота, яке тут лікувальне.

Соляна лампа – популярний сувенір в Солотвино

Базарчик і бази відпочинку уздовж дороги до солених озер

Базарчик і бази відпочинку уздовж дороги до солених озер

В Солотвино продаються багато сувенірів. На дорозі, яка веде з центру селища до озер розмістився довгий, довжиною біля двох кілометрів, базарчик. Тут можна купити продукти, вино, камери для плавання, різноманітні сувеніри. Ціни досить низькі, ніхто не накручує “курортні” націнки, продавці просто раді, що в них щось купують і вони мають роботу в рідному селі.

Найпопулярніший сувенір в Солотвино – соляні лампи, які насичують повітря кімнати сіллю. Не знаю, наскільки вони ефективні,

Бази відпочинку над солотвинським озером

Бази відпочинку над солотвинським озером

думаю не настільки, як їх рекламують, одна ці соляні лампи – досить красиві, це оригінальний подарунок чи сувенір на згадку про перебування в Солотвино.

Крім того, в сувенірних крамничках продають лікувальне болото у півлітрових банках. Відверто кажучи, на озерах таке болото можна набрати скільки хочеш, тому такий “сувенір” розрахований на тих, хто проїздом. Особисто я не брав додому ніякого болота і не знаю хто його забирає із собою, але якщо такі баночки продаються, значить бажаючі є.

Вдалині - румунські Карпати

Вдалині – румунські Карпати

Звичайно, можна купити оригінальні магніти, гуцульські дерев’яні вироби. Якщо приїхати в липні – масово продають варену кукурудзу, кавуни, дині, арахіс. Любителі вина беруть домашній алкоголь у пластикових пляшках. Таке вино досить хороше, однак воно не зберігається довго, тримати до зими його немає змісту.

Карта Солотвино

Сувенірний базарчик біля Ділового - географічний центр Європи

Сувенірний базарчик біля Ділового – географічний центр Європи

В Солотвино крім озер можна глянути на місцеве городище Читаття – нічого особливого, але для любителів історії підійде.

Неподалік – місто Хуст із руїнами замку на високій вулканічній горі, руїни замків є в Королево і Виноградові, це неподалік. Біля села Ділове – географічний центр Європи, популярне в туристів місце.

В Солотвино можна приєднатися до організованих екскурсій – на Синевірське

Літній підйомник в Буковелі

Літній підйомник в Буковелі

озеро, Ужгородський, Мукачівський замки, та інші. Також можна відвідати курорт Буковель (через Яблуницький перевал), де влітку працює крісельний підйомник на високу гору, зійти на гору Говерлу, все залежить тільки від бажання. Поблизу Солотвиного є багато цікавого. Після втрати Україною Криму Закарпатська область є однозначно найцікавішим регіоном із найтеплішим кліматом.

Відпочинок у Солотвино в 2015 році

Номер на базі Дачія Люкс в Солотвино

Номер на базі Дачія Люкс в Солотвино

В 2015 році ціни в Солотвино підросли, але не настільки, як очікувалося. Чотирьохмісний номер напівлюкс на березі озера (в номері телевізор і холодильник, але душ і туалет на вулиці) коштує 450 гривень за добу, минулого року такий номер коштував 400 гривень, тут ціни підросли досить не значно. В приватному секторі за трьох чоловік знайомі платили 100 гривень на добу, але це в 10 хвилинах ходьби від озер.

Замок у Хусті - найближча екскурсія із Солотвино

Замок у Хусті – найближча екскурсія із Солотвино

Ціни на харчування в кафе бази Дачія Люкс – комплексний обід 55 гривень, перше 22 – 30 гривень, піца в середньому 60 гривень (піци дуже хороші). Продукти на ринку – кукурудза варена 7 – 10 гривень за штуку, кавун – 6 гривен за кілограм, диня  – 25 гривень за кілограм, абрикоси, персики, нектарин – 35 – 40 гривень за кілограм (ціни дані на середину липня, звичайно, вони будуть знижуватися). Кілограм нелущеного арахісу (дуже популярний у Солотвино) – 65 гривень. Літр вина – 25 гривень (така ціна викликає підозру щодо якості вина, дивіться, щоб не була якась бовтанка з порошку).

Проїзд – поїзд колишня Червона Рута Івано-Франківськ – Рахів – 30 гривень. Вагони замінили на плацкартні (хоча місця загальні). Автобус з Рахова до Солотвино – 25 гривень. З Івано-Франківська до Солотвино курсує приватний мікроавтобус вартістю 130 гривень на чоловіка. Є дешевший автобус, який їде 5 годин, ціна квитка – 90 гривень.

На хустській фермі страусів

На хустській фермі страусів

Є екскурсії, оголошення про них висять повсюдно. Екскурсія до озера Синевір, по дорозі – інші пам’ятки – 150 гривень. Однак можна самому зробити екскурсію до міста Хуст (60 кілометрів від Солотвино) – з таксистом можна домовитися за 600 – 700 гривень дві сторони. В Хусті можна відвідати замок (руїни, на вершині красивий краєвид), старовинний оборонний костел святої Єлизавети, ХІІІ століття, та ферму страусів (є багато інших тварин, вхід – 25 гривен на дорослого, 15 гривень на дитину).

В 2017 році

ВолейболВ 2017 році ціни значно зросли на харчування і на вхід на пляж. Ціни на базі Дачія Люкс на харчування – комплексний обід 70 гривень, піца в середньому 80 гривень, графін лимонаду (один літр) – 40 гривень, перше (борщ, бульон, фрикаделькова зупа, бограч) – від 35 до 50 гривень, картопля пюре – 35 гривень, картопля фрі – 40 гривень, відбивна куряча 40 гривень, відбивна свинна – 50 гривен. Велика тарілка салату Цезар – 65 гривень і включає шматочки підсмаженої курки, капусту, перепепелині яйця, м’який сир. Ціни говорю по пам’яті, можу незначно помилитися.

Проживання на Дачії Люкс – 500 гривень двухмісний номер зі зручностями, 450 гривень – чотирьохмісний номер без зручностей.

Вхід на пляж за останні роки подорожчав удвічі – 50 гривень як на Дачії Люкс, так і на сусідній базі Легенда Карпат. Гарячий душ – 10 гривень на Дачії Люкс. На цій базі оновили волейбольний майданчик, який засипали піском.

Легенда Карпат, озеро

Озеро Легенди Карпат і відновлене озеро Кунігунда

Дачія Люкс, як завжди, переповнена, кому не вдалося заселитися, часто оселяются в сусідній базі Легенда Карпат, яка має дуже привітний персонал і цілком прийнятні умови проживання. Ціни в Легенді Карпат – 100 гривень на особу, на території бази є душ, туалет, штучне озеро, яке в минулому було частиною озера Кунігунда. Лежаки на Легенді Карпат – по 10 гривень, на Дачії Люкс цього року безкоштовно. Дізнався, що Легенда Карпат працює до вересня включно, мабуть, такий графік мають і інші бази.

Як ми бачимо, пляж та харчування подорожчали значно, зате ціна на проживання в останні роки пратично не змінилася. Ціни на базарчику (кінець липня) – варена кукурудза – 10 гривень за штуку, кавун – 6 гривень за кілограм, арахіс в шкаралупі – 60 гривень за кілограм. Це основні солотвинські продукти в цей час. В Хусті є фабрика капелюхів, ціна – біля 100 гривень за капелюх, це також своєрідний сувенір. Можна купити плетені кошики місцевого виробництва, 100 – 300 гривень, доволі недорого. Сушені гриби – 100 – 160 гривень за 100 грам, у залежності від якості. Дошка для нарізання хліба (сувенірна, з написом) – 40 гривень.

Озеро-джакузі на Дачії Люкс

Озеро-джакузі на Дачії Люкс, у 2017 році – тепле

Автобус з Рахова до Солотвино коштує 35 гривень. Дизель з Івано-Франківська до Рахова – 44 гривні.

В цілому можна недорого закупитися як продуктами, так і сувенірами, як завжди у цьому теплому привітному краї.

Декілька слів про озера – озеро Кунігунда залатали и напустили воду. Вхід дешевий – біля 10 гривень, хоча вода ще не дуже солена, тому конкуренти називають озеро прісним. Хоча воно непогано тримає на воді. Найсоленіше озеро на Дачії Люкс стало менш соленим. Басейн із джакузі на Дачії Люкс став чомусь теплим, навіть гарячим, хоча у минулі роки був дуже холодним. Невідомо, звідки взялися термальні води, можливо воду перекачують з якогось озера, яке дуже прогрівається. Біля цього басейну цього року не було дитячого батуту, який стоїть у розібраному виді. Зате з’явився невеликий дитячий басейн із драбинкою і прісною водою, дуже популярний у дітей.

