Берегівський район Закарпаття – термальні джерела та фестивалі

Берегівський район розміщений на півдні Закарпатської області, це зумовлює теплий клімат, розвиток виноробства, також район відомий термальними джерелами. Район відноситься до так званої «Долинянщини» – місцевості на півдні Закарпаття, яка лежить поза горами і є багатонаціональною, хоча тут багато угорців та румун (національні меншості, українців все рівно більше). Про особливості національного одягу і побуту оповідає музей ткацтва у селі Великі Береги. Тут красива природа – в заказнику Гать під охорону взято мурах, а в заповіднику Атаки можна побачити болотяних черепах, які тут теж під охороною.

Національні особливості Берегівського району

Середнянський замок, Закарпаття

Середнянський замок, Закарпаття

Берегівський район – найбільш багатонаціональний в Україні, тут проживає понад 76 різних народів, однак, як не дивно, переважають угорці. Цей район Закарпаття взагалі вважають угорським. Зокрема в місті Берегово можна побачити двомовні написи на різних закладах – українською та угорською мовою, іноді можна побачити угорські прапори, населення користується подвійним часом, якщо угорський та український мають розбіжність. Проявів сепаратизму немає, це просто така місцева традиція ностальгії за угорським минулим.

Термальні води Закарпаття

Берегівський район – наче плавучий острів на термальному озері. Практично весь район під землею – термальні ріки, джерела, озера, своєрідне гаряче озеро. Цей природній ресурс використовувати би для опалення та виробітку електроенергії, однак він зараз використовується в основному в рекреаційних цілях – сюди їдуть туристи, щоб відвідати термальні джерела в Берегово та в Косино поблизу Берегово. Хоча температура води на поверхні сягає 80 градусів, її охолоджують до комфортної для людей температури біля 36 градусів, причому така температура підтримується і взимку, тому можна купатися під відкритим небом навіть в люті морози (які тут, звичайно, бувають рідко).

Берегово та Косино – термальний басейн і популярні термальні води в Закарпатті

Ціни на термальні басейни в Косино і Берегово в 2015 році

Карпати, Закарпатська область

Карпати, Закарпатська область

Ціни в Берегово і Косино на термальні джерела досить різні. В Берегово водні процедури в басейні дешевші в минулі роки було 50 гривень на людину за дві години, доступні для більшості відвідувачів. Зараз все значно подорожчало, в Берегово вартість перебування дорослої людини на дві години – 100 гривень, на цілий день – 250 гривень, з дітей відповідно беруть 60 і 120 гривень. При перевищенні часу перебування в басейні доведеться додатково сплатити 1 гривню за годину.

Приватна база в Косино – досить дорога, ціна сягає до 500 гривень на день за одну людину. Дві години для дорослого – 200 гривень, кожні наступні 30 хвилин – 40 гривень. Діти до 150 сантиметрів зростом – 130 гривень за дві години і 300 гривень на цілий день. При перевищенні часу за кожних півгодини діти мають доплатити 25 гривень. В Косино є тариф «родинний», з дві години для двох дорослих і двох дітей – 500 гривень, цілий день – 1400 гривень. В Берегово – дешевше, однак вигоди менші – басейн і все, в Косино – дорожче, однак для туристів зробили невеликий аквапарк, альтанки, різні розваги. Думаю можна для різноманітності відвідати і Берегово і Косино.

Показання і протипоказання термальних джерел

Відносно часу перебування – вода сповнена сірководнем і більше ніж дві години тут робити нічого, може просто втомити перебування в цій теплій ванній або навіть зробитися зле (якщо є протипоказання). Відносно показань – лікуються хвороби опорно-рухового апарату, нервова система, порушення обміну речовин, ендокринні захворювання, серцеві порушення, деякі гінекологічні хвороби. Протипоказання – бронхіальна астма, може зробитися зле, хоча, наприклад, в сусідньому Хустському районі – Велятино термальні джерела пропонують тим, хто хворіє на астму але без ускладнень. Одним словом, астматикам потрібно бути дуже обережним і вже точно не брати більше двох годин відвідувань термальних джерел (принаймні для першого разу). Все повинно бути в міру, як-не-як це агресивне середовище з глибин землі, хоч і лікувальне.

Архітектура Берегівського району – замки, храми та палаци

Центр Європи, Закарпаття

Центр Європи, Закарпаття

В Берегівському районі багато архітектурних стилів споруд. Цей куточок Європи зазнав багато воєн, стародавня архітектура дійшла до наших часів фрагментарно, однак дещо збереглося.

Середньовічні храми є в Берегові, Чепі, Кідьоші, Гетені, Бобові, Мужієві, Варієві, Четові, Бене. Храми відремонтовані і використовуються як культові споруди. Багато цих пам’яток дійшли до нас з ХІІ – ХІІІ століть – це немислимі дати для споруд в інших куточках України. А тут – це нормально, звичайні парафіяльні церкви. Також є руїни стародавніх замків – фортеця у Квасово була споруджена в ХІІ столітті, пізніше багато разів перебудовувалася, однак все ж основа найстарішої фортеці збереглася – руїни донжону і стін. Між Варами та Боржавою є Боржавський замок – він веде свій початок ще з Х століття. Цей замок під назвою Боршо зберігся у незначних руїнах.

Дуже цікавий райцентр Берегово – тут є костел, споруджений ще в ХІІ столітті. Також варто відвідати палац знатної родини Бетлені. Екскурсії часто проходять у Берегівському винному заводі, тут теплий клімат дозволяє вирощувати хороший виноград винних сортів. У Берегово, незважаючи на теплий клімат, на спортивній базі «Закарпаття» є гірськолижний витяг.

Фестивалі Берегівського району

У місто Берегово проводяться фестивалі вина, у селі Мужієво в червні – фестиваль гуляшу, в липні в селі Четово можна спробувати голубці на місцевому фестивалі, в серпні в селі Бакта на місцевому святі готують угорську страву лечо, у серпні в селі Геча розливають сливовий лек вар, в жовтні в селі Боржава є фестиваль місцевого блюда ухи-голасле (угорська уха, рибна юшка). В 2015 році пройде фестиваль лісорубів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.