Археологія та стародавня історія Теребовлянського району

Теребовлянський замок

Теребовлянський замок

Теребовлянський район Тернопільської області містить два замки – буданівський та теребовлянський. На місці теребовлянського замку був дитинець літописної Теребовлі, збереглися вали давньоруського міста.

Археологія та стародавня історія Теребовлянського району

Село Буданів

Римські монети. Є буданівський замок.

Село Глешава

Могильник черняхівської культури.

Село Заздрість

Срібна монета Антоніна Пія.

Село Злотники

Срібна монета імператора Коммода.

Село Ладичин

Окрема знахідка – сірий гончарний горщик черняхівської культури. Давньоруський грунтовий могильник, розміщений на околиці Ладичина, відкритий в 1932 році.

Село Млиниська

Монета імператора Максиміана, карбована в 286 році, знайдена в 1929 році.

Село Підгайчики (колишня назва – Підгайчики Юстинові)

Окрема знахідка – черняхівська глиняна гончарна миска. Срібні динарії – республіканської епохи (174 та 124 роки до нашої ери), імператора Августа, Доміціана, Адріана, Фаустини Старшої, Люція Вера. Знайдені в 1895  році в поховання черняхівської культури. Давньоруський могильник розміщений на узгір’ї при дорозі з села Підгайчиків до Теребовлі. У 4 з 5 розкопаних курганах виявлені трупопокладення, а в п’ятому – трупоспалення, розкопав в 1876 році А.Кіркор.

Село Семенів (колишня назва Зеленче)

Двір теребовлянського замку

Двір теребовлянського замку

Срібний динарій імператора Антоніна Пія та динарій Марка Аврелія. Два городища розміщені на стику території колишнього села Зеленче та Семенова. Велике городище лежить між ріками Гнізна та Серет, там де Гнізна впадає до Серета (лівий берег Серета), а Мале – на правому березі Серета навпроти гирла Гнізни. Дитинець Великого городища займає мис при злитті рік Серет і Гнізна. З північного заходу до цієї укріпленої площадки примикає друга площадка, яка тягнеться вздовж ріки і також прикрита з напільного боку валом і ровом. Загальна площа понад 2 гектари.

Мале городище, що навпроти Великого, розміщене на рівнинній місцевості, має форму трикутника. Площадка його розміром 70 на 30 метрів по периметру оточена валом. Обидва городища є залишками стольного города Теребовлі. В 1956 році обстежене І.К.Свєшніковим, а в 1962 році – П.О.Раппопортом.

Давньоруське поселення розміщене на колишньому громадському пасовиську, навпроти на другому березі ріки Серет міститься городище. У великій посудині знайдено кілька сотень скляних браслетів. Неподалік – скарб із 500 браслетів. Скарби виявлені випадково в 1894 році. Інше давньоруське поселення розміщене в урочищі “Гуртівка”. Третє давньоруське поселення розміщене біля мосту через ріку Серет, на лівому березі. Четверте давньоруське поселення розміщене в урочищі “Загороди”. Тут знайдено уламки кераміки, пряслице з рожевого овруцького шиферу, орнаментовану пластину та підвіску з бронзової візантійської монети Ісака І Цимісхія (969 – 967).

Давньоруський тілопокладний могильник на території колишнього села Зеленче, біля мосту через ріку Серет, на лівому березі, на місці більш давнього поселення ХІ – ХІІ століть. Курганний могильник з тілопокладеннням і одним тілоспаленням, навпроти монастиря, що в колишньому селі Підгора. В 1876 році розкопано 6 курганів, а згодом ще 2. Залишилися нерозкопаними 5 курганів.

Село Стара Могильниця (колишня назва Трудове)

Римські монети.

Село Сушин

Могильник черняхівської культури.

Місто Теребовля

Вид на Теребовлю

Вид на Теребовлю

Черняхівське поселення. Монети імператорів Веспасіана і Траяна. Випадкова знахідка – давньоруське пряслице з рожевого шиферу. В Теребовлі є великий замок та укріплений монастир, оборонний храм.

 

Читайте ще – археологія Тернопільського, Козівського районів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.