Археологія та стародавня історія Вижницького району

Розкоп житла римського часу

Розкоп житла римського часу

Вижницький район Чернівецької області є гірським. Тут клімат холодніший, ніж у Подністров’ї, однак і тут є трипільські поселення та поселення культури карпатських курганів. У селі Карапчів є городище давньоруського міста Городок.

Археологія та стародавня історія Вижницького району

Село Банилів

Трипільські глиняні горщики

Трипільські глиняні горщики

В південній частині Банилова, на лівму березі ріки Коритиця, в урочищі Чопаш – поселення трипільської культури. На північний захід від села, на мису Пасіка – поселення трипільської культури та культури карпатських курганів. За один кілометр на південний захід від Банилова, на другій терасі ріки Черемош, в урочищі Вивіз – поселення голіградської культури, а в урочищі Забереж – поселення західноподільської скіфської культури. За два кілометри на південь від села, на лівому березі ріки Коритиця, в урочищі Ялинське – поселення культури карпатських курганів. В південній частині села, біля колгоспних ферм, в урочищі Під Горою – поселення культури карпатських курганів, на території якого є знахідки слов’янської кераміки празького типу. В північній частині села, на правому березі ріки Млинівка, в урочищі Долішній Кут – давньоруське селище.

Місто Вашківці

За три кілометри на південь від Вашківців, на лівому березі ріки Глибочок, в урочищі Монастирець, за півкілометра на схід від міста, в підніжжі Аниної гори, на лівому березі ріки Вербівчина, в урочищі Моргівки та за три кілометри на південний схід від міста, на лівому березі ріки Волочина, в урочищі Біла Гора – поселення культури карпатських курганів. На південь від міста, в лісі, в урочищі Турецька Могила – курган. В центрі міста, на лівому березі ріки Глбочок та на правому березі ріки Теплиця – поселення давньоруської культури.

Село Замостя

На південний схід від Замостя, на мису правого берега ріки Глибочок, в урочищі Березники – пізньопалеолітична стоянка. В північній частині Замостя, на правому високому березі ріки Бережниця, біля цегельного заводу – слов’янське поселення. В центрі села, по обох берегах ріки Покрівка – поселення XIV – XV століть.

Село Іспас

В північній частині Іспасу, на другій терасі ріки Черемош, в урочищі Долішній Кут – поселення культури карпатських курганів.

Село Карапчів

В центрі Карапчева, на лівому березі ріки Глибочок – поселення трипільської культури та культури карпатських курганів. В північній частині Карапчева, на правому березі Потоку, в урочищі Одая – поселення голіградської культури. За три кілометри на північ від села, на лівому березі Глибочка, в урочищі Кринички – поселення кульутри карпатських курганів. В південно-східній частині села, біля села Вали, в урочищі Город – городище без культурного шару розмірами 150 на 50 метрів, обнесене з усіх боків земляним валом. В південній частині села – поселення трипільської культури. В цій же частині села на пагорбі Городок – городище, яке є рештками слов’янської фортеці ІХ століття та давньоруської фортеці другої половини ХІІІ – XIV століть. Збереглися вал і рови давньоруської фортеці, що огороджують дві площадки розмірами 50 на 50 та 40 на 40 метрів. У 1959 році експедиція ЧДУ виявила рештки дерев’яних оборонних стін ІХ століття та дослідила руїни оборонних та господарсько-житлових зрубів ХІІІ – XIV століть. На південній площадці розкопана напівземлянка ІХ століть. Вважається, що городище є залишками літописного міста Городок на Черемоші. В північно-західній частині села, на правому березі Потоку, в урочищі Селище – поселення XIV – XV століть.

Село Коритне

Глиняна модель трипільського житла

Глиняна модель трипільського житла

В північній частині Коритного, на лівому березі ріки Бережниця, в урочищі Біля Мосту – поселення трипільської та лукашівської культур. На північ від села Коритне, на правому березі Потоку, в урочищі Гора – поселення скіфського часу та слов’янської культури. За чотири кілометри на північний захід від села, по обох берегах Потоку, в урочищі Золота Гора – поселення культури карпатських курганів. В центрі села, біля школи, що на лівому березі Бережниці – селище 14 – 15 століть. У південній частині села, на правому березі Бережниці – поселення слов’янської культури. На північ від села, на пагорбі, в урочищі Могила – курган.

Село Луківці

В центрі Луківців, на лівому березі ріки Млинівка – селище 14 – 15 століть.

Село Мілієве

В південній частині Мілієвого, на правому березі Потоку, в урочищі Коритниця – поселення культури карпатських курганів. В центрі села, на правому березі ріки Теплиця, в урочищі Флондорівка – поселення давньоруської культури.

Читайте ще Археологія та стародавня історія Чернівців.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.