Археологія та стародавня історія Срібнянського району

ГородищеВ Срібнянському районі Чернігівської області городище є у селищі міського типу Срібне.

Село Горобіївка

Поселення ранньозалізного віку «Байрачек» – за 700 метрів на північ від села, в урочищі Байрачек, розмір – 350 на 30 метрів.

Село Гурбинці

Поселення зарубинецької культури – в північно-східній частині села, за 100 метрів на схід від мосту, на ділянці правобережної тераси ріки Лисогору, уздовж вулиці Красноармійської, площа – 1,5 гектарів.

Село Дейманівка

Поселення ранньозалізного віку Дейманівка – за 500 метрів на південний схід від села, на мисоподібному виступі правобережної тераси ріки Лисогору, розмір – 200 на 60 метрів.

Село Іванківці

Поселення доби бронзи, ІІІ – ІV століть, давньоруського часу Острів Рудьков – за 500 метрів на південний схід від північно-східної околиці села, на останці правобережної тераси ріки Лисогору, оточеному старицями, в урочищі Острів Рудьков, площа 1,5 та 2,5 гектарів.

Село Карпилівка

Поселення доби бронзи Литвинщина – в північно-східній частині села, на правому і лівому мисах безіменної притоки ріки Лисогору, при усті яру Литвинщина, розмір – 80 на 20 метрів та 150 на 20 метрів.

Черняхівське поселення.

Село Олексинці

Поселення ранньозалізного віку «Вулиця Побєди» – в районі вулиці Перемоги (між садибами № 27 і 41, на мисоподібному виступі правобережної тераси ріки Лисогору, розмір – 100 на 30 метрів.

Поселення доби бронзи, ранніх слов’ян «Кар’єр»  в східній частині села, на мисоподібному виступі високої лівобережної тераси ріки Лисогору, біля мосту.

Село Поділ

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, черняхівської культури «Паталенки – Кар’єр» – у південній частині села, на схід від урочища Паталенки, на вигині лівобережної тераси ріки Лисогору, розмір – 300 на 30 метрів.

Поселення черняхівської культури Паталенки 2 – за 300 метрів на південний захід від південної околиці села (колишній хутір Паталенки), на мисі лівобережної тераси ріки Лисогору при впадінні в неї пересохлого нині струмка, розмір – 350 на 40 метрів.

Село Поетин

Черняхівське поселення «Поетин» – за східною околицею села, в районі кладовища, на ділянці лівобережної тераси ріки Лисогору, розмір – 250 на 50 метрів.

Село Скібівщина

Поселення ранньозалізного віку, початку І тисячоліття нашої ери Коганове 1 – за два кілометри на північний схід від села, на ділянці лівого боку обводненої яруги, що має вихід у ріку Лисогор. Поселення обмежене рівчаками, площа – 400 на 70 метрів.

Поселення черняхівської культури Скибівщина 1 – за 800 метрів на захід від села, на правому березі обводненої яруги, що має вихід у ріку Лисогор, по обидва бокуи відрогу балки, по 500 на 100 метрів з обох боків.

Черняхівське поселення Скибівщина 2 – за 500 – 800 метрів на південний захід від села, на правому березі обводненої яруги, що має вихід у ріку Лисогор, навпроти поселення Скибівщина 1, розмір – 250 на 70 метрів і 100 на 80 метрів.

Черняхівське поселення Скибівщина 3 (Коганове 2), площа – 5 гектарів.

Селище міського типу Срібне

Поселення ранньозалізного віку, давньоруське городище, ХVII – ХVIII століть – на північній околиці села (на північно-західній околиці селища міського типу) і займає кінець мису третьох надзаплавної тераси правого берега ріки Лисогор, який утворений крутими схилами до долини ріки і притоки Сріблянки (Серебрянки), яка впадає в неї справа. Майданчик захищений чалом висотою від 1,5 до 4,5 метрів по всьому її периметру (300 – 250 метрів). Більша площа укріпленої території і система її оборони відносять збережене оборонне укріплення швидше до епохи вогнепальної зброї і виділити серед них давньоруські укріплення неможливо. За планом кінця ХІХ століття укріплення складалося з двох частин, вали прослідковуються також вздовж схилу мису нижче рівня майданчика, площа 12 гектарів.

Поселення середини І тисячоліття «Заплава» – за 200 метрів на південь від селища, на підвищенні в правобережній заплаві ріки Лисогору, площа 0,3 гектарів.

Село Харитонівка

Поселення черняхівської культури Балка 1 (Кар’єр) – за 1,5 кілометрів на південний схід від села, на лівому березі балки, що сполучається із загаченим струмком, розмір – 600 на 150 метрів.

Поселення київської культури Балка 2 – за 1,5 кілометрів на південний схід від села, справа від дороги в село, на правому боці обводненої яруги, що впадає в ріку Лисогор, розмір – 350 на 150 метрів.

Поселення доби бронзи, черняхівської культури Харитонівка 1 – на східній околиці села, на лівому березі обводненої яруги, що впадає у ріку Лисогор, розмір – 300 на 200 метрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.