Городсько-здовбицька культура

КерамікаГородсько-здовбицька культура – одна з культур шнулової кераміки. Епонімні пам’ятки – поселення поблизу сіл Городок та Здовбиця Рівненської області. Ареал – Західна Волинь і південь Волинського Полісся. Датується останньою чвертю III – першою чвертю II тисячоліть до нашої ери.

Поселення (Городок, Здовбиця, Зозів, Моквинський Майдан та інші) розміщуються на високих берегах річок, озер, на дюнах. Житла –наземні із залишками стовпових конструкцій та вогнищ. Поблизу жител – господарські ями, іноді – майстерні з обробки кременю.

Для городського етапу є характерними підкуранні поховання у скорченому стані (Залужжя), а для здовбиського етапу є характерними грунтові могильники з трупопокладенням у кам’яних гробницях або без них (Здовбиця, Забороль). Характерна західна орієнтація небіжчиків.

Для городського етапу типові посудини з кулеподібним тулубом і трохи увігнутим денцем, миски із загнутим або відігнутим назовні краєм вінець, дворучні амфори з циліндричною шийкою, прикрашені відбитками мотузки і вертикальними нарізами. На здовбиському етапі у тісто посуду домішують товчений кремінь. Основні керамічні форми: горщики з роздутим тулубом, амфорки з двома ручками біля основи шийки, циліндричні келихи, черпаки.

Кам’яні та кременеві вироби представлені кінцевими та боковими скребачками, терочниками, відбійниками, зернотерками. Зброя представлена: трикутними вістрями до стріл, кинджалами з прямим руків’ям, свердленими сокирами з широким лезом, коротким обухом, лінзоподібними у розрізі сокирами. Поширені кістяні та рогові вироби, у тому числі пов’язані з добуванням та обробкою кременю.

Металеві вироби представлені прикрасами: пронизками, сережками з загостреними кінцями, скроневими кільцями з гладкою поверхнею платівок, дротяними перснями та вічкоподібними підвісками.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *