Археологія та стародавня історія Бериславського району

Червономаяцьке городище

Червономаяцьке городище

В Бериславському районі Херсонської області поблизу Зміївки – Старошведське городище пізніх скіфів, також городища є у Миколаївці, Республіканці, Саблуківці, Тягинці, Червоному Маяку.

Місто Берислав

У прибережних відкладах на околиці міста Берислава – знахідки палеонтології: кістки мастодонта, безрогого носорога, газелі, велетенської свині, гіпаріона, антилопи, собаковидного хижака, жирафів. У передмісті Слобідка досліджене багатошарове поселення епохи пізньої бронзи, скіфського періоду, потужний шар з керамікою пізньоскіфського і скіфського типів.

У II – IV століттях нашої ери з багатокамерними кам’яними спорудами та будівлями культового призначення виявлено знахідки кінця I тисячоліття нашої ери. На південний захід від поселення – могильник черняхівської культури, де розкопано три поховання.

На північ від Берислава – курганний могильник бронзової доби. Поблизу міста виявлено скарб, названий Бериславським – в ньому були брознові сокири, серпи, злитки бронзи ранньозрубного часу, також знайдено уламок кам’яної сокири бронзової доби, скарб монет, здебільшого римських, кольчугу часів середньовіччя, монети Кримського ханства та Польського королівства. За 0,2 – 4,3 кілометри на північний захід, північ і північний схід від міста знаходяться 20 курганів висотою від півметра до шести з половиною метрів.

Село Бургунка

За 1,2 – 2,7 кілометрів на північ і північний схід від села – чотири кургани висотою 1,2 – 1,8 метрів.

Село Веселе

За 0,2 – 2,9 кілометрів на південний і північний захід від селища – шість курганів висотою 1 – 1,5 метра.

Село Високе

За 0,2 – 1,1 кілометра на південь, захід і північний захід від Високого – чотири кургани висотою від 1,8 до 3,4 метра.

Село Вірівка

За 0,7 – 5,3 кілометра на північний схід і захід, на південний захід і схі, південь від села – вісім курганів висотою від 1,4 до 2,5 метра.

Село Дрімайлівка (затоплене)

У Дрімайлівці виявлено поселення пізньоямного часу та катакомбної культури. Поблизу села знайдені бронзові вістря списа, кельт, долото та напівсферичну часу ранньозрубної доби. За 0,8 – 5,8 кілометра на північ від Дрімайлівки – шість курганів висотою 1 – 4 метри.

Село Заможне

За 0,6 – 4,5 кілометри на північний схід від села – вісім курганів висотою 1 – 4,4 метри.

Село Зміївка (колишні села Вербівка, Старошведське)

На південний захід від Зміївки відкрито чотири неолітичних поховання, тут же дослідження поселення білозерського етапу зрубної культури, де виявлено десять будівельних комплексів і невелику кам’яну стелу, пов’язану з культом вогню, нижче фундаментів – залишки могильника пізньої бронзи. На цій же площі – два поховання кочівників Х – ХI століття нашої ери.

План Старошведського городища

План Старошведського городища

Поблизу Зміївки знаходилися скіфське поселення і поселення перших століть нашої ери.  На березі, на північному заході села – пізньоскіфське Старошведське городище I – III століть нашої ери. Досліджено слов’янське поселення (IХ – ХI століть) із залишками жител, металевих виробів, кам’яних жорен. Неподалік колишнього села Миахйлівки, приєднаного до Зміївки, знайдено поселення пізньоямного часу.

Випадкові знахідки: крем’яні вістря стріл, кам’яна сокира епохи бронзи, срібна римська монета Адріана II століття нашої ери, речі середньовічного вуздечкового набору. За 0,3 – 2,3 кілометри на північний захід, захід і північ від села – вісім курганів висотою 1 – 4 метри.

Село Інгулівка

За 1,9 – 2,7 кілометра на захід і південний захід від села – п’ять курганів висотою 0,5 – 1,5 метри.

