Археологія та стародавня історія Радомишльського району

Володимирський собор у Радомишлі

Володимирський собор у Радомишлі

В Радомишльському районі Житомирської області городища є у Леніне та Радомишлі (городище літописного Мичеська).

Село Борщів

Поселення доби бронзи, ХVI – ХVII століть Борщів 1 – за 2,1 кілометр на захід від північно-західної околиці села Глухів – Перший, 1700 метрів на північний схід від північної околиці села Борщів та за 700 метрів на схід від польової дороги Борщів – Осички.

Село Глухів Другий

Поселення доби бронзи, ХVII – ХVIII століть Глухів Другий 2 – за 1500 метрів на південний схід від села Глухів Другий на правому березі північно-західного схилу струмка Лутівочка, за 150 метрів на південь проходить дорога Радомишль – Глухів Другий, за 200 метрів на захід від пам’ятки – струмок Лутівочка перетинає дорогу Радомишль – Глухів Другий.

Поселення доби бронзи Глухів Другий 1- 1500 мерів на схід від села Глухів Другий, на лівому березі струмка Лутівочка, в місці впадіння в нього безіменного струмка, південна експозиція; за 500 метрів на південь проходить дорога Радомишль – Глухів Другий; за 300 метрів на захід від пам’ятки проходить польова дорога до села Заболоть.

Поселення доби бронзи та ХVII – ХVIII століть Глухів Другий 3 – за 1800 метрів на південний схід від села Глухів Другий, на правому березі північного схилу струмка Лутівочка, за 400 метрів на південь проходить дорога Радомишль – Глухів Другий.

Поселення доби бронзи, давньоруського часу Глухів Другий 5 – за два кілометри на схід від села Глухів Другий на лівому березі південного схилу струмка Лутівочка і 200 метрів на захід від злиття Лутівочки з безіменним струмком, із східного боку пам’ятка обмежена польовою дорогою; через пам’ятку проходить лінія електропередач і перетинає її з півночі на південь; за 400 метрів на захід від поселення Глухів Другий 1.

Село Журавлинка

Палеолітична стоянка – за 200 – 300 метрів на північ від села, на правому березі струмка, розмір – 40 на 20 метрів.

Палеолітична стоянка – за 500 метрів на північ від села, на правому березі струмка, розмір – 30 на 15 метрів.

Село Кайтанівка

Поселення доби бронзи та ранньозалізного віку – за 300 – 400 метрів на південний захід від села, на правому березі ріки Бистріївка, розмір – 82 на 70 метрів.

Поселення ранньозалізного віку, давньоруського часу, ХVI – ХVIII століть – за 50 – 70 метрів на південний захід від західної околиці села, на правому березі ріки Бистріївка, розмір – 200 на 40 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, давньоруського часу – за 200 – 300 метрів на північ від північно-західної околиці села, на лівому березі ріки Бистріївка, розмір – 60 на 45 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ХVI – ХVIII століть – за 200 мерів на схід від села, на правому березі ріки Бистріївка, розмір – 80 на 50 метрів.

Село Кочерів

Поселення ХVI – ХVIII століть – в центральній частині села, у парку відпочинку, на правому березі ріки Білка, розмір – 150 на 100 метрів.

Село Леніне

Гіпотетичний район розміщення городища біля села Леніне

Гіпотетичний район розміщення городища біля села Леніне

Поселення ранньозалізного віку, городище давньоруського часу – за два кілометри на південний захід від села, займає мис між двома ярами на лівому березі ріки тетерів. Майданчик в плані прямокутний, розмір – 55 на 35 метрів. Площа городища – 0,2 гектара. По краю майданчика з усіх боків зберігся невеликий вал висотою 50 – 70 сантиметрів та до 5 метрів шириною. З напільного боку – селище.

Городище ХVII – ХVIII століть – в північно-західній частині села, розмір – 60 на 80 метрів.

Городище в селі Леніно

Давньоруське городище в селі Леніно

Село Лутівка

Поселення палеоліту, доби бронзи, ХVIII століття Лутівкка 1 – в одному кілометрі на північ – нівнічний схід від села Лутівка. За 1600 метрів на південь від села Мала Рача, за 250 метрів на захід від пам’ятки проходить автомобільна дорога Радомишль – Малин.

Поселення палеоліту, лдоби бронзи, ХVIII століття Лутівка 3 – за 1300 метрів на північний схід від села Лутівка; за 1600 метрів на південь – південний схід від села Мала Рача; за 400 метрів на захід від пам’ятки проходить автомобільна дорога Радомишль – Малин; за 150 метрів на південний захід проходить польова дорога.

Поселення ранньозалізного віку та ХVIII століття Лутівка 4 – за 1300 метрів на північний схід від села Лутівка; за 1800 метрів на південь – південний схід від села Мала Рача; за один кілометр на захід від пам’ятки проходить автомобільна дорога Радомишль – Малин; з південного і північного боку пам’ятка обмежена польовими дорогами.

Поселення ранньозалізного віку Лутівка 5 – за 1500 метрів на південний схід від села Мала Рача; за 250 метрів на південь від урочища Глибокий Яр, за північного боку пам’ятку обмежує польова дорога.

Поселення давньоруського часу та ХVIII століття Лутівка 2 – за один кілометр на північ – північний схід від села Лутівка, за 1600 метрів на південь від села Мала Рача; за 250 метрів на захід від пам’ятки проходить автомобільна дорога Радомишль – Малин, з північного боку від пам’ятки на відстані 100 метрів проходить польова дорога.

Село Макалевичі

Стоянка мезоліту – неоліту – за 500 – 600 метрів на північний схід від села, на лівому березі ріки Тетерів.

Село Мірча

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку ХVII – ХVIII століть Мірча 1 – за 350 – 400 метрів на південний захід від села в урочищі Хімсклад. Займає вершину та південно-західний схил піщаного підвищення лівого берега ріки Міроч. Висота над рівнем води – 1,8 – 3,5 метрів. Поверхня переважно задернована. У півнівчній та північно-східній частині проходить польова дорога, розмір – 160 на 50 метрів.

Село Новосілка

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку та ХVIII століття – за 80 – 100 мерів на північний захід від західної околиці села на дюноподібному піщаному підвищенні лівого берега ріки Возня (права притока Ірші), розміри – 80 на 60 метрів.

Село Пилиповичі

Поселення доби бронзи та ранньозалізного віку – за 400 – 500 метрів на південний захід від мосту, що у східній частині села, правий берег ріки Бистріївка, розмір – 90 на 40 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку – південна околиця села, правий берег ріки Бистріївка – 130 на 65 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку – в південно-схдіній околиці села, біля маосту, на правому березі ріки Бистріївка, розмір – 60 на 40 метрів.

В урочищі Замок знайдено давню рушницю.

Місто Радомишль

Поселення VIII – ІХ століть – за 1500 метрів вище за течією від гирла ріки Мики та її правому березі.

Палеолітична стоянка – за 600 – 800 метрів від північно-західної околиці міста, біля цегельного заводу.

Поселення доби бронзи та давньоруське городище – на схід від вулиці Микгород, на півострові, лівий берег ріки Тетерів, розмір – 100 на 80 метрів, розвідками 2010 року наявність городища не підтверджено.

Давньоруське городище та поселення ХIV – ХVIII столыть – на території мисового відрогу, який простягається уздовж ріки від спуску по вулиці Старокиївській і до нині спранованого яру на північний схід від території середньої школи № 3. Тут, на ділянці шкільного саду і на схилах, а також на городах довколишніх садиб, на площі приблизно 140 на 100 метрів. Можливо, це городище літописного Мичеська.

Село Раковичі

В околицях села в урочищі Лужки знайдено крем’яну сокирку зі шліфованим лезом та чотири пірофілітові пряслиця давньоруського часу.

Село Чайківка

Поселення доби бронзи, давньоруського часу та ХVI – ХVII століть Чайківка 1 – за 700 мерів на південний схід від села Чайківка, за 100 метрів на південь від автодороги, по обох берегах потічка – притоки ріки Коробочка.

1 коментар до “Археологія та стародавня історія Радомишльського району

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.