Петренський тип пам’яток трипільської культури

КерамікаПетренський тип пам’яток початку пізнього етапу трипільської культури. Епонімна пам’ятка – поселення біля села Петрени Бєльцького району (Молдова), це поселення досліджувалося фон Штерном у 1902 – 1903 роках. Петренський тип виділений Т.С.Пассек. Відноситься до етапу СI, датується кінцем IV – першою чертю III (першою чвертю IV) тисячолітття до нашої ери.

Пам’ятки Петренського типу поширені на півночі Молдови та у Середньому Подністров’ї, найбільш відомі пам’ятки – Стіна IV, Конівка (урочище Пуцита), Бернашівка (пізня). Поселення площею від 9 до 30 гектарів (Петрени) мали складне планування за кварталами або за колом. Забудова – двоповерхові житла каркасно-стовпової конструкції з перекриттям, обмазані глиною; глиною іноді обмазувалася і земляна підлога першого поверху.

Характерним для петренського типу є керамічний комплекс, у якому переважає розписний посуд. Розпис виконано в одну (чорну) або дві (чорну та червону) фарби, причому основний орнамент нанесений чорною фарбою. Основні форми – конічні миски, келихи, амфорки, біконічні та грушоподібні посудини. Типовим є орнамент у вигляді «лицьових» зображень. Знайдено багато зображень тварин – собак, птахів, бика. У Петренах виявлено посудину з антропоморфним зображенням.

Пам’ятки петренського типу змінюються на початку етапу СII пам’ятками бринзенського типу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.