Середньовічна історія білоруського міста Могилів

Могилів у XVIII столітті

Могилів у XVIII столітті

Могилів – білоруське місто у Мстиславському воєводстві Великого князівства Литовського. Деякий час Могилів був сотенним містом Білоруського козацького полку.

Місто розміщується на берегах Дніпра. Могилів був заснований у 1267 році, він входив до складу Смоленського князівства. В ХIV столітті Могилів увійшов до складу Великого князівства Литовського. У 1413 році місто було включене до Віленського воєводства. У 1566 році Могилів був включений до новоствореного Мстиславського воєводства. У 1577 році польський король Степан Баторій надав місту Магдебурьке право.

У 1596 році Могилів захопили українські козаки під керівництвом Северина Наливайка та козацького гетьмна Матвія Шаули.

На початку ХVII століття Могилів мав 2211 дворів і біля 15 тисяч жителів.

У 1654 році Могилів став полковим козацьким містом окремого Могилівського козацкього полку. Місцевий шляхтич Костянтин Поклонський разом деякими багатими міщанами присягнули на вірність московському цареві Олексію Романову. Могилівський полк підпорядковувався московському царству, в місті був московський воєвода. У січні 1655 року Костянтин Поклонський, пересварившись з московським воєводою, запросив до Могилева литовське військо, яке очолював великий литовський гетьман Януш Радивил. Литовський гетьман взяв в облогу московське військо, яке було у міському замку.

На допомогу російському гарнізону з Нового Бихова виступив нагазний гетьман Іван Золотаренко, литовське військо відступило з Могилева 11 травня 1655 року. Могилів став сотенним козацьким містом Білоруського козацького полку, у місті було три козацькі сотні. У 1657 році згадуються два могилівські козацькі сотники – Іван Мишків, який жив у місцевості Менший вал та Чорномаз, який жив у лівобережній частині Могилева, ця частина міста називалася Лупулова ділянка. У міському замку був московський воєвода на чолі російського гарнізону.

У 1655 – 1656 роках московським воэводою у Могилеві був князь Іван Рєпнін, у 1656 – 1657 роках московським воєводою у Могилеві був князь Іван Хованський, а із січня 1657 року московським воєводою у Могилеві був Іван Бутурлін.

План могилівського замку у ХІХ столітті

План могилівського замку у ХІХ столітті

У 1659 році Білоруський козацький полк припинив існування, Могилівська козацька сотня також припинила існування. У 1661 році Могилів був відвойований руським воєводою Степаном Чарнецьким, йому допомагав український полковник Денис Мурашка. Місто повернулося до складу Великого князівства литовського. Зараз могилів – обласний центр Білорусії.

Туры на Кавказ – у Грузію, Вірменію, Азербайджан можна замовити на сайті https://kote.travel/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *