Археологія та стародавня історія Сновського району

ГородищеУ Сновському (Щорському) районі Чернігівської області городища є у селах Горськ, Нові Боровичі, Петрівка, Старі Боровичі, Шкробове.

Село Великий Щимель

Поселення доби бронзи – на західній околиці села.

Село Горськ

Поселення ранньозалізного віку, давньоруське городище – в центрі села (чи на східній околиці села) на правому високому березі ріки Снов, займаючи мис округлих обрисів, який утворений зі сходу довжиною ріки, а з півночі і півдня – ярами. З західного боку в північному і південно-західному напрямку помітні залишки валу і зовнішнього рову. В північно-західній ділянці валу місци для в’їзду на майданчик городища, на якому розміщені школа і пришкільні споруди. Розмір майданчика по ліній північ-південь – 60 метрів, по лінії схід-захід – 65 метрів. Висота мису над заплавою сягає 20 метрів. З півночі і заходу до городища прилягає селище, яке зайняте садибами.

Городище ранньозалізного віку – за 1,5 кілометрів на північ від села, розмір – 80 на 100 метрів.

Поселення неоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку, V – VII століть, давньоруського часу, ХVI – ХVII століть – в урочищі Острів (Церковище) за 600 метрів на північний схід від центральної частини села, площа – 1,5 гектарів.

Село Жовідь

Поселення доби бронзи, київської культури, давньоруського часу Жеведь 4 – у північно-східній частині села Жеведь. Займає мисоподібний виступ останця правобережної тераси ріки Снов на схід від устя ріки Мостище. Площа – біля 3,5 гектарів, зайняте городами села.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Жовідь 1 – за 300 метрів на схід від північної частини села, площа – три гектари.

Поселення доби бронзи Жовідь 2 – за 300 метрів на схід від центральної частин села, розмір – 250 на 75 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, III – V століть Жовідь 3 – за 100 метрів на південний схід від села, розмір – 300 на 200 метрів.

Село Заріччя

Поселення ранньозалізного віку Заріччя 1 – за 100 метрів на північ від колишнього колгоспного двору, розмір – 2 гектари.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Заріччя 2  за 1400 метрів на північний схід від східної околиці села, розмір 1,5 гектарів.

Село Клюси

Поселення мезоліту Цегельня – за 1,5 кілометрів на північний захід від села.

Поселення доби бронзи – в урочищі Зеновка на південній околиці села, розмір – 30 на 90 метів.

Поселення доби бронзи – в урочищі Кононове, за 600 метрів навпроти південної правобережної частини села, розмір – 50 на 70 метрів.

Поселення неоліту – в урочищі Спаське, за чотири кілометри на південний схід від села.

Поселення ХVII – ХVIII століть – в урочищі Рудня за східною околицею центральної частини села.

Село Низківка

Поселення давньоруського часу – в урочищі Чучине (Святе Озеро), за 300 метрів на південь від села, площа – 10 гектарів.

Село Нові Боровичі

Городище ранньозалізного віку «Крестова (Красна) Гора» – в північній частині села.

Поселення зарубинецької культури Нові Боровичі 1 – за два кілометри на північ від села, площа – три гектари.

Село Нові Млини

Поселення доби бронзи – в урочищі Муравейше за 1,7 кілометрів на захід від південно-західної околиці села, площа – один гектар.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, початку І тисячоліття нашої ери Мостище 2 – за 1,7 кілометірв на південний захід від села, площа 1,5 гектарів.

Поселення неоліту, доби бронзи Мостище 3 – за 1300 метрів на південний захід від села, площа – 1,6 гектарів.

Село Петрівка

Городище у селі Петрівка

Городище у селі Петрівка

Поселення ранньозалізного віку, VII – Х століть, давньоруське городище – в урочищі Городок за 4,3 кілометри на схід від села Петрівка та за три кілометри на південь від села Камка в урочищі В’юнище, на болотному острові, висота яокго доходить до 2 – 2,5 метрів. Майданчик овалоподібної в плані форми, витягнутий по осі захід-схід, розміри – 77 на 105 метрів. Вал зберігся по всьому периметру городища. Ширина його підошви від 6 до 14 метрів, висота – від 0,7 до 2 метрів. Східна, напільна, сторона городища пошкоджена кар’єром, що частково знищив напільний рів, вал та ділянку майданчика.

Поселення доби бронзи, І – ІІ, ІХ – Х століть Камка (посад городища) – за два кілометри на північний схід від залізничного переїзду Камка, площа один гектар.

Село Піщанка

Поселення доби бронзи, київської культури Піщанка 1 – за південною околицею села, займає мис правого берега ріки Снов в місці впадіння в неї безіменного струмка. Розміри – 351 на 100 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, давньоруського часу Піщанка 2 – в північній частині села, площа 1,6 гектара.

