Середньовічна історія міста Гомель

Середньовічний Гомель

Середньовічний Гомель

Гомель – білоруське місто у Мінському воєводстві Великого князівства литовського. Гомель деякий час був полковим містом та сотенним містечком Білоруського козацького полку. Місто розміщується на правому березі ріки Сож (права притока ріки Дніпро).

Перша літописна згадка про Гомель – 1142 рік. Це був центр удільного князівства у складі Чернігівського князівства. Князь Гомеля – Ізяслав Давидович.

В ХІV столітті Гомель увійшов до складу Великого князівства литовського. У 1413 році Гомель увійшов до складу Віленського воєводства. У 1503 – 1537 роках Гомель входив до складу Московського князівства.

У 1537 році Гомель став був відвойований Литовським князівством і став головним містом Гомельського староства. У місті було споруджено (чи відновлено) дерев’яний замок. У 1566 році Гомель увійшов до складу новоствореного Мінського воєводства.

Під час козацького бунту 1596 року Гомель деякий час був зайнятий козацьким військом, яке очолював гетьман Матвій Шаула.

У 1648 році Гомель захопили українські козаки на чолі з Петром Головацьким. У 1649 році місто відвоював у козаків польний литовський гетьман Януш Радивил.

У квітні 1649 року Гомель захопив полковник міста Борзна Мартин Небаба, у травні 1649 року козаки залишили місто.

У червні 1651 року Гомель безуспішно штурмувало військо козацького чернігівського полковника Петра Забіли.

У 1654 році Гомель був зайнятий козаками Івана Золотаренка. Гомель став полковим містом Білоруського полку. Після того, як керівництво полку було перенесено до міста Чауси, козаки стали називати Гомель сотенним містечком. У 1659 році припинив існування Білоруський полк, Гомельська сотня також перестала існувати. 

У 1661 році за наказом московського царя Олексія Романова ніженський полковник Василь Золотаренко отримав поблизу Гомеля маєток. Однак Василь Золотаренко не зміг стати власником цих земель, оскільки у 1661 році Гомель був зайнятим військом “білоруського полковника” Дениса Мурашка, який зробив Гомель своєю резиденцією і нападав на міста Московського царства.

У 1671 році Денис Мурашко передав Гомель литовські владі, сам перейшов на службу до московського царя.

Вид на гомельський замок

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *