Лисогубівська культура

КерамікаЛисогубівська культура входить до дніпро-донецької культурно-історичної спільності. Виділена В.І.Неприною. Ареал: низов’я Сейму, Десни, середні течії Псла та Ворскли. Названа за поселенням Лисогубівка. Датується кінцем V – першою половиною IV тисячоліття до нашої ери. Склалася на дніпродонецькій основі в результаті асиміляції окремих груп середньодонського населення. Поселення: нижні шари Лисогубівки, Погоріловки-Вирчища, Гришівки. Житла наземні, прямокутні, каркасної конструкції, площею від 20 до 70 квадратних метрів, іноді з сіньми. Усередині – від одного до трьох вогнищ.

Кераміку виготовлено з глини з домішками піску та органіки. Це головним чином слоїки та горщики із слабо профільованими або плавно відігнутими назовні вінцями. Дніпро-донецькі риси кераміки є у своєрідній формі, гофруванні вінець, а також у вузьких коротких гребінцевих відбитках.

ЖитлоПід азово-дніпровським впливом з’явилися поодинокі комірцеві посудини, довгі гребінцеві, іноді «крокуючі» відбитки, стрічки заповнені та оконтурені гребінцевими відбитками, а також наколами, ямками та прокресленими лініями. Середньодонський вплив: ямки під вінцями, підтрикутні наколи.

Переважають кременеві знаряддя праці. Нуклеуси клиноподібні, призматичні, пірамідальні. Трапляються ножі на середніх пластинах і відщепах з плоскими сколами або лезом між двома виїмками, скребачки на відщепах кінцеві та з ретушшю на півпериметра. У матеріалах лисогубівської культури є нечисленні трапеції і трикутники на пластинах та відщепах. Сокири виготовлені з кварциту, також з кварциту виготовлені жолобчасті тесла. Жолобчасті тесла виготовляли не тільки з кварциту, але із кістки. З рогу оленя виготовляли мотики та заступи.

Основа господарства – полювання та рибальство, є елементи раннього землеробства. Сусідні культури: донецька, києво-черкаська, середньодонська, азово-дніпровська, ямково-гребінцева. Племена лисогубівської культури були асимільовані культурою ямково-гребінцевої кераміки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.