У Великолепетиському районі Херсонської області скіфське городище є у Великій Лепетисі, тут же знайдено залишки мамонта та пізньотрипільські глиняні статуетки.
Селище міського типу Велика Лепетиха
Зміст
Поблизу селища знайдено залишки викопного тюленя та кістки мамонта. Неподалік від нього – два поселення епохи бронзи, одне з них – зрубної культури. У береговому осипі знайдено антропоморфні теракотові статуетки пізньотрипільського часу і крем’яні вироби середньостогівської кульутри. На південно-західній околиці селища – пізньоскіфське Великолепетиське городище III століття до нашої ери – IV століття нашої ери з наявністю кераімки зарубинецього і черняхівського типів. Поблизу селища – скіфські курганні поховання із залізним панцирем IV – III століття до нашої ери, з бронзовим прорізним навершям IV століття до нашої ери і пряслом. Знайдено половецьку кам’яну бабу та речі середньовічних кочівників. Між селищем і селом Малою Лепетихою – поховання салтівської культури. За 0,2 – 6,5 кілометрів з напільних боків від селища – 30 курганів висотою 0,5 – 5,5 метрів.
Село Веселе
Знайдено кам’яні відбійники епохи бронзи. За 2,7 кілометрів на північний схід, схід від села – курган висотою 2,1 метр.
Село Демидівка
За 0,7 – 2,5 кілометрів на північний захід, північ і північний схід від села – п’ять курганів висотою 0,5 – 2 метри.
Село Дмитрівка
У Дмитрівці – три кургани висотою один метр: за 0,6 – 6 кілометрів на південний і північний захід від села – вісім курганів висотою 0,5 – 5 метрів.
Село Катеринівка
За 5 і 6,7 кілометрів на південний захід від села – два кургани висотою 2 і 0,5 метрів.
Село Князе-Григорівка
Поблизу Князе-Григорівки знайдено бивень мамонта. На правому мисі балки Широкої – сліди мезолітичної стоянки, на лівому мисі – сліди неолітичного поховання; на березі балки Кухтіна знаходилися поселення і поховання катакомбної культури та поселення пізньоскіфського часу. У балці, на північ від села, виявлено скарб із 50 бронзових сокир, серпів і злитків металу епохи пізньої бронзи. Випадкові знахідки: бронзові вістря скіфських стріл і середньовічна амфора. За 1 – 4,9 кілометрів на схід, південний схід і південь від села – курганне поле: 32 кургани висотою 0,5 – 3 метри.
Село Костянтинівка
За 0,2 – 6 кілометрів на північ, північний схід, південь і південний захід від села – 20 курганів висотою 0,5 – 4 метри.
Село Мала Лепетиха
Поблизу Малої Лепетихи розкопано кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культур (серед них – Широкий курган з основним похованням білозерського етапу зрубної культури, де виявлено залізний клинок кинджала з бронзовим руків’ям) і середньовічного кочівника. У скіфському кургані V – III століття до нашої ери знайдено бронзовий портупейний пояс. Біля села – 18 курганів.
Село Миколаївка
За 1,1 – 3,9 кілометрів на південний захі і південний схід від села – сім курганів висотою 0,5 – 0,8 метрів.
Село Рубанівка
Поблизу села знайдено бронзовий човник катакомбної культури та половецьку кам’яну бабу. За 2,7 – 8,3 кілометри на північний захід, північ, північний та південний схід від села – 16 курганів висотою 0,5 – 1,5 метрів.
Село Сергіївка
За 0,5 – 2 кілометри на схід і південний схід від села – чотири кургани висотою 0,5 – 6 метрів.
Село Середнє
За 0,2 – 5,8 кілометрів на північний і південний захід, північний схід, південь від села – 24 кургани висотою 0,2 – 0,7 метрів.
Село Шевченка
За два кілометри на північний захід від села – два кургани висотою 1,2 і 2,1 метр.
Село Широкий Курган
Дивіться село Мала Лепетиха.