Археологія та стародавня історія Попільнянського району

Скелі у Корнині

В Попільнянському районі Житомирської області стародавні городища були у селах Корнин, Криве, Паволоч, Попільня, Романівка, Соколів Брід, Ходорків.

Село Голубятин

Поселення неоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку, ХVII – ХVIII століть – за 1100 метрів на північний захід від західного краю села, вулиця Пролетарська, правий берег ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи та давньоруського часу – за 700 – 800 метрів на північний захід від західного краю села, вулиця Пролетарська, правий берег ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи та давньоруського часу – за 300 – 500 метрів на північ від західного краю села, вулиця Пролетарська, лівий берег ріки Брідок.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, VIII – ІХ століть та давньоруського часу – за 100 метрів на північ від західного краю села, вулиця Пролетарська, лівий берег ріки Брідок.

Поселення палеоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку, VIII – Х століть – за 800 – 1000 метрів на схід від ферми по вулиці Середи, правий берег ріки Брідок.

Поселення ранньозалізного віку – навпроти сільмагу по вулиці Середи, на захід від дамби на правому березі ріки Брідок.

Поселення доби бронзи, навпроти сільмагу, на схід від дамби, на правому березі ріки Брідок.

Неолітичне поселення – за 700 метрів на південний схід від сільмагу, по вулиці Середи, на правому березі ріки Брідок.

Поселення доби броизн – за 300 – 400 метрів на південь від дамби, навпроти сільмагу, по вулиці Середи, на правому березі ріки Брідок.

Неолітичне поселення – за 300 метрів на захід від південного краю села, вулиця Середи, на правому березі ріки Брідок.

Поселення доби бронзи – на перехресті вулиць Пролетарської і Середи.

Поселення доби бронзи та ХVIII століть – на правому березі ріки Брідок, урочище Левчукова Гора.

Поселення доби бронзи – за 150 метрів на північний захід від сільської ради, на правому березі ріки Брідок.

Поселення доби бронзи – за 250 метрів на північний захід від клубу, на правому березі ріки Брідок.

Поселення доби бронзи та ранньозалізного віку – на південному краї вулиці Середи, на лівому березі ріки Брідок.

Поселення доби бронзи – на городах садиби № 107 по вулиці Середи, на лівому березі ріки Брідок.

Поселення доби бронзи – за 400 метрів на північ від дамби по вулиці Середи, на лівому березі ріки Брідок.

Поселення доби бронзи – за 700 метрів на північний захід від дамби по вулиці Середи, кар’єр, лівий берег ріки Брідок.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку – за один кілометр на північний захід від дамби по вулиці Середи, на захід від кар’єру, лівий берег ріки Брідок.

Поселення доби бронзи та ХVI – ХVIII століть – за 200 метрів на південь від мосту, вулиця Пролетарська.

Поселення доби бронзи, черняхівської култури, Київської Русі – в цеентрі села, біля електростанції і ферми, лівий берег ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи та черняхівської культури – за 300 метрів на схід від центру і ферми, на лівому березі ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи – на північно-східному краю вулиці Садиби, на лівому березі ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи, ХVI – ХVIII століть в центральній частині вулиці Садиби, на лівому березі ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи – на західному краю вулиці Шевченка, лівий берег ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи, черняхівської культури, ХVI – ХVIII століть – вулиця Шевченко, лівий берег ріки Роставиця, урочище Круча.

Поселення доби бронзи, ХVI – ХVIII століть – на схід від урчоища Круча.

Поселення черняхівської культури, ХVI – ХVIII століть – на східному краю вулиці Шевченка, лівий берег ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи, черняхівської культури – на лівому березі ріки Роставиця, урочище Поляна.

Поселення доби бронзи – на західному краю села, вулиця Піщана, правий берег ріки Роставиця.

Мезолітична стоянка – центральна частина вулиці Піщана, правий берег ріки Роставиця.

Палеолітична стоянка – східний край вулиці Піщана, кар’єр, правий берег ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку – на схід від кар’єру по вулиці Піщана, правий берег ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи – на вулиці Піщана, на захід від залізниці, правий берег ріки Роставиця.

Поселення палеоліту, черняхівської культури, VIII – Х століть – вулиця Шевченка, лівий берег ріки Роставиця, урочище Отруб.

Село Жовтневе

Поселення черняхівськоїкультури – на північно-східній околиці села, на лівому березі ріки Унава, розмір – 2000 на 150 метрів.

Село Корнин

Городище у селі Корнин

Трипільське поселення та ранньозалізне городище – на лівому березі ріки Ірпінь (водосховище Корнино), в урочищі Монастир, на північ від західної частини села (кінець вулиці Червоноармійської). Зайняте городами. Края городища заліснені. З півночі захищене глибоким яром, який поріс лісом. Захіною стороною воно виходить на корінний берег ріки Ірпінь, з півдня обмежене пологим яром. Східна і південно-східна частина оточена валом висотою 50 сантиметрів і ровом. З боку села вал розрізаний грунтовою дорогою і сміттєвою ямою, розмір – 120 на 110 метрів.

Корнинське городище

Село Кошляки

Давньоруське поселення.

Село Криве

В ХІХ столітті біля села було городище, за переказами – містечко Кривин.

Село Паволоч

Городище у селі Паволоч

Трипільське поселення та городище ХVI – ХVII століть – за 300 – 350 метрів (за іншими даними – за 200 метрів) на південний схід від південної околиці села, 150 метрів від дороги Паволоч-Лісовці. Займає високий мис 18 – 20 метрів правого берега ріки Роставиці, з півдня і півночі оточене балками. Городище овальної форми, 94 на 126 метрів, укріплене двома лініями валів та ровів, глибина рову 1,5 – 2 мети. Зі східного боку розташований в’їзд шириною шість метрів. Друга лінія розташована в південно-західній частині на полощі 46 на 60 метрів, ширина рову – два метри, глибина – один метр. Урочище Гора або Пристань. За переказами, в часи Богдана Хмельницького тут стояв обоз козацького війська. Інших матеріалів, крім трипільської культури, не виявлено.

Поселення давньоруського часу та городище ХV – ХVІІ століть, козацькі укріплення при злитті ріки Павлівка з рікою Роставицею, 60 гектарів, в центрі села.

Поселення ХVI – ХVIII століть – в центральній частині села, на лівому березі ріки Паволочка, розмір – 250 на 100 метрів.

Поселення палеоліту, доби бронзи, ранньозалізного віку, давньоруського часу – на північно-східній околиці, на південь від східного краю вулиці Завалля (частина перша), на лівому березі ріки Роставиця, розмір – 400 на 150 метрів.

Поселення давньоруського часу, ХVI – ХVIII століть – в центральній частині села, біля колгоспної пекарні, на лівому березі ріки Роставиця, розмір – 250 на 75 метрів.

Поселення, доби бронзи, ранньозалізного віку, черняхівської культури, давньоруського часу, ХVI – ХVIII століть.

Давньоруське поселення – за сто метрів на схід від хутора Гаття, на лівому березі ріки Роставиця, розмір – 100 на 75 метрів.

Поселення доби бронзи, ХVI – ХVIII століть – за 300 – 400 метрів на схід від хутора Гаття, на правому березі ріки Роставиця, розмір – 100 на 70 метрів.

Поселення доби бронзи – за 700 – 800 метрів на схід від хутора Гаття, на правому березі ріки Роставиця, розмір – 120 на 100 метрів.

Поселення палеоліту, доби бронзи, ХVI – ХVIII століть – в північно-західній частині села, город садиби № 35, лівий берег ріки Паволочка, розмір – 100 на 50 метрів.

Поселення черняхівської культури та ХVI – ХVIII століть – в північній частині, навпроти садиби № 24, на лівому березі ріки Паволочка, розмір – 100 на 75 метрів.

Палеолітична стоянка та поселення ХVI – ХVIII століть – в північній частині села, на лівому березі ріки Паволочка, розмір – 150 на 100 метрів.

Поселення доби бронзи, давньоруського часу, ХVI – ХVIII століть – в північно-східній частині села, біля механічного двору, на лівому березі ріки Роставиця, розмір – 200 на 150 метрів.

Поселення черняхівської культури, давньоруського часу, ХVI – ХVIII сотліть – в північно-західній частині села, на лівому березі ріки Паволочка, розмір – 350 на 100 метрів.

Поселення доби бронзи, черняхівської культури та ХVI – ХVIII століть – в західній частині села, на південь від вулиці Ксьондзівка, на лівому березі ріки Паволочка, розмір – 400 на 150 метрів.

Палеолітична стоянка – за один кілометр на захід від вулиці Ксьондзівка, на лівому березі ріки Паволочка, розмір – 500 на 500 метрів.

