Археологія та стародавня історія Коропського району

Мізинська стоянка

Мізинська стоянка

В Коропському районі Чернігівської області городища є у селах Бужанка, Верба, Городище, Короп, Криски, Мезин, Оболоння, Радичів, Райгородок, Розльоти, Свердловка, Сміле, Шабалинів.

Село Бужанка

Городище Бужанка 1Городище І століття до нашої ери – І століття нашої ери юхновської культури Бужанка І (Криничне, Широкий Яр) – за 600 метрів на північ від села на правмоу березі Десни, приблизно в 250 – 300 метрах по грунтовій дорозі вздовж десни на село Розльоти, займає високий (40 метрів) мис з достатньо крутими ескарпованими схилами. Майданчик городища округлої форми (80 на 58 метрів) сильно заросла молодими кущами акації. З боку поля прослідковуються заплилі вал і рів. Сучасне русло ріки протікає в декількох десятках метрів від підніжжя мису.

Городище ранньозалізного віку і давньоруського часу Бужанське 2 (Дівич-Гора, Забіловщина, Кринична) – за 500 метрів вище від села за течією ріки Десни, на північ від села Бужанка, приблизно в 400 – 500 метрах, по грунтовій дорозі вздовж Десни на село Розльоти. На південному заході, через яр – городище Бужанка І. Висота мису над рівнем заплави – 43 метри. Майданчик продовгуватої форми 140 на 80 метрів. З північного, напільного боку, захищений двома валами і ровом між ними. Невиразні сліди розплитого валу видимі також вздовж західного краю. З заходного, південного і східного боку на схилах чітко фіксуються сліди ескарпу. Його глибина досягає трьох метрів. Майданчик городища заріс лісом. Городище розміщене безпосередньо на правому березі Десни.

Городище Бужанка 2

Городище Бужанка 2

Неолітичне поселення Забіловщина – 500 метрів вище від села за течією Десни.

Село Верба

Давньоруське городище – в урочищі Городище, в північно-західній частині села, в урочищі Городище, розмір – два гектари.

Село Вишеньки

Поселення доби бронзи, київської культури розміщене на уривчастому краї правого берега ріки, біля північної околиці села (за північно-східною околицею села), в урочищі Провалля. Збереглася його північна частина, не зруйнована обривом берега. Довжина – 300 – 350 метрів.

Поселення ранньозалізного віку, київської культури, давньоруського часу Вишеньки 1 – на південній околиці центральної частини села, на краю корінного правого берега при усті струмка.

Давньоруське поселення – на правобережній території ріки Десна.

Неолітичне поселення Плантація в урочищі Плантація.

Село Городище

Городище в селі Городище

Городище в селі Городище

Поселення ранньозалізного віку, київської культури, ранніх слов’ян, городище давньоруського часу – поблизу села (за південною околицею села), на правому березі ріки Десна, в одному кілометрі на схід від церкви села Оболоння, в заплаві, в урочищі Городище, неподалік від впадіння ріки Бистриця в Десну (до ріки Бистриця – біля 400 – 500 метрів, а до ріки Десна – до одного кілометра). Пам’ятка займає останець, орієнтований північ – південь, з невеликим відхиленням на схід. Площа городища – 4000 – 5000 квадратних метрів. Останець видовженої форми – 186 на 25 метрів. Його майданчик відокремлений від решти частини останця валом і ровом, які на сьогоднішній день частково знищені. З боку заплави городище обмежене двома валами і двома ровами. Ширина першого валу – 29 метрів, рову – 28 метрів, його глибина сягає 5 метрів від найвищої точки другого валу. Другий вал шириною 9 метрів підвищується над рівнем майданчика приблизно на два метри, а за ним прослідковується рів глибиною до одного метра від того ж рівня. Культурний шар містить кераміку юхновської, київської, роменської, давньоруської ХІ – ХІІІ століть культур. Городище зайнято старим кладовищем ХІХ століття (без видимих на поверхні слідів).

Село Жовтневе

Поселення доби бронзи, ХVIII століття Жовтневе 1 – в північній частині села.

Поселення ранньозалізного віку, ХVIII століття «Мис» – в центральній частині села.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку «Гряда» – в південно-східній частині села.

