Археологія та стародавня історія Прилуцького району

Пам'ятник на території фортеці у Прилуках

Пам’ятник на території фортеці у Прилуках

В Прилуцькому районі Чернігівської області городища були в населених пунктах Линовиця, Лутайки, Маціївка, Миколаївка, Переволочна, Прилуки.

Село Богданівка

Поселення доби бронзи – на північній околиці села

Село Заїзд

Черняхівське поселення Заїзд-Міст – в 3,5 кілометрах на захід від околиці села і в 500 метрах на північний захід від мосту над залізничними коліями. Поселення займає мисоподібний виступ першої надзаплавної тераси (ділянка 1) і протилежний, північний схил обводненої балки (ділянка 2) правого берега ріки Удай заввишки 2 – 7 метрів над рівнем заплави. В межах ділянки 1 на площі 350 на 300 метрів і в межах ділянки 2 на площі 250 на 100 метрів. Територія поселення розорюється, його південно-східна частина, ймовірно, зруйнована при прокладенні залізниці Чернігів – Прилуки. Траншея газопроводу перетинає центральну частину поселення у напрямку північний захід – південний схід, майже паралельно залізниці, що порходить на 100 – 200 метрів східніше.

Поселення доби бронзи, І половини І тисячоліття нашої ери, давньоруського часу Ярок 2 – за 200 метрів на схід від південно-східної околиці села, розмір – 300 на 200 метрів.

Поселення доби бронзи, черняхівської культури, давньоруського часу – в урочищі ставок біля південно-східної околиці села, розмір – 700 на 200 метрів.

Село Кліци

Черняхівське поселення – на правому березі ріки Рудка, навпроти села Мала Дівиця біля повороту ріки Рудьки, в урочищі Яремний хутір (колишній Соболів Хутір).

Село Лісові Сорочинці

Поселення доби бронзи в урочищі Ставок – за північно-східною околицею села, розмір – 250 на 20 та 20 на 40 метрів.

Село Линовиця

Городище ранньозалізного віку.

Село Лутайки

Поселення ранньозалізного віку, городище давньоруського часу – у колишньому колгоспному саду.

Село Мала Дівиця

Поселення черняхівської культури, давньоруського часу, ХІV століття – на північ від кладовища, довжиною біля 200 метрів (на північно-західній околиці села).

Поселення черняхівської кульутри Мала Дівиця 2 – на лівому березі ріки в 300 метрах на схід від садиби Е.І.Комар.

Село Манжосівка

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, черняхівської культури, давньоруського часу Манжосівка 1 – між східною околицею села і птахофермою.

Поселення ранньозалізного віку Манжосівка 2 – за 300 метрів на північний захід від села.

Село Маціївка

Давньоруське городище – за 500 метрів на схід від села, за один кілометр на захід від села Заудаївське, в урочищі Городок, розмір 40 на 50 метрів і 40 на 70 метрів.

Село Миколаївка

Поселення неоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку, давньоруське городище, ХVI – ХVIII століть – городище Край-Город за два кілометри на південь від села, розмір – 300 на 700 метрів, острів серед болота між Погребами і Миколаївкою.

Село Переволочна

Поселення ранньозалізного віку, давньоруське городище – за південною околицею села, правий берег ріки Удай, залишки давньоруської Переволоки.

Село Петрівка

Поселення доби бронзи, черняхівської культури – за один кілометр на північний схід від села, розмір – 250 на 65 метрів.

Місто Прилуки

Городище і фортеця у Прилуках

Городище і фортеця у Прилуках

Давньоруське городище, яке було замком ХVII – ХVIII століть розміщувалося в центрі міста, в урочищі Вал і займало поверхню високого (20 метрів) мису третьої надзаплавної тераси правого берега ріки Удай. Оборонні споруди знищені: конфігурація майданчика вгадується тільки по помітному перепаду рельєфу на місці давнього валу. З поправкою на звичайні параметри оборонного валу, майданчик в плані мав форму напівкола, який звернутий прямою стороною до обривистого берега ріки, її розміри 170 метрів (південний захід – північний схід) на 130 метрів, площа – 1,8 гектарів. Поверхня рівна, задернована, частково засаджена деревами і кущами, частково забудована. Давньоруське городище в ХVII – ХVIII століттях було включено як цитадель до складу пізнішої фортеці. Посад – на захід, південь і схід городища, фрагменти стародавньої Прилукської фортеці, які збереглися неподалік від центральної площі міста посеред вулиць Гоголя і Незалежності.

Поселення ІІІ – V століть Трубарівщина – в північно-західній частині міста, район вулиці Косенка, Юрченка, Трубарівської.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Тютюнова фабрика – в північній частині міста, на території АТ ВАТ Прилуки.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ХVIII століть Сорочинці – в північній частині міста, на південь від кладовища.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, І половини І тисячоліття нашої  ери Плискунівка 1 – по вулиці Луначарського 12, у північно-східній частині міста.

Поселення ІІІ – V століть, давньоруського часу Прилуки 1 – на північно-західній околиці міста.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, IV – V століть, ХІV століття Кустівці 1 – по вулиці Щорса 1, у північно-східній частині міста.

Поселення ІІІ – V століть «Вулиця Пушкіна» – північно-східній частині міста.

Поселення ІІІ – V століть, давньоруського часу Ярок 1 – за північно-західною околицею міста біля залізничного мосту, площа – 200 на 50 метрів, 120 на 180 метрів.

Село Ряшки

Поселення київської культури – на північному сході села на заплавному підвищенні правого берега ріки Смош біля кар’єру.

Поселення київської культури Ряшки 3 – на пінічному сході за 700 метрів від села на першій надзаплавні терасі лівого берега ріки Смош на площі 250 на 120 метрів.

Поселення черняхівської культури Ряшки 2 – за два кілометри на північний схід від села, розмір – 200 на 150 метрів.

Поселення ранньозалізного віку Ряшки 1 – за 800 метрів на північний схід від села, розмір – 120 на 70 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, черняхівської кульутри Ряшки 4 – за 1100 метрів на північний захід від села, площа – 1,2 гектари.

Село Ярова Білещина

Давньоруське поселення – на північній околиці села, розмір – 120 на 20 метрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.