Археологічна культура Боян

КерамікаАрхеологічна неолітична культура Боян (розвинений неоліт) була поширена на території Румунії, у Подунав’ї. Епонімна пам’ятка – озеро Боян. Сформувалася на базі ранньонеолітичної культури Дудешті з участю культур Хаманджия та культури лінійно-стрічкової кераміки на території центральної та південної Мунтенії, пізніше – поширилася на захід до ріки Олт, на північ – за Карпати, у Трансильванію, Молдову. Датується V (VI) тисячоліттям до нашої ери. Виділено чотири фази – Болінтиняну, Джулешті, Відра та перехідну.

Поселення невеликі – у заплавах річок, житла – глинобитні («майданчики»), каркасно-стовпової конструкції. Поховання відомі як на території поселень, так і у вигляді могильників (найбільший – Черніка під Бухарестом, 340 поховань). Поховальний обряд: трупопокладення, скорчені на боці (ранні), випростані на спині (пізні). Інвентар: посуд, знаряддя праці, прикраси.

Знаряддя праці – з каменю, кременю, кістки; прикраси – мідні. Посуд: кухонний, столовий та тарний. Орнаменти: виїмчастий, «шахови», «вовчий зуб» з інкрустацією білою або червоною фарбами, фарбовані поверхні. Господарство – землеробсько-скотарське (у стаді переважала велика рогата худоба).

Сусідні культури: Хаманджія, Маріца, Хотниця, Вінда, Вадаста, Петрашті. Культура Боян стала основою для формування культур Гумельниця та Прекукутені.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.