Поселення доби бронзи «Жовтневе» – в центральній частині села.

Село Карильське

Поселення доби бронзи, ХVIII століття Карильське 1 – в південно-західній частині села.

Поселення доби бронзи, І тисячоліття нашої ери, ХVII – ХVIII століть Карильське 2 – на східній околиці села.

Поселення неоліту, І тисячоліття нашої ери, ХVII – ХVIII століть Карильське 3 – в південо-східній частині села.

Поселення доби бронзи, ХVII – ХVIII століть Карильське 4 – за 200 метрів на схід від села.

Поселення доби бронзи, І тисячоліття нашої ери Чепелушин сад 1 – за 100 – 200 метрів на схід від південної околиці села.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ХVII – ХVIII століть Грудок – за 200 метрів на південь від південно-східної околиці села.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, І тисячоліття нашої ери Ковбасівщина 1 – за 400 метрів на північний схід від села.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Ковбасівщина 2 – за 200 метрів на схід від південно-східної околиці села.

Селище міського типу Короп

Городище ХVI – ХVIII століть – на лівобережній терасі Десни в основній частині сучасного селища.

Поселення ІІІ – V століть Став – на північно-східній околиці селища.

Поселення неоліту, доби бронзи Короп 1 – за 1800 метрів на північний схід від селища, в урочищі Коваленчиха (острів), розмір – 9,5 гектарів. Матеріали давньоруського часу – в низині.

Поселення неоліту, доби бронзи Короп 3 (пристань Мальцева) – за 2,8 кілометрів на північний схід від селища, розмір – 1 гектар.

Поселення давньоруського часу Короп 4 – на північно-східній околиці селища, розмір – 0,36 гектарів.

Поселення доби бронзи, ІІІ – V століть, ранніх слов’ян Короп 7 (Круглик) – на північно-східній околиці селища міського типу, в урочищі Круглик, 800 метрів на північний схід від маслозаводу, розмір – 0,36 геатарів.

Поселення ранніх слов’ян Короп 8 – за 2800 метрів на північний схід від північно-східної околиці селища міськго типу, розмір – 0,32 гектари.

Село Криски

Поселення давньоруського часу в урочищі Городок.

Городище в селі Криски

Городище в селі Криски

Городище ранньозалізного віку – урочище Городище (Єписков Яр), на березі ріки Головесна. Після спорудження заплави останець, на якому розміщене гоордище, виявився з трьох боків оточений водою. Майданчик продовгуватий (100 на 40 метрів), висота від рівня заплави – біля 35 метрів. Вал сильно розплився. Схили ескарповані. На схід від пам’ятки знаходиться кладовище.

Поселення давньоруського часу Криски – за східною околицею села, розмір – 3 гектари.

Село Курилівка

Поселення неоліту, доби бронзи, Кулирівська стоянка (Курилівка 1 або Попове, територія зруйнована) – на зниженій ділянці першої надзаплавної тераи в 500 – 1000 метрах на схід від села в усті струмка (над болотом на сході села Курилівка), розміри – 50 на 150 метрів (400 на 80 метрів).

Поселення неоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку, ІІІ – V століть, давньоруського часу, ХVII століть – в урочищі Дубина – за 1300 – 1500 метрів на схід від північної околиці села), висока (до чотирьох метрів) дюна, розмір – 1000 на 400 метрів, серед боліт, з півдня розмивається рікою Лоска. Пошкоджена, розділена струмком на західну та східну частини. Чотири поселення – Дубина північна, Дубина центральна, Дубина південна та Дубина східна, Дубина-Ставщине в урочищі Ставнище за 1500 метрів на схід від села, розмір – 9 гектарів.

Село Лебедин

Поселення доби бронзи Лебедин – за один кілометр на північни захід від села, площа – 0,7 гектара.

Село Лукново

Поселення київської культури – в одному кілометрів на південний захід від заводу на західній околиці села (за один кілометр на північний схід від західної околиці села) в центральній частині вузького мису першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Коропець. Площа – 1,1 гектарів, висота мису – 1,5 метрів над рівнем заплави. Культурний шар перекритий тонким шаром торфу. Кераміка знайдена в дренажних канавах, площа 0,1 гектара.

