Археологія та стародавня історія Талалаївського району

Кургани на території села Липове

Кургани на території села Липове

В Талалаївському районій Чернігівської області городища були у селах Грицівка, Красний Колядин (літописне місто Глебль), Липове.

Село Грицівка

Городище у селі Грицівка

Городище у селі Грицівка

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ранніх слов’ян, городище давньоруського часу та ХVII – ХVIII століть розміщене в заплаві ріки Ромен в 600 метрах на північний схід від села в урочищі Городок, займає північну частину невисокого мису першої надзаплавної тераси справого берега ріки Ромен. Майданчик, який розорюється, овальної форми розмірами 95 (захід-схід) на 75 метрів, площа – 0,7 гектарів, захищений кільцевидним валом і ровом, які в 60-і роки були знівельовані бульдозером. Укріплене кільцевим валом довжиною біля 250 метрів і ровом шириною до чотирьох метрів. Вал має висоту від дна рову один метр, від основи – 50 сантиметрів. З півдня і півночі є проходи. Укріплення відрізано від селища заплилим ровом і правобережною затокою ріки Ромен. Селище займає майже всю поверхню мису розмірами 600 (північ-південь) на 400 метрів.

Давньоруське селище на мисі в 500 метрах на північний схід від села.

Розміщення городища біля села Грицівка

Розміщення городища біля села Грицівка

Село Довгалівка

Поселення Довгалівка 2 – за один кілометр на північ.

Село Красний Колядин

Городище у селі Красний Колядин

Городище у селі Красний Колядин

Поселення ранньозалізного віку, давньоруське городище. Яке існувало в ХVI – ХVIII сотліттях «Замок» (Гуляй-Городок) розміщене на мису, який утворений лівими берегами ріки Ромен і долиною ріки Красної, яка впадає в неї, на південній частині села. Мис витягнутий по осі північ-південь. Укріплення городища складаються з трьох частин складної конфігурації. Перша частина (Гуляй Городок) розмірами 150 на 40 метрів займає стрілку мису. З півдня помітні сліди валу і рову. Північна друга частина – замок, який має форму неправильного чотирикутника розмірами 140 на 40 на 60 метрів, оточений по периметру валом (250 на 150 метрів), обнесений кругом валом, який є подвійним зі сходу і заходу. Пам’ятка сильно поруйнована пізніми перебудовами, утотожнюється с літописним містом Глебль. У ХVII столітті тут була споруджена козацька фортеця.

Поселення Красний Колядин 1 – у 200 метрах на захід.

Село Липове

Городище у селі Липове

Городище у селі Липове

Поселення VIII – Х століття, давньоруське городище – у 300 метрах на північний захід від північної околиці села, на території торфопідприємства (урочище Городок) і займає східну частину стрілки мису першої надзаплавної тераси правого берега ріки Ромен. Стрілка з’єднується з основою мису вузьким перешийком і оточена у недавньому минулому сильно заболоченою заплавою. Розораний майданчик круглої в плані форми має діаметр 90 метрів, його висота над заплавою біля двох метрів. На городищі на початку ХХ століття були споруди поміщицької садиби. На цьому місці були конюшні і цегельний завод, а до 1906 року вал був майже повністю знищений – зараз його висота не перевищує 50 сантиметрів, у західній третині він зовсім знівельований дорогою, рів не прослідковується. Площа селища, яке зайняте садибою торфопідприємтсва, обмежена розмірами західної частини стрілки мису, розмір – 250 на 150 метрів.

Давньоруське селище – біля північної околиці села.

Село Нова

Поселення Нова 1 – в центральній частині села.

Село Понори

Поселення Понори 1 – в 200 метрах на захід від села.

Село Сильченкове

Поселення Сильченкове 1 – в 1400 метрах на схід від північно-західної околиці.

Село Слобідка

Поселення ранньозалізного віку Детюківка – Кар’єр – за 600 метрів на південь від південної околиці села, на мисі лівого берега ріки Детюківки.

Поселення ранньозалізного віку Детюківка 1 – за 1300 метрів на південний схід від села, на мисовидному виступі правого берега безіменної лівої притоки ріки Детюківки.

Село Степове

Поселення доби бронзи, ІІІ – V століть, ХVIII століття – на двох поселеннях біля села, що потрапляють у трасу трубопроводу. Поселення займають похилиі схили заводненої балки. На поселенні Дамба І знайдено кераміку доби бронзи, а також ліпну та гончарну кераміку другої чверті І тисячоліття нашої ери. На поселенні Дамба 2 – залишки хутора ХVIII – початку ХІХ століть.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *