Археологія та стародавня історія Скадовського району

Скадовськ

Скадовськ

В Скадовському районі Херсонської області біля міста Скадовськ є пізньосередньовічне городище, яке очевидно було турецькою фортецею. Також багато поховальних пам’яток кочівників.

Село Андріївка

За 0,2 – 0,7 кілометрів на південь і південний захід від села – три кургани висотою 0,5 – 1,5 метрів.

Селище Антонівка

Поблизу Антонівки досліджено курган з основним похованням катакомбної культури. За 1,5 кілометрів на схід від селища – кургани висотою два метри.

Село Велика Андронівка

За 0,8 кілометрів на південь від села – два кургани висотою 1 і 4 метри.

Селище Вишневе

За три кілометри на південний захід від селища – п’ять курганів висотою 0,3 – 1,5 метрів.

Село Володимирівка

Неподалік від Володимирівки досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культури (розкопки Є.В.Черненка у 1975 році). За 0,3 – 5 кілометрів на північний схід і захід, схід і північ від села – вісім курганів висотою 0,5 – 3 метри.

Село Гостроподолянське

Поблизу Гостроподолянського досліджено кургани групи Гостра Могила з основними і впускними похованняи зрубної культури, в тому числі білозерського етапу, скіфські кургани ІV століття до нашої ери та впускні поховання кочівників ХІV – ХVІІ століть. За 1,5 кілометрів на південні захід і схід від села – два кургани висотою 1,5 і 3,5 метрів.

Селище Грушівка

За один кілометр на захід від селища – шість курганів всотою 1 – 2,5 метрів.

Острів Джагирлач

На острові знайдено залишки стоянок епохи неоліту та бронзи.

Селище Зелене

За 0,25 кілометрів на південний захід від Зеленого – курган висотою 1,2 метри.

Село Карга

Дивіться село Приморське.

Село Комунарівка

За 0,5 – 2,5 кілометрів на південь і південний захід від села – п’ять курганів висотою 0,7 – 2,5 метрів.

Село Красне

Поблизу Красного досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культур (знайдено антропоморфну стелу), впускними скіфськими, сарматськими та середньовічними кочівницькими похованнями; розкопано скіфський курган (розкопки Є.В.Черненка у 1975 році). На південно-західній околиці села та за 0,3 – 1,5 кілометрів на схід, південний схід і захід від нього – десять курганів висотою 0,5 – 4 метри.

Селище міського типу Лазурне (колишнє село Новоолексіївка)

Неподалік від Лазурного досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культур (знайдено дві пізньотрипільські теракотові статуетки); в кургани впущені похованням скіфів, в тому числі VI століття до нашої ери, сарматське і середньовічних кочівників (розкопки Є.В.Черненка у 1974 та 1976 роках). У зруйнованому курганному похованні виявлено середньовічний меч, біля селища знайдено крем’яний скребок епохи бронзи. На північно-східній околиці селища та за 0,15 – 5 кілометрів на північний схід, захід і північний захід від нього – 19 курганів висотою 0,5 – 4 метри.

Село Мала Андронівка

Поблизу Малої Андронівки досліджено курган з похованнями зрубної культури (розкопки Є.В.Черненка у 1974 році).

Село Миколаївка

Поблизу Миколаївки досліджен окургани з похованнями ямної та катакомбної культур і кочівника ХІІ – ХІІІ століть (розкоки Г.Л.Євдокимова у 1980 році).

Село Новомиколаївка

За 2 – 5 кілометірв на південь, південний схід, південний схід, південний і північний захід від села – 17 курганів висотою.

Село Новоолексіївка

Дивіться селище міського типу Лазурне.

Село Новоросійське

Поблизу Новоросійського досліджено курган з похованнями ямної та зрубної культур. За один кілометр на північний схід від села – кургани висотою три метри.

Село Приморське (колишнє село Карга)

У зруйнованих курганах поблизу села виявлено поховання епохи бронзи та середньовічних кочівників. Випадкові знахідки: половецька кам’яна баба та свинцева чаша ХIV – ХV століть. За 0,5 – 2 кілометри на схід, південний схід і захід від села – сім курганів висотою 1,5 метрві.

Село Птахівка

За 0,5 кілометрів на північний захід від села знайдено ливарну форму епохи пізньої бронзи. За 2,5 – 3,2 кілометри на північ і північний схід від села – чотири кургани висотою 1,2 – 2,1 метр.

Місто Скадовськ

На захід від Скадовська (на березі пересохлого лиману) і на схід – стоянки епохи бронзи. На схід від міста знаходилося середньовічне городище ХV – ХVI століть. Поблизу міста досліджено кургани з похованнями ямної, катакомбної та зрубної культур, впускними сарматськими й середньовічних кочівників. В урочищі Морська Кошара – поховання ямної та зрубної культур, впускні й основне поховання скіфів та середньовічних кочівників; в урочищі Цукур – поховання ямної та катакомбної культур. На західній околиці Скадовська та за 2 – 6 кілометрів на північ, північні і захід від нього – 16 курганів висотою 0,5 – 6 метів.

Село Улянівка

Поблизу села знайдено половецьку кам’яну бабу. За 1 кілометр на південний схід від села – чотири кургани висотою 0,5 – 1,5 метрів.

Село Червонораденське

За 0,4 – 0,5 кілометрів на північний захід і схід від села – три кургани висотою 1,5 – 2 метри.

Село Шевченка

Поблизу села досліджено кургани з похованнями ямної та зрубної культур, скіфський курганний могильник ІV століття до нашої ери, впускне поховання середньовічного кочівника. За 1 – 1,5 кілометр на південний схід і захід, північний захід від села – чотири кургани висотою 1 – 3 метри.

Село Широке

Поблизу Широкого досліджено грунтовий могильник білозерського етапу зрубної культури,в якому виявлено близько 130 поховань. Розкопані кургани з похованяи ІV століття до нашої ери, що містив похованя VІ століття до нашої ери та рубежу V – ІV століття до нашої ери.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *