Курганна група скіфського часу Аксютинці

Курган Старша Могила

Курган Старша Могила

Аксютинці – курганна група скіфського часу. Розташована в урочищі Стайкин Верх на Посуллі. Розкопки Д.Я.Самоквасова та С.А.Мазаракі.

Курган № 1 Старша Могила мав висоту 20 метрів і був обведений ровом та валом. В насипу – сліди тризни. Центральне поховання розмірами 3,5 на 5,7 на 6,25 метра перекрито дубовими колодами. В ямі – гробниця у вигляді зрубу з чотирма кутовими стовпами.

Кістяк дорослого чоловіка лежав на спині головою на південь. При ньому знайдено: короткий меч, прикрашений зображенням пантери, меч без прикрас, горит, бронзові, залізні та кістяні вістря до стріл, дві бойові сокири, чотири вістря від списів, панцер, 16 кінських вуздечок, навершя, прикрашені голівкамаи биків, бубонці.

Курган № 5 розкопано С.А.Мазаракі в 1905 році. Висота кургану – 5,8 метра. В ньому було два склепи, в одному з них парне поховання. На чоловічому кістяку знайдено: золоту пов’язку, дві золоті гривни, ручку нагайки, нашивні платівки, на поясі – платівку із зображенням скіфа, який тримає скіпетр.

На жіночому кістяку знайдено: золоті стрічки з амфороподібними підвісками, два скроневі кільця, намисто, шпильки, нашивні платівки, дзеркало, каблучку та браслет, 16 бронзових бубонців, 8 амфор, залізні щипці.

Курган Старша Могила датується першою половиною VI столыття до нашої ери, курган № 5 датується другою половиною ІV століття до нашої ери.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.