Молюховобугорська група середньостогівської культури

КерамікаМолюховобугорська група – енеолітична група пам’яток середньстогівської культурно-історичної області. Як локальний варіант давньоямної культури виділена В.М.Даниленком. Ареал: південь лісостепового Дніпровського Правобережжя. Названа за поселенням Молюхов Бугор біля села Новоселиця Чигиринського району Черкаської області. Датується кінцем IV – початком III тисячоліття до нашої ери.

Складалася на основі дереївської культури при значному впливі косенівської групи трипільського населення. Поселення – Молюхов Бугор. Крім того, матеріали молюховобугорської групи були знайдені на поселенні косенівської групи трипільської культури періоду С І. Житла заглиблені і наземні площею біля 20 квадратних метрів. Кераміка виготовлена з глини з домішками черепашок.

Плоскодонні і гостродонні горщики з відігнутими, вертикальними або скошеними досередини вінцями. Висота вінець не перевищує 6 сантиметрів. Специфіка керамічного комплексу молюховобугорської групи: велика кількість плоскодонного посуду, переважання посудин з плавним переходом від вінець до тулуба. Орнамент: відбитки коротких гребінцевих штампів, шнура, гусенички у вигляді горизонтальних та вертикальних рядів, ялинки, лінії, зигзаги. Трапляються мотики, ножі з іклів кабана, нечисленні кременеві вироби.

Основа господарства: скотарство та мисливство, важливу роль відігравали рибальство та збиральництво. Можливе існування землеробства. Сусідні культури – трипільська, дереївська, квітянська.

Карта

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *