Археологія та стародавня історія Кам’янко-Бузького району

Церква в Кам'янка-Бузькій

Церква в Кам’янка-Бузькій

Кам’янко-Бузький район Львівської області має багато стародавніх поселень – лендельської, комарівської культур, давньоруські поселення та городища.

Село Банюнин

Стародавня могила

Стародавня могила

Два кілометри на північ від Банюнина, в урочищі Банюнинська могила, на плато – курган невизначеного часу.

Село Вирів

На околиці села Вирів, біля тригонометричного пункту – поховання культури шнурової кераміки, проводилися розкопки.

Село Городище

На південній околиці села Городище – давньоруське селище ХІІІ – ХІV століть. Назва села говорить про те, що тут може бути давньоруське городище, можливо на території або поблизу цього селища.

Село Деревляни

Один кілометр на схід від села Деревляни, в урочищі Пристань, на високому правому березі ріки Західни Буг, на території кар’єру – мезолітична стоянка, поселення раннього залізного віку та слов’янське поселення VIII – ІХ століть, територія пам’ятки частково зруйнована.

Село Дідилів

На околиці села Дідилів – грунтове поховання культури шнурової кераміки, проводилися розкопки.

Село Желдець

Парад в Кам'янка-Бузькій, стара фотографія

Парад в Кам’янка-Бузькій, стара фотографія

На східній окраїні села Желдець, на мисі правого берега ріки Желдець, який перерізаний новим руслом річки – поселення черняхівської культури, територія якого частково зруйнована. Навпроти хутора Мазярка, на правому березі ріки Желдець – поселення енеоліту, територія цього поселення зруйнована. Поруч – давньоруське селище ХІІ століть, культурний шар частково зруйновано.

Село Запитів

На полях біля села Запитів – давньоруські поховання.

Місто Кам’янка-Бузька

Стара фотографія Кам'янки-Бузької

Стара фотографія Кам’янки-Бузької

На східній окраїні міста Кам’янка-Бузька, на правому березі ріки Західний Буг, поблизу колгоспної ферми – поселення шнурової кераміки, культурний шар зруйновано. Біля цегельного заводу – поселення лендельської і комарівської культур, проводилися розкопки, територія поселення зруйнована. Хутір Майдан – поселення культури лійчастого посуду та раннього залізного віку.

Село Кукезів

На городах села Кукезів, в урочищі Фільльварок, біля колгоспних ферм – могильник лендельської культури, проводилися археологічні дослідження, пам’ятка зруйнована.

Село Неслухів

Один кілометр на північний захід від села Неслухів, в урочищах Грабарка і Лісковиця – багатошарове поселення комарівської, черняхівської культур, ранніх слов’ян VI – VII століть, давньоруського часу Х – ХІІІ століть, проводилися розкопки.

Село міського типу Новий Яричів

Два кілометри на північ від селища Новий Яричів, на березі колишнього озера – черняхівське поселення, досліджувалося археологами. Один кілометр на південь від села, на лівому березі струмка, на території піщаного кар’єру – поселення комарівської і висоцької культур, територія частково зруйнована.

Село Ременів

В селі Ременів, в урочищі Замчисько- селище і давньоруський могильник, проводилися археологічні дослідження. Назва говорить про існування тут укріплення – замка або городища. На північ ві Ременова, на лівому березі струмка Думний, праворуч дороги на Кам’янко-Бузьку – поселення енеоліту та давньоруського періоду Х – ХІ століть. На західній околиці села, півкілометра від церкви, піщана дюна в заплаві лівого берега струмка Думний – поселення раннього залізного віку. На західній околиці села, 700 метрів від церкви, 200 метрів від лівого берега струмка Думний, на мису, який оточений болотом, біля меліоративного каналу – давньоруське поселення, культурний шар зруйнований. Західна околиця села, 800 метрів від церкви, на мису високого корінного лівого берега струмка Думний – давньоруське селище  ХІІІ століть.

Село Руданці

В селі Руданці, в урочищі Кут, на мису лівого берега струмка Думний – поселення раннього залізного віку. В урочищі Копистинські, на мису лівого берега струмка Думний – поселення раннього залізного віку та давньоруське селище.

Село Спас

На захід від села Спас, в урочищі Могила, на лівому березі ріки Західний Буг – стоянка мезоліту, культурний шар зруйнований

Село міського типу Старий Добротвір

Один кілометр на північ від селища Старий Добротвір – поселення культури лійчастого посуду та раннього залізного віку, проводилися розкопки.

Село Стриганка

Двісті метрів на північ від села Стриганка, на мису лівого берега ріки Західний Буг, на території пісковикового кар’єру – поселення бронзового і раннього залізного віків, територія зруйнована.

Село Сулимів

Західна околиця села Сулимів, мис лівого берега струмка Думний, поблизу ставка – поселення раннього залізного віку та давньоруського періоду, культурний шар зруйнований

Село Тадані

В селі Тадані, в урочищі Замок, на лівому березі ріки Західний Буг, мис з крутими схилами на території глиняного кар’єру – поселення культури лійчастого посуду, досліджувалося археологами, територія частково зруйнована. Назва урочища говорить про укріплення, яке тут існувало.

Село Тищиця

Два кілометри на північний захід від села, в урочищі Городище – давньоруське селище, проводилися розкопки. Назва урочища говорить про існування тут стародавньої фортеці. В урочищі Окіп, 2,3 кілометра на північний захід від села, на пісковій дюні – давньоруське селища ХІ – ХІІІ століть.

Село Товмач

На околиці села Товмач, на лівому березі ріки Західний Буг – стоянка пізнього палеоліту, культурний шар зруйнований.

Село Убині

На околиці села Убині – курган культури шнурової кераміки. В урочищі Долобина – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть, пам’ятка зруйнована.

Дивіться ще – археологія Пустомитівського, Жовківського районів.

4 коментарі до “Археологія та стародавня історія Кам’янко-Бузького району

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.