Село Качкарівка

Поблизу Качкарівки знайдено залишки поселення часу пізньої бронзи. У зруйнованому кургані містився кемі-обинський кам’яний ящик. За селом досліджено курган з похованнями з ямної та катакомбної культур. У Качкарівці та за межами села знайдені крем’яні вістря стріл, сокиру-молот бронзової епохи, бронзові наконечники стріл скіфів, уламки амфор скіфо-сарматського періоду, половецьку кам’яну бабу. За 0,2 – 2,8 кілометрів на північ і північний захід від села виявлено 12 курганів висотою 0,5 – 4,3 метри. Згадка у літературі про знахідку тут ливарних матриць помилкова, вона стосується села Новоолександрівка Нововоронцовського району.

Село Кірове

За 0,4 – 3,2 кілометри на північний і південний схід від села – чотири кургани висотою 0,5 – 5,1 метри.

Село Козацьке

Поблизу Козацького розкопано кургани з похованнями епохи бронзи, сарматського часу та кочівницькі Х – ХIII століть. Випадкові знахідки – крем’яна скребачка епохи бронзи, уламок античної чаші мегарського типу, срібни римський денарій Луціли III століття нашої ери і половецька кам’яна баба. У річці Козак виявлено скіфський бронзовий казан. За 0,4 – 1,8 кілометра на північ і північний захід від селища – три кургани висотою 0,5 – 7 метрів. Згадка в літературі про городище і могильник у Козацькому помилкова: вони досліджені у селі Миколаївка.

Село Комарівка

За 0,6 – 1,7 кілометрів на південний захід, південь і південний схід від села виявлено шість курганів висотою 0,5 – 2,8 метрів.

Село Костирка

За 0,5 – 7 кілометрів на північний та південний схід, південь і південний захід від села – 19 курганів висотою 1,2 – 2,6 емтра.

Село Кошари

За 3,4 кілометра на південний захід від Кошар виявлено курган висотою один метр.

Село Крупиця

За 0,2 – 3,3 кілометри на північний та південний схід і південь від села – одинадцять курганів висотою 1 – 4,6 метри.

Село Куйбишеве

За 0,2 – 3,3 кілометри на північний та південний схід і південь від села – чотири кургани висотою 1,5 – 3,3 метри.

Село Львівські отруби

За 1,7 – 2,3 кілометри на південний захід від Львівських Отрубів – два кургани висотою 1 – 1,8 метри.

Сель Львове

У прибережних вапняках на околиці села Львове виявлено палеонтологічні знахідки: залишки жирафів, гіпаріонів, великих хижаків та безрогих носорогів. За південо-західною околицею села Львове відкрито пізньоскіфське посеелння I століття до нашої ери – III століття нашої ери зі слідами багатокамерних кам’яних будівель, зерновими і рибозасольними ямами, античною керамікою і посудом зарубинецького типу.

Поблизу села досліджено кургани з похованнями ямною, кемі-обинської, катакомбної, зрубної культур та кіммерійськго часу VIII століття до нашої ери, знайдено антропоморфні стели мідного віку, розкопано скіфські кургани, поховання сарматів та середньовічний кочовиків. За 1 – 6,2 кілометри на північний схід, північний захід від села виявлено шість курганів висотою від одного до 6,8 метрів.

Село Максима Горького

Поблизу села знайдено антропоморфну стелу мідного віку. За 0,3 – 3,6 кілометри довколо села – шість курганів висотою 1 – 3 метри.

Село Миколаївка

Між рікою Козак і Кам’янським лиманом існувало пізньоскіфське Козацьке городище (інша назва – городище Миколаївка) II століття до нашої ери – IV століття нашої ери, що складалося з акрополя та укріпленого зовнішнього міста. Тут виявлено фортифікаційні та житлові споруди. На північ від городище досліджено  пізньоскіфський Миколаївський могильник I – III стліття нашої ери, відкрито 200 поховань з прикрасами, амулетами та посудом і гребенем черняхівського типу, виявлено господарські ями, що передували часу виникнення могильника. За 1,7 кілометра на північний захід від Миколаївки, на лівому березі ріки Бургунки досліджено Бургунське поселення першої половини I тисячоліття нашої ери із залишками будівель, ротаційними жорнами, керамікою черняхівського типу. Поблизу села розкопано поховання ХIV – ХV століть. Випадкові знахідки: кілька римських монет II століття нашої ери. За 0,9 – 2,3 кілометри на північ і північний схід від села виявлено чотири кургани висоотю 1,5 – 3,7 метрів.

Село Милове

Побизу села Милове досліджено кургани з похваннями ямной культури, скіфів, середньовічних кочовиків. Випадкові знахідки: крем’яне вістря списа ямної культури, монета Ольвії. За 0,2 – 3,8 кілометрів на північ, північний захід і захід від села – 15 курганів висотою 0,5 – 0,7 метрів. Згадане у літературі городище поблизу Милового знаходиться неподалік села Республіканець.

Село Новоберислав

За 0,9 – 6,5 кілометрів на північний захід, північ і північний схід від села – одинадцять курганів висотою 1 – 7,2 метри.

Село Новорайськ

Біля Новорайська знайдено дві кам’яні свердлені сокири епохи бронзи (зберігаються у Бериславському музеї). За 0,8 – 4,1 кілометр на північний захід, північний схід і південний схід від села – 13 курганів висотою 1 – 7 метрів.

Село Новосілка

За 0,8 – 1 кілометр на північ і південь від села – два кургани висотою 1,5 – 1,7 метрів.

Село Одрадокам’янка (неофіційна назва – Кам’янка)

У розораних курганах поблизу села виявлено скіфський бронзовий казан та уламок скіфської кам’яної статуї. За 0,3 – 4 кілометра на північний захід, північний схід та схід від села – шість кургані висотою 1 – 2,6 метрів.

Село Ольгівка

Біля Ольгівки – палеонтологічніа знахідка, залишки китоподібної тварини. Поблизу села досліджено курган з похованням ямної та кемі-обинської культур (знайдено кам’яний ящик і антропоморфну стелу) та скіфські кургани; виявлено кіммерійське поховання VIII століття до нашої ери із золотими підвісками та сарматське. У зруйнованому кургані знайдено половецьку кам’яну бабу. За 1 – 1,4 кілометра на північ від села – два кургани висотою 1,2 – 2,7 метрів.

Село Першотравневе

За 3,6 кілометрів на південний захід і захід від села – курган висотою 3,5 метрів.

Село Раківка

За 0,6 – 3,6 кілометрів на північний та південний схід, південь і південний захід від Раківки виявлено п’ять курганів висотою 1 – 1,7 метрів.

Село Республіканець

У розмиві берега помітні сліди неолітичних поховань. Поблизу села досліджено кургани з похованями епохи бронзи, культур багатоваликової кераміки, зрубної культури, сарматського часу, середньовічних кочовиків. За два кілометри на північ від села – пізньоскіфське Консулівське та Милівське городище II століття до нашої ери – II сотліття нашої ери, що складається з акрополя та укріпленого зовнішнього міста.

Консулівське городище у селі Республіканець

Консулівське городище у селі Республіканець

На березі – залишки слов’янського поселення ХII – ХIII століть, запорізької Кам’янської Січі (з рештками куренів напівземлянок, господарчих споруд і ям) та кладовища запорожців першої половини ХVIII століть, де досліджено козацькі поховання. На території Січі знайдено кам’яний пест епохи бронзи, козацькі глиняні люльки, пічні полив’яні кахлі, срібні монети Кримського ханства.

Поблизу села виявлено кам’яну плиту з фалічним зображенням ямної культури, скіфське курганне поховання, матеріали черняхівської культури. Залишки ранньосередньовічного курганного поховання з конем і підвісками із золотого дроту. Випадкова знахідка: фракійський перероблений шолом. За 0,9 – 2,2 кілометри на північний захід від села – два кургани висотою 2 – 7,2 метри.

Село Рівне

На північно-західній околиці села та за чотириста метрів на схід від села – два кургани висотою від двох до 7,2 метри.