Село Мезин

Археологія села Мезин

Археологія села Мезин

Давньоруське поселення – в центрі села на території шкільного двору.

Поселення доби бронзи, давньоруського часу – в урочищі Шумейківка, західна вулиця села Мезин, схил над балкою, на городах.

Поселення неоліту, ранньозалізного віку, київської кульутри – на краю високого корінного берега в одному кілометрі на південь від центра села в урочищі Хоромки. Обмежене з півночі і заходу ярами, частково зруйноване плантажною оранкою під лісопосадки, площа – 3,5 гектарів.

Поселення ранньозалізного віку, київської культури, давньоруського часу – у двох кілометрах на північ від центра села на краю високого (до 15 метрів) корінного берега в урочищі Забродки. Сильно зруйноване ярами і лісопосадками, на плато Гайдукова Гора в 600 метрах на південь від яру «Козловщина» (Перехоже) над двором П.Кошеля. Розміри: 100 на 45 метрів.

Пам'ятки села Мезин

Пам’ятки села Мезин

Археологія Мезина

Археологія Мезина

Поселення неоліту, доби бронзи, київської культури – в урочищі Рвачка – грейова грива понад Десною заввишки 40 сантиметрів і розміром 150 на 150 метрів за 1500 метрів на схід від села Мезин.

Поселення неоліту, доби бронзи, зарубинецької культури, давньоруського часу – в урочищі Мезинський острів, висока до семи метрів піщана дюна розміром 480 на 300 метрів за два кілометри на схід від села Мезин, розмір – два гектари.

Поселення неоліту, доби бронзи, давньоруського часу – в урочищі Воробьїні острови (два кілометри на південний схід від села), розмір – 170 на 70 метрів.

Поселення доби бронзи, давньоруського часу – в урочищі Курени, розмір – 120 на 60 метрів.

Поселення неоліту, доби бронзи, давньоруського часу, ХIV – ХV століть – на болотному підвищенні в урочищі Березове – піщана дюна розміром 800 на 200 метрів, оточена болотами, водоймами й меншими дюнами. Матеріал зафіксовано в трьох місцях.

Неолітичне поселення в урочищі Дубове, Голубцеве (зруйноване кар’єром), Веселе

Городище у Мезині

Городище у Мезині

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, городище юхновської культури та давньоруського часу займає мис правого берега Десни, який підвищується над селом Мезин. Розміри невеликі – 2500 – 3000 квадратних метрів. Схили дуже круті. Городище з боку поля загороджене ровом. З північного сходу на полі розміщене неукріплене поселення. На захід від пам’ятника знаходиться сучасне кладовище села, де також знайдені фрагменти юхновської кераміки. Координати городища – N 51 gr 49 min 34.6 sec E 033 gr 04 min 28.9 sec. На городищі і поселенні виявлені шари доби бронзи, юхновської культури та давньоруської епохи.

Городище ранньозалізного віку та давньоруського часу і поселення «Костомахіна круча» (уочище Городок) розміщене на високому (до 50 метрів) мису, в 200 метрах на північ від Мезинського городища, розмір – 45 на 75 метрів. Пам’ятник містить шари юхновської культури і давньоруської епохи. За валами городища знаходиться неукріплене поселення.

Поселення різних часів Куликова гора – обмежене ярами плато площею 150 на 100 метрів і заввишки 60 метрів.

Розкопки у Мізині

Розкопки у Мізині

Поселення неоліту, доби бронзи VIII – Х століть, урочище Хуторище між селами Мезин та Курилівка на береговій терасі старого русла ріки Локни – правої притоки Десни. Матеріали роменської культури, культурний шар майже повністю зруйновано піщаним кар’єром.

Неолітичне поселення – урочище Красні Гірки.

Неолітичне поселення – урочище Острів Баламути.

Неолітичне поселення – урочище Павловичів Острів за 3,5 кілометрві на схід від села.

Село Накот

Поселення ХIV – ХV століть Накот 1 – за 700 метрів на захід від південно-західної околиці села.

Село Нехаївка

Поселення неоліту, доби бронзи Нехаївка 1 – за 1 кілометр на південь від південної околиці села, у правобережній заплаві ріки Сейм. Культура ямково-гребінцевої кераміки, сосницька та колочинська культури.