Найсоленіше озеро на Дачії Люкс

Найсоленіше озеро на Дачії Люкс, одне з небагатьох природніх озер

Взагалі не спостерігається намагання змінити вигляд території, як це було в минулі роки (робили бетонні доріжки, озеленювали), видно всі зусилля вкладені у порятунок і покращення озер. Біля Солотвино розвивається курорт Велятино (біля Хуста), де є термальні джерела. Зі слів людей, у Велятино 2 години перебування у термальних джерелах – 150 гривень, проживання з харчуванням і процедурами – 1250 гривень. Хто має машину, у холоднішу погоду може туди навідатися. Термальні води у Велятино менш агресивні щодо асматиків, ніж у Берегово, однак астматикам я би все одно їх не рекомендував, ризикувати надарма не варто. 

Румунські Карпати - кордон римської провінції Дакія

Румунські Карпати – кордон римської провінції Дакія

Дискотеку на базі Глорія переробили в українському стилі. Увечері – дуже гучна музика, видно хочуть відновити репутацію найкращою дискотеки Солотвино. Однак ці танці стали дуже молодіжними – сімейні люди намагаються відвідувати ресторанчик на Дачії Люкс, де цього року все досить по-сімейному. Багато румунської музики, румунських танців, які нескладні, оскільки схожі на коломийку і польку. Включають вальс, а також є український народний, російський ресторанний і міжнародний дискотечний репертуар. Чомусь жіночого соло не було, але музикант непогано справлявся, сворював досить святкову і невимушену атмосферу. Місцеві жителі очевидно перемістилися на Глорію, оскільки на Дачії люкс у вечірній час їх зауважено не було. В цілому все дуже спокійно, курортне містечко – увечері галас, вдень – спокій. Така собі Тячівська Рів’єра.

Чи є в Солотвино змії та інші небезпеки

Зміїна шкіра біля солених озер

Зміїна шкіра біля солених озер

Колись я читав статтю, що у Солотвино є змії, а саме гадюки. Відпочивав в цьому місці багато разів, однак жодного разу не бачив гадючи, вужа чи ящірки. Хочу сказати, що тут сприятливе середовище для змій – теплий клімат, на базах відпочинку достатньо поживи для мишей і щурів, які можуть приваблювати хижих плазунів (хоча жаб тут немає, озера солені). Місцеві жителі кажуть, що в селі змій немає, вони є в довколишніх горах. Крім того, озера оточені хащами з кущів, ожинових чагарників – саме в таких місцях люблять селитися та полювати змії.

Я досить безпечно гуляв довкола озер, будучи переконаним, що гадюк в Солотвино немає. Але одного разу біля соленого озера, прямо на дорожці я натрапив на шкіру гадюки – значить небезпечні плазуни тут є. Зі свого досвіду я хочу сказати, що змії скидають шкіру там, де живуть і я багато разів бачив змій у декількох метрах від скинутої шкіри. Так що потрібно бути дуже обережним – гадюки в Солотвино є, хоч я не чув жодного разу про укуси і сам не бачив їх, хоча лазив по всіх хащах (рвав ягоди, діставав м’яч). Будьте обережні, дивіться під ноги, хоча, на мою думку, боятися немає чого.

Чагарники довкола соленого озера на Дачії-Люкс - безпечно, але потрібно бути обережним

Чагарники довкола соленого озера на Дачії-Люкс – безпечно, але потрібно бути обережним

Часто нашестя змій спостерігається після дощів та повенів, змій часто просто змиває з гір, а Тиса – гірська ріка, вона зовсім поблизу. Взагалі кількість змій – не постійна, вона різко може змінюватися від наявності їди. Так що потрібно спостерігати тенденції, іноді змій роками немає, а іноді – просто нашестя.

В Солотвино є всюди маленькі павучки, але вони не є отруйними, отруйних павуків, багатоніжок або чогось подібного не спостерігається. Найбільші небезпеки в Солотвино – сонце, воно тут часто палюче, як на морі, тому можна обгоріти. Також потрібно бути обережним з продуктами та п’яними відпочивальниками, як і всюди на курортах. Про небезпеки проваль під землю поговоримо далі.

Провалля в Солотвино – які солені озера пішли під землю

Дно пересохлого солотвинського озера Куігунда

Дно пересохлого солотвинського озера Куігунда

Солотвино – район зі складною тектонічною будовою. Тут споконвіків були соляні шахти – достовірно, що сіль тут видобували фракійці, згодом римляни і неперервно донедавна, зараз підприємство закрите. В радянський час видобуток забезпечували біля трьох тисяч робітників, можна сказати, що соляні шахти були містоутворюючим підприємством. Шахти ішли на глибину до 350 метрів.

Провалля на озері Кунігунда

Провалля на озері Кунігунда

Тому крім природніх пустот тут є багато штолень, шахт і підземних залів. Так як регіон сейсмічно нестабільний, неподалік в Румунії розташована Зона Вранча, де часто відбуваються землетруси, то землетруси нерідко трапляються і в Тячівському районі. Останній землетрус поблизу Солотвина трапився в липні 2015 року, було зафіксовано декілька поштовхів магнітудою до чотирьох балів за шкалою Ріхтера. Таку тряску землі відчуває людина, а не тільки спеціальні прилади.

Звичайно, за таких умов провалля під землю – закономірне явище, шкода, що вони трапляються у такому густонаселеному і туристичному регіоні, як Солотвино. Біля трьох років під землю пішло озеро Кунігунда, біля якого була база Кунігунда. Це озеро було найбільшим і найкращим, тут одночасно могло купатися до півтори тисячі чоловік. Місцеві жителі розповідають, що на території озера утворився величезний вир, в який в лічені хвилини зійшла вода. На щастя, в озері на той момент відпочивальників не було, тому ніхто не постраждав. Важко собі навіть уявити, які були би наслідки, якщо б в озері були туристи.

Мостик через зникле озеро Кунігунда

Мостик через зникле озеро Кунігунда

Зараз це озеро можна оглянути, воно хоч повністю висохло, на дні є багато западин, крізь які зійшла вода, все ж в ньому залишилися маленькі озерця, де можна окунутися. На базі східної частини Кунігунди зробили штучне озеро, куди воду подають з-під землі. Провалля дещо замулилися, однак те, що залишилося вражає – діри в землі, які ведуть у безодню. На глибині біля п’яти метрів видно пласти солі – тут сіль брилами залягає недалеко від поверхні. Місцями болото м’яке, наче трясовина і хитається під ногами.

Думаєте Кунігунда – закинуте озеро як із фільму жахів? Зовсім ні, поряд із проваллями вимазуються і купаються в чорнезному болоті туристи. Тут найкраща грязь, вона чорна і лікувальна. Мені казали, що обмазуватися сіллю корисно, однак потрібно бути обережним гіпертонікам і сердечникам – від перенасиченості організму сіллю тиск може піднятися і судини можуть постраждати. Отже можна, але обережно, гіпертонікам і сердечникам не потрібно сильно зловживати.

Озеро Кунігунда в Солотвино - люди звідси беруть лікувальне болото

Озеро Кунігунда в Солотвино – люди звідси беруть лікувальне болото

Звичайно, я не рекомендую проводити багато часу на Кунігунді, особливо дітям, оскільки це небезпечне місце, однак набрати чорної грязюки тут можна. Якщо вхід на облагорожені озера в 2015 році складав 50 гривень на особу, то тут мені казали вхід безкоштовний або дуже дешевий, а невеличі озерця є, тому це варіант для тих, хто хоче зекономити. Хоча, наголошую, що солотвинське озеро Кунігунда – перш за все болото для тих, хто хоче окунутися в чорне лікувальне болото. Змивають таке болото як правило на озерах Дачії Люкс, які є платними (для проживаючих на базі – безкоштовні).

Солотвинські озера і база відпочику Дачія Люкс

Солотвинські озера і база відпочику Дачія Люкс

Хочеться сказати, що на базі Дачія-Люкс також під землю зійшло одне озеро. Без проваль і виру, але зникло. На його місці зробили неглибоке штучне озеро глибиною по пояс, на основі поліетиленового дна. Це озеро дуже популярне у дітей і в тих, хто не хоче глибини і болота під ногами. Крім того, на Дачії-Люкс і в довколишніх базах є ще декілька природніх озер, де можна скупатися і намазатися болотом. На Дачії-люкс є чудовий атракціон – басейн, який наповнюється водою і щопівгодини включаються бульбашки-джакузі. Така вода моментом насичує повітря сіллю, однак потрібно бути обережним, щоб сіль не зайшла в очі.

Що робити, коли сіль в Солотвино потрапляє в очі, рот і ніс

Маленьке страусятко

Маленьке страусятко

В Солотвино є одне правило – не можна бризкатися водою, а також стрибати. Сіль, потрапивши до очей сильно пече, також якщо потрапляє на слизову носа і в горло, це дуже неприємно. Особливо потрібно бути обережним дітям – мені розповідали навіть про смертельний випадок, коли від того, що дитина ковтнула соленої води, відбувся спазм горла. Не знаю, чи правда це чи ні, однак я був свідком, як від маленького ковточка води дитина вертала біля десяти хвилин і дуже страждала.

Якщо сіль потрапила до очей ні в якому разі не можна її витирати руками, оскільки руки точно будуть соленими від води. Найкраще прокліпати оком, тоді сіль винесе сльоза. Якщо сіль продовжує надходити до ока – краще його промокнути панамкою, в крайньому випадку позичте її у когось, тут з головними уборами плавають багато. В складних випадках промивайте водою, пляшку прісної води намагайтся завжди брати на пляж.

Захід сонця в СолотвиноЗахід сонця в Солотвино

Захід сонця в Солотвино

Мені казали, що вода лікувальна і в невеликих випадках її можна ковтати. Я б не рекомендував цього робити нікому. По-перше, ця соляна рапа дуже брудна і ніколи не очищається, по-друге, може бути спазм шлунка, горла, буде пекти слизова і багато неприємних відчуттів. Не ковтайте цю воду і накажіть дітей, щоб цього не робили. Діти швидко освояться легко плавати на воді вертикально, і для них не важко буде тримати сухою всю голову. Зі свого досвіду скажу, що самостійно плавати можуть діти з трьох років без будь-яких плавальних засобів, головне щоб дитина не боялася – це чудовий атракціон для дітей.

Чи можна в соленій воді ниряти? Можна, обережно, будова обличчя дозволяє при винирюванні уникнути соленої води, брови і вії чудово захищають око. Однак це екстремально, не рекомендується і бажано мати під рукою чисту панамку і воду на березі, якщо багато води все ж проникне до очей.

Що лікують

Вода в озерах – фактично соляна ропа по типу Усть-Качка, вони є слабокислими натрієвими бромними хлоридними, концентрація солей наближається до Мертвого моря. На дні озер – лікувальні грязі, так звані пелоїди. Аналоги за лікувальними властивостями – кримське озеро Саки, солені озера у Слов’янську, курорт в Росії Соль-Ілецьк. Як бачите, з усіх “солених” курортів для українців найдоступніше Солотвино.

Солена вода та лікувальні грязі лікують:

 • ревматизми, поліартрії, ревматичні поліартрити;
 • анколізуючі спонділоартрити;
 • деформуючі остеоартрози, спондильозі;
 • неінфекційні дистрофічні артрити, інфекційні артрити;
 • травматичні артрити, переломи та травми кісток, післятравматичні стани;
 • тендовагініт, хронічний бурсит;
 • сальпінгоофорит;
 • хронічний остеомієліт;
 • неплідність, функціональна недостатність яєчників;
 • перипараметрит;
 • шийні та грудні радикуліти, дистрофічні захворювання хребта;
 • неврити, плексити, полірадікулоневрити;
 • наслідки захворювань центральної нервової системи, у тому числі інфекційні;
 • наслідки тромбофлебітів;
 • наслідки травм голови та головного мозку;
 • облітеруючі захворювання судин кінцівок;
 • перівісцерити;
 • хвороби простати, везикуліти, урологічні хвороби (цисталгії, цистіти);
 • різноманітні шкірні захворювання;
 • кардіосклероз, атеросклероз, міокардіодистрофія, гіпертонія першої та другої стадії та інші серцево-судинні хвороби;
 • астму, бронхіти.

2 коментарі до “Солотвино – найкращий курорт в Закарпатті

 1. Андрій

  Чи лікують екзему істинну? Чи є пільги для учасників бойових дій? Чи є 2 місні номери? Скільки коштуватиме за 10 днів?

  1. admin Автор запису

   Екзему не лікують, оскільки в Солотвино немає лікувального закладу, однак вважається, що екзема лікується природіми факторами. Людей із шкірними захворюваннями багато (вода стерильна, боятися нічого)
   Пільг, наскільки я знаю, немає, оскільки всі бази приватні, однак проживання недороге, завжди можна знайти дешевший варіант на більшій відстані від озер
   Двомісні номера є всюди
   Два роки тому на найдорожчій базі Дачія Люкс 4-місний номер без зручностей (фінський будиночок) коштував 600 гривень за добу. Приблизно стільки ж коштував двомісний номер зі зручностями. Вже сусідня база Легенда Карпат дешевша, а на більшій відстані від озер ще дешевше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *