На території міської ради міста Херсон на острові Великий Потьомкінський – городище давньоруського міста Олешшя, яке було портом перед виходом в Чорне море.
Селище міського типу Антонівка
Зміст
- 1 Селище міського типу Антонівка
- 2 Село Арнаутка
- 3 Село Богданівка
- 4 Острів Великий Потьомкінський
- 5 Селище Жовтневе
- 6 Селище міського типу Зеленівка
- 7 Село Кіндійка
- 8 Селище міського типу Комишани (колишнє село Анраутка)
- 9 Селище Куйбишеве
- 10 Село Петрівка
- 11 Село Рожнівка
- 12 Селище Садове
- 13 Селище Сонячне
- 14 Місто Херсон
- 15 Херсонський курган
У прибережній частині селища та за один кілометр на південний схід від нього – два скіфських поселення IV – III століть до нашої ери; у західній частині селища (колишнє село Кіндійка) – пізньоскіфське поселення. Поблизу селища досліджено курган Ковалева Могила з похованнями ямної, катакомбної, зрубної культур та культури багатоваликової кераміки і впускним похованням середньовічного кочівника (розкопки А.Кубишева у 1976 році). Випадкові знахідки: бронзове вістря скіфської стріли VI століття до нашої ери, три мідні ольвійські монети ІІІ століття до нашої ери та срібна римська монета Адріана – ІІ століття нашої ери. У дніпрі знайдено середньовічну амфору і західноєропейський середньовічний меч Х століття, у селищі – скарб російських срібних монет 1787 року. За 0,3 – 2,8 кілометрів на північ від селища – десять кургані висотою 0,5 – 5,5 метрів.
Село Арнаутка
Дивіться селище міського типу Комишани.
Село Богданівка
За 0,7 та один кілометр на захід і південний схід від села – два кургани висотою 2,1 метр.
Острів Великий Потьомкінський
За 0,3 кілометри від берега Дніпра вглиб острова – залишки слов’янського поселення чи городища часу Київської Русі. У Пудовій Канаві знайдено візантійські амфори, західноєвропейський меч першої половини ХІІІ століття, інкрустований двобічним написом, виконаним сріблом; на острові виявлено золоту візантійську монету часу Київської русі. Здогадно, на острові знаходилося літописне слов’янське місто Олешшя.
Селище Жовтневе
За 0,4 – 4,1 кілометр на північний і південний схід від Жовтневого – п’ять курганів висотою 0,5 – 2 метри.
Селище міського типу Зеленівка
За 1,5 кілометрів на південний схід від селища виявлено зруйноване курганне поховання ямної культури; біля селища знайдено дві кам’яні сокири епохи бронзи. Поблизу західної частини селища (колишнє село Рожнівка) досліджено скіфські кургани, серед них Рожнівський (або Херсонський) кінця VI – початку V століття до нашої ери з багатим похованням; серед знахідок – бронзове дзеркало етруської роботи. За 1- 4,3 кілометри на північ і північний схід від селища – дев’ять курганів висотою 1,2 – 5,5 метрів.
Село Кіндійка
Дивіться селище міського типу Антонівка.
Селище міського типу Комишани (колишнє село Анраутка)
Поблизу Комишан виявлено зруйноване курганне похованя ямної культури, знайдено срібну істрійську монету кінця V століття до нашох ери. За 0,7 – 5 кілометрів на північ від селища – чотири кургани висотою 0,6 – 2,2 метрів.
Селище Куйбишеве
За 1,3 – 7,7 кілометрів на північ, північні схід і захід від селища – 13 курганів висотою 0,5 – 5 метрві.
Село Петрівка
На північно-західній околиці села та за 2,7 – 3,1 кілометр на північний схід від нього – три кургани висотою 1,9 – 2,1 метр.
Село Рожнівка
Дивіться селище міського типу Зеленіка.
Селище Садове
За 1,4 кілометри на північний захід від селища – курган висотою 1,1 метр.
Селище Сонячне
За 1 – 3,4 кілометри на південний і північний захід від селища – сім курганів висотою 0,5 – 1,9 метрів.
Місто Херсон
Поблизу винзаводу знайдено бивень мамонта. У 60-х роках ХІХ століття на північних сході і заході міста, за 0,8 – 2 кілометри від берега Дніпра, знаходилося 11 курганів (карта генштабу). Курганні поховання епохи бронзи відкрито на площі Свободи (колишня Ярмарочна) і у районі Військового. Випадкові знахідки: ямної кульутри – мотика з рога оленя – у Дніпрі біля гирла ріки Кошової, сокира-клин; катакомбної та зрубної культур – свердлені кам’яні сокири – по вулиці Червонофлотській (колишня вулиця Богородицька, можливо це сучасна назва), у районі Забалка, поблизу консервного комбінату; кам’яний пест, кам’яні сокири, глиняний посуд – у різних районах міста.
Скіфське поховання ІV – ІІІ століття до нашої ери виявлено на території залишків Херсонської російської фортеці, заснованої у 1778 році. «Кілька фунтів» бронзових наконечників стріл знайдено в урочищі Казенний сад, грецьку амфору – по вулиці Гоголя; на проспекті Ушакова і вулиці Кременчуцькій виявлені два сарматських поховання рубежу нашої ери; біля фабрики імені Войкова й у районі Забалка знайдено пізньоантичні амфори; на розі вулиць Кременчуцької і Тягинської – миску черняхівського типу, по вулиці Червонофлотскій – уламки шиферної плитки з грецьким написом ранньовізантійського часу; в дніпровській протоці Гнилуша – західноєвропейський меч Х століття, у місті – половецьку кам’яну бабу; на березі Дніпра – залізну ковану гармату ХV століття; на березі ріки Кошової – кольчужну рукавицю ХVІІ століття.
Нумізматичні знахідки: монета – ольвійська мідна – у Дніпрі, боспорська мідна Савромата І (93 – 123 роки нашої ери), боспорська мідна Рискупорида VI – перша половина ІV століття нашої ери – на Карантинному острові; срібна римська Траяна (98 – 117 роки нашої ери) – на Військовому, срібна римська Луція Вера – друга половина ІІ століття нашої ери – по вулиці Комарова (колишня вулиця Торгова), мідна римська провінціальна – початок ІІІ століття нашої ери – по вулиці тягинські, три мідні римські: тирана Марія (в Галлії), Феодосія і Магнеція – за околицями міста, срібний денарій Олександра Севера (перша половина ІІІ століття нашої ери) – на Забалці на городі і така сама монета – на Забалці по вулиці Комкова, в балці візантійська мідна Анастасія (491 – 518 роки) – по Спартаківському провулку (колишній Успенський провулок), мідна візантійська ХІІ – ХІІІ століть – в ріці Кошовій, срібна Сигізмунда ІІІ – там же, скарб російських мідних монет 1757 – 1796 років – у Придніпровському парку, скарб російських мідних п’ятаків 1758 – 1783 років – на Привозній площі, скарб російських мідних п’ятаків кінця ХVIII століть – на розі вулиці Дніпропетровської і Трипільського провулку.
Херсонський курган
Дивіться селище міського типу Зеленівка.