Село Нориця

Поселення доби бронзи Нориця 1 – в східній частині села.

Село Оболоння

Поселення неоліту, доби бронзи – в урочищі Лиман, на правому березі Десни, в 300 метрах від парому (за 0,25 метрів нижче від села).

Городище у селі Оболоння

Городище у селі Оболоння

Городище ранньозалізного віку та ХVIII століть – між селом Оболоння і містом Короп на болотному острові (розмір – 1 на 2 кілометри) під назвою Зубейковщина. Пам’ятка укріплена трьома валами і двома ровами, розмір – 117 на 47 метрів. Вал № 1 мав ширину 8 метрів, вал № 2 – 5,5 метрів, вал № 3 (з боку поля) – 3,5 метрів. Рів № 1 шириною 11 метрів і глибиною до шести метрів, а рів № 2 мав ширину 6,5 метрів. В ХVIII столітті Городище було використано як укріплений табір с потужними підземеллями повстанця Семена Гаркуші (очевидно, за легендою).

Село Пуста Гребля

Поселення неоліту, доби бронзи, ХVII – ХVIII століть Пуста Гребля 1 – західніше від північно-західної околиці села.

Поселення неоліту, ранніх слов’ян Кар’єр – за 150 метрів на північний захід від північної околиці села.

Село Радичів

Поселення київської культури – у трьох кілометрах на схід від села на мисоподібному виступі корінного берега висотою до десяти метрів. Обмежено глибокими балками, розмір – 220 на 130 меттрів.

Поселення київської культури – на краю мисоподібного виступу корінного берега в одному кілометрів на південний схід від села.

Поселення київської культури, давньоруського часу Радичів – за 700 метрів на південний схід від північно-східної околиці села, розмір – 220 на 130 метрів.

Городище Хотинське у Радичеві

Городище Хотинське у Радичеві

Поселення ранньозалізного віку, IV – V століть, VIII – Х століть, городище давньоруського часу, ХIV століття – городище № 3 Хатинське в одному кілометрів на південь від села на високому (біля 50 метрів) мисі в урочищі Городище, біля устя безіменного струмка. Кординати – північна широта 51 градус, 44 хвилини, 26,2 секукди, східна овгота 033 градуси, 05 хвилин, 33,3 секунди. Зі сходу і заходу обмежене глибокими ярами. Майданчик городища прямокутної форми 215 на 140 метрів, має невеликий нахил в сторону заплави. Схили ескарповані. З боку миса, на половині висоти є додатковий майданчик, по краю якого проходить вал. Він зберігся протягом 60 метрів і має висоту до трьох метрів. Ескарп і майданчик, зливають на схили з ровом. Від плато майданчик городища відокремлений глибоким 3 – 5 метрів і широким (до 20 метрів) ровом і валом, за якими починаються посади. Посад – за 1500 метрів на південний схід від села (250 на 150 метрів).

Городище Московське у Радичеві

Городище Московське у Радичеві

Городище ранньозалізного віку Московське – за два кілометри нижче від села за течією ріки Десна, між селамми Радичів і Розльоти, в 1200 метрах нижче по Десні від Хотинського городища. Майданчик витягнутої форми 105 на 40 метрів по лінії захід – схід має нахил в східну сторону. Висота над рівнем заплави – до 35 метрів. Вал сильно розплився. Його ширина в основі складає біля 12 метрів, а висото з боку майданчика – біля одного метра. Довжина рову – 27 метрів, ширина до 12 метрів, глибина – до трьох метрів.

Городище Радичівське 1

Городище Радичівське 1

Поселення доби бронзи, городище ранньозалізного віку, київської культури, ранніх слов’ян Радичівське1 (Пузир-Хутір, Фостенське) – за 1800 метрів на північ від села (між селами Свердловка і Радичів), в південному усті балки на ріці Хворостинці. Займає мис висотою біля 50 метрів. Із західного і східного боку обмежено глибокими ярами. Майданчик городища овальної форми, орієнтований північ – південь. З південного боку вал і глибокий (2 – 5 метрів) рів. Площа – 95 на 50 метрів. Краї ескарповані. Знайдені матеріали епохи бронзи (сосницька культура), юхновської, київської, колочинської культур. За валом розміщується селище 60 на 150 метрів з юхновською керамікою і грузилами. Його протяжність вглиб мису до 80 метрів. Координати городища – північна широта 51 градус 46 хвилин 16,9 секунд, східна довгота 033 градуси 04 хвилини 11,1 секунди.

Городище Радичівське 2

Городище Радичівське 2

Поселення ранньозалізного віку, ранніх слов’ян, городище давньоруського часу Радичівське 2 (Міщанське) – на південь північно-східної околиці села, в урочищі Міщанське на правому високому корінному березі Десни, навпроти озера Хотинського. В усті струмка Восковаха, трохи нижче нього. Координати городища – північна широта 51 градус 44 хвилини 52,4 секунд, східна довгота 033 градуси, 05 хвилин 0,6 секунд. Біля підніжжя городища знаходився старий цегельний заводик. Городище займає мис високого корінного берега. По його бокам – глибокі яри. Північний схил ескарпований приблизно на двух третинах висоти, нижче рівня майданчика на 8 – 10 метрів. З одного боку пам’ятник руйнується виборкою глини. Майданчик городища грушевидної форми 90 на 45 метрів. З боку плато прослідковується рів шириною до 20 метрів і глибиною від двох до десяти метрів. Площа розповсюдження культурного шару – понад 16 гектарів. Пам’ятка складається з п’яти плато, які поєднувалися між собою. З усіх боків місто оточували глибокі природні яри.

Поселення неоліту, доби бронзи, ІІІ – V століть, давньоруського часу Пузир Хутор – за 2300 метрів на північ від села, в урочищі Пузир Хутор, розмір – 90 на 70 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ХVIII століть Радичів 1 – на північно-східній околиці села.

Археологія Радичева

Археологія Радичева

Село Райгородок

Давньоруське городище Городок – в центрі села, в урочищі Городок (на північ від храма в одному кілометрі, з трьох боків (північний, західний, південний) оточене валом і ровом, а зі сходу захищено озером, розмір – 50 на 70 метрів. Північний вал розмитий Десною, в’їзд із заходу.

Село Рижки

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, давньоруського часу Рижки (Лугове Поле, Груд) – за 600 метрів на півнденний схід від села, в урочищі Лугове Поле (Груд), розмір – 160 на 80 метрів.

Село Розльоти

Поселення київської культури – на краю корінного берега в 2,5 на північний захід від села.

Поселення доби бронзи – за один кілометр вище від села.

Городище Нікольське у селі Розльоти

Городище Нікольське у селі Розльоти

Городище ранньозалізного віку та ІХ – ХІ століть Нікольське – за два кілометри на південь від села, в урочищі Нікольське (Миколине Поле). Мис утворений корінним берегом Десни і яром. З заходу і сходу городище обмежене глибокими ярами. З півночі (напільна сторона) простежується вал і рів. Вал має протяжність 35 метрів, при ширині в основі 10 метрів і висоті з боку майданчика 1,5 метрів. Рів шириною до 20 метрів і глибиною від трьох до восьми метрів. Висота мису над рівнем заплави приблизно 40 метрів, площа – 50 на 90 метрів. Майданчик має нахил в сторону заплави. Схили ескарповані. Виявлений матеріал юхновської і роменської культур.

Село Свердловка (Псарівка)

Городище Свердловка-Псарівка в урочищі Городок

Городище Свердловка-Псарівка в урочищі Городок

Поселення ранньозалізного віку, городище давньоруського час № 1 – в урочищі Городок (Носенків Городок, Хороми, Мереєве Провалля) на мису правого берега Десни на відрозі другої надзаплавної тераси, яку нині зайняв колгоспний сад, за 1,5 кілометрів на північ від села біля озера, між селами Меин і Свердловка за урочищем Хоромка. При підготовці площі саду були знівельовані вал і рів. Матеріали юхновської, роменської культур. Майданчик прямокутної форми, орієнтований по лінії північний схід – південний захід, розмірами 50 на 80 метрів. З боку плато майданчик огороджений валом висотою біля двох метрів з боку майданчика і ровом шириною десять метрів. Висота над рівнем заплави – до 50 метрів. Координати – північна широта 51 градус 48 хвилин 36,7 секунд, східна довгота 033 градуси 04 хвилини 14,0 секунд.

