Середньовічна історія білоруського міста Рясна

КостелРясна – білоруське село у Мстиславському воєводстві Великого князівства литовського. Вперше Рясно згадується у 1335 році. Розміщується на ріці Вербівка, притока ріки Проня

На початку ХVI століття Рясно було містом Мстиславського князівства. Пізніше місто було центром Рясненського воєводства, керував містом війт, в місті розміщувалося керівництво Рясненського воєводтва. В Рясно жили ремісники 27 спеціальностей, серед яких були гончарі, ткачі, зброярі, кушніри.

Деякий час це село було сотенним містечком Білоруського полку.

Місто Рясна було захоплене козаками під час походу 1655 року Івана Золотаренка на Могилів. Рясна згадується 12 лютого 1656 року як козацьке місто у листі Богдана Хмельницького до московського воєводи князя Івана Рєпніна, який перебував у місті Могилів.

Коли у 1659 році припинив існування Білоруський козацький полк, Рясненська козацька сотня теж припинила своє існування.

Під час Північної війни 1700 – 1721 років у Рясно були російська війська. 17 липня 1708 року імператор Петро І прибув у Рясно, тут були Семеновський та Преображенський полки. Цар 18 липня разом з армією поїхав до Чаус.

Згадується в 1756 році як місто Мстиславського воєводства Великого князівства Литовського. Власником міста був великий князь. В місті була єзуїтська місія (з костелом та монастирем), синагога, церква, благодійний заклад для непрацездатних осіб, Старий ринок, Новий ринок.

З 1772 по 1924 року Рясно було містечком, з 1924 по 1931 роки місто було райцентром створеного Рясненського району Калінінського округу. Район був ліквідований у 1931 році, в Рясно стало селом, у ньому була сільська рада.

Тепер Рясна – село Дрибинського району Могилівської області Білорусі. З 9 квітня 2012 року Рясна має статус агромістечка.

Рясненський костел – унікальна пам’ятка архітектури у стилі класицизму, аналогів якого немає на Могилівщині, схожі пам’ятки збереглися у Мінській області. У 1751 році на кошти рогачевського старости і власника помістя М.Пацея у Рясно спорудили дерев’яний єзуїтський костел святого Косми. Поруч з костелом було католицьке кладовище. У 1754 році розпочала роботу єзуїтська місія.

У 1794 році дерев’яний костел згорів, у 1812 році на його місці почалося спорудження кам’яного кослету. У 1819 році костел був освячений на честь святого Казимира. Рясненську парафію ліквідували, костел перейменували у філіал.

У 1910 році костел був діючим.

У роки Другої світової війни костел був пошкоджений обстрілами, місцеве населення почало розбирати храм на будівельні матеріали. Зникли орган і статуї святих. Вціліли тільки стіни і колони.

У 1810 році у місті жило 369 чоловік, у 1897 році – 1282 чоловіка, у 1999 році – 854 чоловіка.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.