Давньоруське поселенння – за 1200 метрів на захід від села, на правому березі ріки Паволочка, розмір – 150 на 120 метрів.

Поселення доби бронзи, черняхівської культури, давньоруського часу та ХVI – ХVIII столліть – в південній частині села, в гирлі ріки Паволочка, на схід від вулиці Бесарабія, на лівому березі ріки Роставиця, розмір – 300 на 100 метрів.

Поселення черняхівської культури та ХVI – ХVIII століть – в південній частині села, на лівому березі ріки Роставиця, урочище Панська економія, розмір – 200 на 75 метрів.

Поселення неоліту, доби бронзи, черняхівської культури, давньоруського часу та ХVI – ХVIII століть – в південній частині села, на захід від урочища Панська економія, на лівому березі ріки Роставиця, розмір – 200 на 150 метрів.

Поселення доби бронзи – за 1100 – 1200 метрів на захід від села, на лівому березі ріки Паволочка, розмір – 100 на 60 метрів.

Поселення доби бронзи, черняхівської культури та давньоруського часу – в південно-західній частині села, за 150 – 200 метрів на південний схід від ферми, на лівому березі ріки Роставиця, розмір – 350 на 50 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, І тисячоліття нашої ери – в 1200 метрах на південний захід від вулиці Ліски, на правому березі ріки Роставиця, розмір – 350 на 100 метрів.

Місто Попільня

В ХІХ столітті у трьох кілометрах на схід від села було городище Замчисько, площею 2035 квадратних метрів.

Село Почуйки

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку та ХVI – ХVII століть Почуйки 1 – на городах західної околиці села. Займає пологий схил правого берега ріки Кам’янка (зараз – водосховище) на площі 1000 на 80 метрів і правий берег струмка – правої притоки Каменки на площі 500 на 80 метрів. Більша частина – період пізнього середньовіччя, в мисовій частині – поселення доби бронзи та ранньозалізного віку.

Поселення доби бронзи та ранньозалізного віку Почуйки 2 – на схід від траси Романівка-Почуйки, приблизно у 300 метрах на схід від дамби, між двома лівобережними частинами села Почуйки, в 800 метрах на північ від поселення Почуйки 1. Займає пологі миси лівого берега ріки Кам’янка, розділені ложбинами, на площі 400 на 70 метрів.

Село Романівка

Трипільське поселення – в північно-східній околиці села в урочищі Поріччя. Займає західний схил берега ріки Унави. Площа становить 250 на 100 метрів.

Городище ХVI – ХVIII столыть – в західній частині села, на правому березі ріки Унава, урочище Киселева Гора, розмір – 100 на 30 метрів.

Село Соколів Брід

Три поселення черняхівської культури – між селами Соколів Брід і Трубіївка на південно-східних схилах лівого берега ріки Роставиця на відстані 500 метрів одне від одного.

Давньоруське городище – на східній околиці села, на старому кладовищі, урочище Рови, розмір – 70 на 84 метри.

Поселення черняхівської культури, давньоруське городище – біля південно-західної околиці села Соколів Брід, на лівому березі ріки Роставиці, тут уціліли залишки давнього городища, яке в значній своїй частині знищено плануванням колишнього поміщицького парку. На городища зберігся відрізок валу довжиною до 60 метрів.

Поселення доби бронзи, черняхівської культури – за 800 – 900 метрів на південний захід від села, на лівому березі ріки Роставиця, розмір – 600 на 250 метрів.

Поселення черняхівської культури, давньоруського часу – в південно-західній астині села, на лівому березі ріки Роставиця, урочище Панська садиба, розмір – 200 на 100 метрів.

Поселення неоліту та доби бронзи – в північно-східній частині села, західніше вулиці Я.Бак, лівий берег ріки Роставиця, розмір – 65 на 50 метрів.

Поселення доби бронзи, черхняхівської культури, ХVI – ХVIII століть – в північно-східній частині села, на схід від вулиці Я.Бак, на лівому березі ріки Роставиця, розмір – 400 на 80 метрів.

Поселення черняхівської культури, давньоруського часу, ХVI – ХVIII століть – в центральній астині села, за 50 метрів на південь від клубу, на схід від вулиці Жовтнева, на лівому березі ріки Роставиця, розмір – 300 на 90 метрів.

Поселення доби бронзи, черняхівської культури, давньоруського часу – в центрі села, за 150 метрів на південний схід від клубу, на лівому березі ріки Роставиця, урочище Левада, розмір – 350 на 75 метрів.

Поселення доби бронзи, черняхівської культури, давньоруського часу, ХVI – ХVIII століть – в південно-західній частині села, вулиця Роставиця, лівий берег ріки Роставиця, розмір – 450 на 200 метрів.

Поселення доби бронзи, І тисячоліття нашої ери, ХVI – ХVIII століть – в південній частині села, за 75 – 100 метрів на північний захід від кладовища, на правому березі струмка, розмір – 120 на 80 метрів.

Поселення черняхівської культури, ХVI – ХVIII століть – в південній частині села, на південь від сільського кладовища, на захід від вулиці Партизанська, парвий беерг струмка, розміри – 100 на 100 метрів.

Поселення мезоліту, доби бронзи, ХVI – ХVIII століть – на південній околиці села, за 150 – 200 метрів на південний схід від сільського кладовища, на правому березі ріки Роставиця, розмір 60 на 50 метрів.

Поселення доби бронзи, І тисячоліття нашої ери, ХVI – ХVIII століть – в південній частині села, за 130 метрів на північний схід від сільського кладовища, вулиця Партизанська, правий берег ріки Роставиця, розмір – 100 на 70 метрів.

Поселення доби бронзи, І тисячоліття до наої ери, ХVI – ХVIII століть – в південній частині села, за 200 метрів на схід від сільського кладовища, вулиця Партизанська, правий берег ріки Роставиця, розмір – 200 на 200 метрів.

Поселення І тисячоліття нашої ери, давньоруського часу, ХVI – ХVIII століть – в південно-східній частині села, за 500 – 550 метрів на північний схід від кладовища, вулиця Партизанська, правий берег ріки Роставиця, розмір – 130 на 130 метрів.

Поселення доби бронзи, ХVI – ХVIII століть – за 1100 – 1200 метрів на північний схід від села, на лівому березі ріки Роставиця, розмір – 200 на 70 метрів.

Поселення доби бронзи, давньоруського часу – за 900 – 1000 метрів на північний схід від села, на лівому березі ріки Роставиця, розмір – 350 на 400 метрів.

Поселення черняхівської культури – за 150 – 160 метрів на південний захід від села, біля колгоспної пасіки, лівий берег ріки Роставиця, розмір – 300 на 80 метрів.

Поселення доби бронзи – за 1100 – 1200 метрів на південь від села, на правому березі струмка, урочище Шевчук, розмір – 150 на 70 метрів.

Поселення доби бронзи, І тисячоліття нашої ери, ХVI – ХVIII століть – в південній частині села, за 100 – 150 метрів на північний схід від кладовища, на північ від вулиці Партизанська, на правому березі ріки Роставиця, розмір – 100 на 60 метрів.

Палеолітична стоянка – за 900 – 1100 метрів на північний схід від села, на захід від кар’єру, лівий берег ріки Буймирка, розмір – 150 на 70 метрів.

Поселення доби бронзи – за 500 – 600 метрів на північний схід від села, на лівому березі ріки Буймирка, розмір – 500 на 70 метрів.

Поселення часів неоліту, доби бронзи – за 700 – 800 метрів на південь від села, на правому березі струмка, розмір – 200 на 125 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку – за 100 – 200 метрів на південь від села, на в піщаному кар’єрі, на правому березі струмка, розмір – 300 на 200 метрів.

Село Строків

Поселення доби бронзи – за 500 метрів на захід від залізничної станції, правий берег ріки Роставиця.

Поселення неоліту, доби бронзи – на південно-східному краї вулиці Гагаріна, за 60 метрів від залізниці, на правому березі ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи, І тисячоліття нашої ери – городи садиби № 10 по вулиці Гагаріна, правий берег ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи – східний край вулиці Першого Травня, лівий берег ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи, давньоруського часу, ХІV століття, ХVI – ХVIII століть – вулиця Н.Сосніної, між урочищами Луг і Гусятник, лівий берег ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи, черняхівської культури, давньоруського часу – західний край вулці Лівобережна, лівий берег ріки Роставиця.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку – східний край вулиці Лівобережна, лівий берег ріки Роставиця.

Давньоруське поселення – за 500 метрів на північ від села, на правому березі ріки Луб’янка.

Село Ходорків

Давньоруське городище – за два кілометри на південь від села.