Поселення ранньозалізного віку, ІІІ – V століть Кар’єр – в північно-східній частині села, площа – один гектар.

Поселення неоліту Острів – за 200 – 300 метрів на північнй схід, площа – один гектар.

Давньоруське поселення розміром 200 на 150 метрів.

Село Смяч

Поселення київської культури Прудець 2 – в 2,4 кіломери на північний захід від околиці села Смяч (за 3,7 кілометрів на північний захід від кладовища) на мисоподібному виступі першої надзаплавної тераси правого берега ріки Прудець (права притока ріки Снов), площа – 2 гектари.

Поселення неоліту, доби бронзи – за 1,5 кілометрів на схід від села в урочищі Казанський берег.

Поселення ранньозалізного віку Кар’єрк – за південно-західною околицею села, площа 0,8 гектарів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, І тисячоліття нашої ери – за 3,3 кілометри на південний схід від села в урочищі Ведмеже, розмір – 40 на 50 метрів.

Поселення ранньозалізного віку, ХІІІ – ХVIII століть Білі Береги 3 – за 1,8 кілометрів на південь від села, площа 1,2 гектари.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Білі Береги 2 – за 2,7 кілометрів на південь від східної околиці села, площа – 1,2 гектара.

Поселення неоліту, доби бронзи, давньоруського часу, ХIV – ХVIII століть Білі Береги 1 – за 2 кілометри на південь від східної околиці села, площа – 3,5 гектарів.

Поселення давньоруського часу, ХІV століття Село – на східній околиці села, розмір – 800 на 500 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Мостище 1 (Поляни) – за 3 кілометри на південний схід від східної околиці села, площа – три гектари.

Поселення неоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку, середини І тисячоліття Смяч 2 – за 3,2 кілометрів на північний схід від східної околиці села, розмір – 250 на 100 метрів.

Поселення неоліту, доби бронзи, давньоруського часу, ХІV – ХVIII століть Смяч 1 – за 2,3 кілометрв на північнй схід від східної околиці села, площа – один гектар.

Давньоруське поселення – в урочищі растереб за три кілометри на північний захід від села, площа – 10 гектарів.

Село Старі Боровичі

Поселення ранньозалізного віку, давньоруське городище милоградської культури і давньоруського часу – на мисоподібному виступі на східній околиці села (200 метрів на північний схід від села в урочищі Церковщина). Висота мису над рівнем заплави ріки Снов – від 12 до 15 метрів. Схили мису також дуже стрімкі, порізані невеликими ярками. Майданчик відрізаний від основного плато потужним ровом. Його ширина від 9 до 11 метрів, а глибина місцями перевищує 3,5 метрів. Профіль рову коритоподібний. За ровом знаходився вал, ширина його підошви складає від 7 до 12 метрів, а висота – до 2,5 метрів над рівнем майданчика городища. Оборонні споруди наявні лише з напільного боку. Із заплавної сторони помітні значні обвали та сліди кар’єру, що міг знищити залишки оборонних укріплен. Майданчик городища рівний, із значним пониженням у східному напрямку (до 2,5 метрів). Його розміри 77 на 82 метри (за іншими даними – 90 на 100 метрів). Східний схил городища пошкоджений яром, що сьогодні продовжує формуватися. Є посад давньоруського часу розміром 280 на 140 метрів.

Давньоруське поселення Старі Боровичі 2 – за 400 метрів на північ від села, площа 2,5 гектарів.

Село Суничне

Поселення доби бронзи Суничне 1 – за один кілометр на південний схід від південної околиці села, площа 0,7 гектарів.

Поселення київської культури Суничне 2 – в 2,8 кілометрах на південь від околиці на мису правого берега безіменного струмка (права притока ріки Бреч правої притоки ріки Снов). Площа – 1 гектар.

Село Тихоновичі

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, давньоруського часу – в урочищі Ведмеже, за 300 метрів на південь від північно-східної частини села, площа – два гектари.

Село Туря

Поселення доби бронзи – на березі ріки Турчканки.

Село Хотуничі

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Городок 2 – за три кілометри на південь від південно-східної околиці села, площа 3,8 гектарів.

Поселення доби бронзи Городок 1 – за 2,8 кілометрів на південь від південно-східної околиці, розмір – 120 на 60 метрів.

Село Чепелів

Неолітичне поселення Чепелів 2 – за один кілометр на північний схід від села, розмір – 150 на 130 метрів.

Село Шкробове

Поселення ранньозалізного віку, давньоруське городище – в північно-східній частині села, на березі ріки Бреч, округлої форми, з валом і ровом, поросло лісом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.