Археологія та стародавня історія Куликівського району

ГородищеВ Куликівському районі Чернігівської області городища були у селах Глузди, Ковчин.

Село Бакланова Муравейка

Давньоруське поселення Селецьке – за один кілометр на схід від села, розмір – 2,4 гектари.

Давньоруське поселення Довге – за 500 метрів на захід від північної околиці, розмір – 3 гектари.

Поселення неоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку Будище 2 – за 900 метрів на південь від села, за 1800 метрів на південний захід від села Дрімайлівка, розмір – 200 на 100 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Богдановщина – за один кілометр на південь від села.

Село Вересоч

Поселення доби бронзи, київської культури, давньоруського часу Вересоч 3 – між селами Вересоч і Хибалівка, в 200 – 500 метрах на схід від залізничного переїзду на східній околиці села. Займає декілька невисоких мисів лівобережної тераси ріки Смолянка, які утворені пересохлими струмками. Загальна площа поселення – біля 15 гектарів (мис 1 – 80 на 100 метрів, мис 2 – 300 на 200 метрів, мис 3 – 5 гектарів).

Багатошарове поселення, основний шар київської культури Вересоч 1 розмірами 600 на 50 метрів розміщене вздовж південної околиці (уздовж південно-східної околиці) села на лівому пологом березі ріки Смолянки (Вересоч) висотою від одного до чотирьох метрів, під городами.

Поселення київської культури Лози 1 розміщене на південно-західній околиці села на низькому (1 – 1,5 метрів) мисі лівого берега ріки Рудки при впадінні її в ріку Смолянку (Вересоч) в урочищі Лози, розмір – 170 на 60 метрів.

Поселення доби бронзи, київської культури, давньоруського часу – шість поселень розміщені на терасі ріки Смолянки вздовж південно-західної, східної і північно-східної околиць села Вересоч – два давньоруських селища ХІ – ХІІІ століть і чотири поселення епохи бронзи і раньослов’янського часу.

Поселення давньоруського часу та ХVI – ХVII століть Вересоч 2 – на східній околиці села, розмір – 250 на 100 метрів.

Поселення неоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку Вересоч 4 – між селами Вересоч і Хибалівка, розмір – два гектари.

Поселення давньоруського часу Вересоч 7 – за два кілометри на південний схід від східної околиці села, розмір – 1 гектар.

Поселення неоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку, ІІІ – V століть Вересоцькі Кущі – за чотири кілометри на північний захід від села, розмір – 400 на 150 метрів.

Поселення доби бронзи, давньоруського часу Козаровщина – за два кілометри на північ від села, розмір – один гектар.

Поселення І половини І тисячоліття нашої ери, ХVI – ХVII століть Ткачиха – на південно-східній околиці, в урочищі Ткачиха, розмір – 200 на 80 метрів.

Давньоруське поселення Загребля – на східній околиці села, розмір – 100 на 80 метрів.

Давньоруське поселення в урчоищі Дорога, розмір – 3 гектари.

Село Вершинова Муравейки

Поселення «Селище» – за два кілометри на схід від села, розмір – 1,5 гектарів.

Поселення доби бронзи, ІІІ – V століть, давньоруського часу Миронівщина – за 600 метрів на схід від села, розмір – два гектари.

Село Виблі

Поселення київської культури, давньоруського часу Вибли 1 – в одному кілометрі на захід від околиці села на краю надзаплавної тераси, розміри – 170 на 50 метрів.

Поселення київської культури – в західній частині села на краю високої тераси над старицею.

Поселення V – VI століть – біля озера і одноіменного урочища Гараженне.

Поселення зарубинецької культури – за 500 метрів на південний захід від села Виблі (вздовж дороги на село Піски) на розорюваній надзаплавній терасі по обидва боки від лісосмуги. Висота над заплавою – 5 – 8 метрів. Приблизно посередині поселення тераса утворює широку западину. Кераміка зібрана на площі 100 на 500 метрів.

Поселення неоліту, доби бронзи, давньоруського часу Селище – за три кілометри на північ від села, один гектар.

Поселення неоліту, доби бронзи Малявкин ліс – за 2500 метрів на північний захід від села, розміри – 400 на 50 метрів.

Поселення ранньозалізного віку, ХVII – ХVIII століть Виблі 2 – на північно-західній околиці села.

Поселення ІІІ – V століть, ранніх слов’ян «Угор» – на північно-східній околиці села.

Поселення давньоруського часу – в урочищі Ріг, розмір один гектар.

Село Глузди

Поселення доби бронзи, давньоруського часу Глузди 1 – на північній околиці села, розмір – один гектар.

Поселення ІІІ – V століть, давньоруського часу Глузди 2 – за один кілометр на південний захід від села, розмір – два гектари.

Неолітичне поселення Городище – за 500 метрів на північний схід від північної околиці села, в урочищі Городище, розмір – 150 на 100 метрів.

Село Горбово

Поселення київської культури – на багатошаровому поселенні, яке розміщене на мисоподібному виступі тераси біля бувшої птахоферми (300 метрів на захід від околиці села).

Поселення давньоруського часу Долина – за 2700 метрів на південний схід від східної околиці села, розмір – сім гектарів.

Поселення давньоруського часу Бруховиця – на західній околиці села, розмір – 300 на 80 метрів (озеро Брюховиця).

Село Дрімайлівка

Поселення давньоруського часу Макарове – за три кілометри на південний схід від села, розмір – чотири гектари.

Село Дроздівка

Давньоруське поселення Селищена – за 1800 метрів на південний схід від села, розмір – один гектар.

Село Жуківка

Поселеня доби бронзи, київської культури Ільюшина розміщене в двох кілометрах на північний схід від села Жуківка і в трьох кілометрах на південний схід від поселення міського типу Куликівка, в 200 метрах на південь від залізниці Ніжин – Чернігів, в урочищі Ільюшина. Займає південно-східний схил невеликого підвищення посеред осушеного болота. Розміри – 190 на 40 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, київської культури Пінчукони Рови 2 – в 2500 метрів на північний схід від села Жуківка і в 3300 метрах на схід від селища міського типу куликівка, в урочищі Пінчукові Рови. Займає підвищення висотою до трьох метрів на краю болота, яка розділена неглибокою ложбиною на дві частини: західну (200 на 100 метрів) і східну (150 на 100 метрів).

Давньоруське поселення Шкарупине – за один кілометр на північний схід від східної околиці села, розмір – 3,5 гектарів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Пінчукові Рови 1 – за 2,5 кілометрів на північний схід від села, розмір – 400 на 50 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку та ІІІ – V стліття Сухеньке – за три кілометри на північний схід від села, розмір – 1000 на 100 метрів.

Село Кладьківка

Поселення доби бронзи Кладьківка 1 – за один кілометр на південь від села, розмір – один гектар.

Поселення доби бронзи, черняхівської культури Лиса Гора – за 2500 метрів на північний схід від північно-східної частини села, розмір – 300 на 120 метрів.

Село Ковчин

Поселення та городище у селі Ковчин

Поселення та городище у селі Ковчин

Городище київської культури та давньоруського часу «Городище» – за 700 метрів на схід від колишнього села Петрівське, площа – 5 гектарів, на мису лівобережної тераси ріки Десна. Вона має два майданчика розміром 90 на 100 метрів і 100 на 140 метрів, які обмежені з напільного боку сильно заораними ровами. Сліди валів не прослідковуються. З заходу до городища прилягає велике (біля 25 гектарів) поселення-посад – за 500 метрів на схід від колишнього села Петрівське.

Поселення доби бронзи та ІІІ – V століть Кочин 2 – за 300 – 1800 метрів на південний схід від села на краю першої надзаплавної тераси висотою 3 – 3,5 метрів. Розмір – 1500 на 30 метрів.

Поселення ранньозалізного віку, київської культури та ХІV століття Ковчин 1 – у 200 метрах на схід від села на дюні довжиною біля одного кілометра і висотою 5 – 6 метрів в урочищі Старики, розміри 200 на 150 метрів, зайняте садибами.

Поселення доби брозни Ковчин 3 – за південно-східною околицею села, розмір – 240 на 160 метрів.

Поселення доби бронзи, київської культури Галаківка розмірами 250 на 40 метрів – на північно-східній околиці між кладовищем і МТФ.