Городище Свердловка 2

Городище Свердловка 2

Городище доби бронзи, ранніх слов’ян, давньоруського часу, юхнівської культури “Свердловське 2» (Вапняків Городок, Водопойло, Майдан) в 1 – 1,5 кілометрах на північ від села Свердловка, на південь від Свердловки І, в урочищі Вапняків Городок, на мсі правого берега Десни (Водопойло, Майдан). Площа зайнята колгоспним садом, частково розорюється. Пам’ятка зайнята колгоспним садом, частково розорюється. Пам’ятка займає мис правого берега Десни. Майданчик прямокутної форми розмірами 80 на 150 метрів. Висота над рівнем заплави 30 – 35 метрів. З півночі і півдня глибокі і широкі яри. Довгий час городище розорювалося, в результаті чого вал і рів з боку поля, з західного боку, практично знівельовані. Північний і південний схили ескарповані. Потужність шару в обриві з боку мису сягає одного метра. Виявлені шари юхновської і роменської культур, а також періоду бронзи (сосницька культура) і давньоруського часу. Координати городища (біля підніжжя) – північна широта 51 градус 48 хвилин 12,2 секунди, східна довгота 033 градуси 04 хвилини 09,5 секунд.

Городище Свердловка 3

Городище Свердловка 3

Городище доби бронзи та ранньозалізного віку юхнівської культури Свердловське 3 (Мережки, Мурашки Городок, Распутовщина) – на південь від півнівчно-східної околиці села (на південно-східній околиці села) в гирлі ріки Головесни (на її південному березі), біля паромної переправи через Десну, утвореному її правим берегом та рікою Головесною (нижче городища Свердловка ІІ). Майданчик грушевидної форми (60 на 90 метрів), з’єднується з плато вузьким перешийком (5 – 6 метрів), на якому збереглися залишки валу і рову (в 1983 році вал вже не фіксувався). Координати городища – півнівчна широта 51 градус 47 хвилин 29,4 секунди, східна довгота 033 градуси 04 хвилини 08,7 секунд.

Городище доби брози та ранньозалізного віку Городище Свердловка ІV розміщене на північному схилі Свердловської балки – південний відрог гори Клатбище (Кладовище). Майданчик грушевидно форми, вціліла площа 85 на 37 метрів.

Городище доби бронзи, ранньозалізного віку, київської культури, ранніх слов’ян, давньоруське городище Пузирево Північне – в 2800 метрах на південь від села Свердловка на мису (45 метрів над рівнем заплави). В 250 метрах на південь знаходиться городища Пузирево (Радичів 1). Площа городища 112 на 250 метрів. З боку поля збереглося три вали. На пам’ятці виявлені матеріали неолітичного часу, доби бронзи, юхнівської, київської, колочинської, роменської, давньоруської культур.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, київської культури, Х століття Затон лежить в одному кілометрі нижче городища ранньозалізного віку, в одному кілометрів на південь від села на правому березі Десни, за два кілометри на південь від порому через Десну. Виявлені матеріали сосницької, юхновської, київської та давньоруської Х століття культур. Культурний шар потужністю 60 сантиметрів перекритий делювієм, гравієм і крейдою товщиною 2,1 метр (дивіться карту до села Мезин).

Поселення доби бронзи, ранніх слов’ян – урочище Усове – тераса розміром 300 на 250 метрів, що похило піднімається до семи метрів заввишки над болотом поміж двома річками (Хвостинка Північна й Південна). Матеріали колочинської культури (дивіться карту до села Мезин).

Поселення неоліту, доби бронзи, київської культури, давньоруського часу, ХVII – ХVIII століть – на південно-східній косі Свердловського острова, піщана дюна розміром близько 400 на 300 метрів, заввишки до 5 метрів, оточена водоймами, другий Свердловський острів – за півтори кілометри на схід від села, розміри поселення – 150 на 100 метрів (дивіться карту села Мезин).

Поселення неоліту, доби бронзи, городище давньоруського часу, ХІV – ХV століть – на перехрестку дороги на боровій терасі Звонкове на лівому березі Десни. На вході дороги з Тимоновки в заплаву до Свердловки. Площа тераси скрита кар’єром. Велика мисова терасса завширшки біля 200 метрів, що тягнеться попід лісом по дорозі в село Тимонівка (дивіться карту села Мезин).

Поселення неоліту, ранніх слов’ян, давньоруського часу Тимонівський Бор 1 – у трьох кілометрах на північ від єпоселення Звонкове на лівому березі Десни. На мисовому пониженні тераси біля лугу на повороті дороги (дивіться карту села Мезин).

Поселення неоліту, ранніх слов’ян Тимоновський Бор 2 – у двох кілометрах на північ від поселення Тимоновський Бор 1 на лівому березі Десни. На мисовому пониженні тераси, яка розсічена серповидною «болотною водоймою». Матеріали неоліту і роменської культури (дивіться карту до села Мезин).

Поселення неоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку Свердловський острів північний (піщана дюна заввишки до чотирьох метрів розміром 320 на 160 метрів) (перший Свердловський острів за 1500 метрів на північний схід від сеал), розмір – 470 на 200 метрів (дивіться карту до села Мезин).

Село Синявка

Поселення неоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку Махорчин Водопій – за 900 метрів на південний захід від південної околиці села, розмір – один гектар.

Поселення доби бронзи Мала Пінчуківка 1 – за один кілометр на південь від села, розмір – 2 гектари.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Мала Пінчуківка 2 – за 1400 метрів на південь від села, розмір – 1,6 гектарів.

Поселення неоліту, доби бронзи Мала Пінчуківка 3 – за 1600 метрів на південь від села, розмір – 0,8 гектарів.

Поселення неоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку Велика Пінчуківка – за 1500 метрів на південний захід від села, розмір – 1,8 гектарів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку Мис – за два кілометри на південний захід від південної околиці села, розмір – 0,6 гектарів.

Неолітичне поселення Городець 1 – за 1300 метрів на південний схід від південної околиці села, розмір – 1,2 гектари.

Неолітичне поселення Городець 2 – за 1900 метрів на південний схід від південної околиці села, розмір – 0,6 гектарів.

Поселення доби бронзи, давньоруського часу Городець 3 – за 1700 мерів на південний схід від південної околиці села, розмір – один гектар.

Село Сміле

Городище ранньозалізного віку Городок  займає мис, який підвищується над струмком Головесна на 20 метрів. Розміщене на південно-східній околиці хутора, у чотирьох кілометрах від Десни. В 1984 році значна частина пам’ятника (50 на 65 метрів) була знищена. Збереглася площа 65 на 92 метри. Зі східного боку прослідковується вал висотою 1,5 метра.

Село Черешеньки

Поселення київської культури – на відрозі корінного берега в 500 метрах на північний схід від села при усті струмка.

Поселення ІІІ – V та ХVI – ХVII століть Черешеньки – на північно-західній околиці села, площа – один гектар.

Поселення ІІІ – V століть знаходиться на виступі невисокого корінного берега, між селами Вишеньки і Черешеньки.

Село Шабалинів

Городище у селі Шабалинів

Городище у селі Шабалинів

Городище ранньозалізного віку, ранніх слов’ян, давньоруське городище – в урочищі Ведмедки на лівому березі Десни при впадінні ріки Сейм в 2,5 – 3 кілометрах на південний захід від села. Майданчик городища знаходиться на мису з крутими обривами з північно-західного і південно-східного боків. З півнвчного і північно-східного боку воно відгороджено ровом і валом. Розорюється по всій площі (200 на 150 метрів). Матеріали юхновської, скіфської, роменської і києво-руської культури. З півночі від валу – селище.

Поселення неоліту, доби бронзи Заболотє – за 1500 метрі вна південний захід від села.

Неолітичне поселення Святий Обірок – за 1800 метрів на північний захід від села.

Поселення доби бронзи Лиса Гора – за 500 метрів на північний захід від села.

Поселення доби бронзи, ранніх слов’ян Ковалівка 2 (Шкураїівка) – за 1500 метрів на північний схід від села, розмір – 0,25 гектарів.

Поселення доби бронзи Ковалівка 3 – за 3 кілометри на північний схід від села, площа – 0,7 гектарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.