Село Саблуківка

Розміщення городища у Саблуківці відносно населеного пункту

Розміщення городища у Саблуківці відносно населеного пункту

За вісімсот метрів від північно-східної околиці Саблуківки знайдено пізньоскіфське Саблуківське городище I століття до нашої ери – II століття нашої ери з трьома лініями укріплень, на південь від села досліджено залишки поселення епохи бронзи. За 0,2 – 11,8 кілометрів на захід, північний захід і північ від села знайдено 12 курганів висотою 0, 6 – 6 метрів.

План городища у Саблуківці

План городища у Саблуківці

Село Степне

Поблизу Степного досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної і зрубної культур. За 1,9 – 3,8 кілометрів на північний та південний схід, південний і північний захід від села – шість курганів висотою від 1 до 2,4 метри.

Село Суханове

За 0,5 – 6,9 кілометрів довколо села – 17 курганів висотою 0,7 – 4,4 метри.

Село Таврійське

Знайдено кам’яну сокиру епохи бронзи. За 2,6 кілометрів на схід від Таврійського – 10 курганів висотою від одного до трьох метрів.

Село Томарине

За 0,5 – 5 кілометрів довкола села – 17 курганіви висотою 1,2 – 4 метри.

Село Тягинка

У вапняках неподалік Тягинки виявлено палеонтологічні знахідки. На правому березі балки Тягинка – поселення епохи пізньої бронзи. Біля села – пізньоскіфське городище; на острові – поселення скіфського часу V- II століть до нашої ери і залишки турецької фортеці Тягин, частково розкопаний могильник ХV століття. Випадкові знахідки: крем’яний відбійник епохи бронзи, римські монет и II століття нашої ери, п’ять половецьких кам’яних баб. За 0,4 – 4 кілометра на північ, північний схід і південь від села – 21 курган висотою 0,5 – 4,6 метрів.

Село Ударник

За 0,3 – 4,5 кілометрів на північ, південь і південний захід від Ударника – дев’ять курганів висотою 1 – 2 метри.

Село Урожайне

За 0,7 – 4 кілометри на північ, південний схід, південь, південний і північний захід від села – 17 курганів висотою 1 – 2,6 метрів.

Село Цюрупи

За 1,1 – 1,4 кілометрів на північний схід, схід, південний схід, південь і південний захід від села – 15 курганів висотою 0,5 – 4 метри.

Село Чайкине

За 0,2 – 1,8 кілометрів на південний схід від села – чотири кургани висотою 0,5 – 3,6 метрів.

Село Червоний Маяк

Скіфське городище на Дніпрі у селі Червоний Маяк

Скіфське городище на Дніпрі у селі Червоний Маяк

На лівому березі гирла балки Пропасної – пізньоскіфське Червономаяцьке або Бізюкове городище I століття до нашої ери – IV століття нашої ери із залишками кам’яних споруд. Неподалік від селища досліджено два грунтових могильника пізньоскіфського часу, зокрема один з них – I – III сотліття нашої ери. За триста метрів на північний захід від городища – грунтовий могильник рубежу II – I століть до нашої ери – IV століття нашої ери, на території якого є поховання у кургані. За один кілометр на південь від селища – ще один могильник пізньоскіфського часу.

Випадкові знахідки: поблизу селища – кам’яні сокири епохи бронзи, а у балці Пропасній – крем’яне вістря стріли і уламок свердленої сокири епохи бронзине, подалік від селища – три ольвійські монети, на городищі – золота ольвійська монета і римська мідна монета Феодосія I – IV століття нашо ери, фрагменти слов’янської кераміки часу Київської Русі. За 0,9 – 3,4 кілометри з напільних боків селища – 25 курганів висотою 1 – 5 метрів.

Городище у селищі Червоний Маяк

Городище у селищі Червоний Маяк

Село Червоний Яр

Поблизу села розкопано кургани з похованями ямної, катакомбної та зрубної культур (виявлено антропоморфну стелу), скіфів та середньовічного кочовика. Біля села – вісім курганів.

Село Шляхове

За 0,7 – 4,1 кілометр на північний захід, північ та північний схід від Шляхового – вісім курганів висотою від одного до двох метрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.