Давньоруське поселення – на краю надзаплавної тераси лівого берега Десни (садиба Пронько Н.П.).

Поселення неоліту, доби бронзи Дубовиця (Сосенки) – між селами Салтикова Дівиця і Кочин, ширина – 70 – 100 метрів.

Поселення доби бронзи, давньоруського часу Голоп’ятовка – на північно-східній околиці села (урочище Голоп’ятовка), розмір – 2 гектари.

Поселення І половини І тисячоліття Ковчин-центр – у центральній частині села.

Село Коростень

Поселення доби бронзи Коростень 1 – за 500 метрів на схід від села, довжина – 200 метрів.

Давньоруське поселення Коростень 2 – за 600 метрів на північний схід від східної околиці села, розмір – два гектари.

Поселення доби бронзи Коростень 3 – за один кілометра на захід від села.

Село Кошарище

Давньоруське поселення Горожена – за 1600 метрів на північ від села, розмір – 3,5 гектарів

Селище міського типу Куликівка

Поселення доби бронзи та київської культури Ольховик 1 – в 3800 метрах на південний захід від південної околиці селища міського типу Куликівка і в двох кілометрах на схід від миса Ольховик на березі невеликого озера. Площа – біля 1,5 гектарів.

Поселення доби бронзи, київської культури, давньоруського часу Папірня в 4,5 кілометрах – на південний захід від села Салтикова Дівиця, і в 4,5 кілометрах на схід від селища міського типу Куликівка, в урочищі Папірня. Займає мис, утворений болотом і прилеглою до нього низиною. Розміри – 450 на 170 метрів.

Поселення київської культури, давньоруського часу – за південно-східною околицею.

Поселення доби бронзи, давньоруського часу Селицьке – за 1500 метрів на схід від селища міського типу, розмір – 400 на 100 метрів.

Поселення доби бронзи, давньоруського часу Дегтярине 1 – за 2500 метрів на південь від селища, розмір – 800 на 50 метрів.

Поселення ІІІ – V століть Дегтярине 2 – за 500 метрів на південний захід від західної околиці селища, розмір – 4 гектари.

Давньоруське поселення Селища – за 1500 метрів на північний схід від селища, розмір – 5 гектарів.

Поселення доби бронзи та ІІІ – V століть Драчевець – за 3500 метрів на північний захід від селища, розмір – чотири гектари.

Поселення доби брозни, давньоруськог очасу Глибоке – за 300 метрів на північ від МТФ, розмір – 4,5 гектарів.

Давньоруське поселення Копарина – за 2 кілометри на південний захід від МТФ, розмір – 9 гектарів.

Поселення ІІІ – V століть Ольховик 2 – за 3500 метрів на південний захід від селища, розмір – 100 на 120 метрів.

Поселення ІІ тисячоліття до нашої ери – І половини І тисячоліття нашої ери, давньоруського часу, ХVI – ХVII століть Куликівка 1 – у південно-східній частині селища.

Село Ордівка

Давньоруське поселення Грушівка – за 1100 метрів на північ від північно-західної околиці, в урочищі Грушівка, розмір – 500 на 75 метрів.

Село Салтикова Дівиця

Поселення ранньозалізного віку, київської культури Салтикова Дівиця 2 розміщена на північно-західній околиці села на краю першої надзаплавної тераси висотою 2 – 3 метри навпроти урочища Оболоння, над озером Лан. З північного заходу, півночі і північного сходу огинається висохлим руслом ріки Убідь. Відстань до Десни 250 – 300 метрів, тягнеться до кінця кар’єру 300 на 70 метрів.

Поселення київської культури, давньоруського часу Салтикова Дівиця 3 – в 1500 метрах на південний захід від села на краю невисокої (по три метри) першої надзаплавної тераси, уздовж якої проходить старе русло ріки Убідь, розміри – 70 на 150 метрів, відстань до Десни – 2,5 – 3 кілометри.

Поселення доби бронзи, київської культури Салтикова Дівиця 4 – в 2,5 кілометрах на захід від села на краю першої надзаплавної тераси висотою 2 – 3 метри, до якої підходить стариця ріки Убідь, за один кілометр від поселення № 3. Уздовжк краю тераси тягнеться лісосмуга, з північного сходу та північного заходу до підніжжя тераси підходить русло ріки Убідь, розміри – 350 на 80 метрів.

Поселення неоліту, доби бронзи – на лівому березі ріки Десна, на північний захід від північної околиці села Салтикова Дівиця на підвищеній ділянці піщаного берега біля вигину річища, за 600 метрів на північний захід від паромного перевозу. З півдня та південного заходу територія пам’ятки обмежена старицею та заболоченою заплавою, яка півд час весняної повені заповнюється водою з Десни. Територія пам’ятки майже повністю поросла деревами, а з південного заходу обмежена асфальтовою дорогою, що з’єднує село з розташованими у цій місцевості базами відпочинку. На піщаному березі довжиною до 300 метрів.

Поселення доби бронзи, давньоруського часу Пльохове – за східною околицею села (урочище Лихокутівка), в урочищі Пльохове.

Поселення ранніх слов’ян, давньоруського часу – на північній околиці села, урочище Острів, займає останець лівого берега Десни, площа – 0,5 гектара.

Поселення ІІІ – V століть, давньоруського часу Салтикова Дівиця 1 (Горби) – на північно-східній околиці села (північний захід), в урочищі Горби. Надзаплавна тераса Десни висотою 3 -8 метрів, в цьому місці повертає з південного сходу на північний захід, утворюючи дугу. Зі сходу до неї підходить стариця Десни. Вздовж підніжжя тераси на відстані приблизно 100 – 120 метрів. Більша частина поселення зайнята садибами, розмір – 320 на 150 метрів.

Поселення київської культури, давньоруського часу Салтикова Дівиця 2 – за три кілометри на захід від села, вниз по течії за 700 – 800 метрів від поселення Салтикова Дівиця 4, на краю тераси, приблизно за 600 – 700 метрів на схід від Ковчинського хутора. Ліпний посуд нечисленний і трапляється лише у південній частині поселення (до польової дороги), на незначній площі (приблизно 70 на 50 метрів). Кружальна кераміка, зібрана у північній частині (за дорогою) на площі 800 на 150 метрів, належить до давньоруського часу.

Поселення доби брозни, ранньозалізного віку, ІІІ – V століть, давньоруського часу Янчине – за 3,5 кілометрів на південний захід від села, в урочищі Янчине, розмір – 800 на 150 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, І половини І тисячоліття нашо ери Дівиця – на північно-східній околиці села.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Дамба – за 700 метрів на південний схід від південно-східної околиці села.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, середини І тисячоліття Салтикова Дівиця – схід – на південно-східній околиці села.

Село Смолянка

Поселення доби бронзи Смолянка 1 – на південний схід від села, довжина – 70 метрів.

Поселення давньоруського часу Смолянка 2 – за 2 кілометри на південь від села, розмір – 1,5 гектарів.

Поселення доби бронзи Смолянка 3 – за 1800 метрів на південь від села.

Село Уборки

Поселення доби бронзи, давньоруського часу Ледань – за 1500 метрів на північ від села, розмір два гектари.

Поселення неоліту, доби бронзи Уборки 1 – на південно-західній околиці села.

Село Хибалівка

Поселення доби бронзи, київської культури, давньоруського часу Хибалівка 1 – за південно-західною околицею села вздовж шосе Вересоч-Хибалівка, навпрот урочища Медведівка на лівому березі ріки Смоялнки (Вересоч) висотою 2 – 2,5 метрів, розміри – 700 на 70 метрів.

Неолітичне та ранньозалізне поселення Хибалівка 2 – за 800 метрів на південь від південно-західної околиці села, розмір – 500 на 75 метрів.

Поселення доби бронзи, ІІІ – V століть Козаровщина 2 – за три кілометри на захід від північно-східної околиці села.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Гряда-Гребелька – за північною околицею села, розмір – 400 на 80 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Ланок – за 1300 метрів на північний захід від села, розмір – 300 на 80 метрів.

Поселення доби бронзи та ІІІ – V століть Медведьовка – на південній околиці села, розмір – 150 на 70 метрів.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *