Археологія та стародавня історія Новоград-Волинського району

Городище Возвягеля

Городище Возвягеля

У Новоград-Волинському районі Житомирської області городища є у населених пунктах Барвінківка, Горки, Городище, Городниця, Гульськ, Кикова, Лагульськ, Несолонь, Новоград-Волинський, Пилиповичі, Таращанка, Чижівка.

Село Анастасівка

Давньоруське поселення – на південній околиці села, на правому березі ріки Случ, розміри 200 на 50 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, ХVII – ХVIII століть Городниця-Анастасівка 1 – за 1200 – 1300 метрів на північний схід від північної околиці села. Займає вершину та південний схил піщаного підвищення серед заболоченої місцевості висотю 1,6 – 1,9 метрів. Розорюється, засаджено молодими саджанцями берези, розмір – 140 на 60 метрів.

Поселення доби бронзи та давньоруського часу Городниця-Анастасівка 3 – за 350 – 400 метрів на північний схід від північної околиці села. Займає південно-західний схил піщаного підвищення першої надзаплавної тераси правого берега ріки Случ. Із сходу та південного сходу обмежене балкою. Висота над струмком – 4 – 5 метрів. Розорюється, вкрите молодими саджанцями берези, розмір – 80 на 40 метрів.

Поселення доби бронзи, ХVII – ХVIII століть Городниця – Анастасівка 4 – за 520 – 550 метрів на північний схід від східної околиці села. Займає вершину, західний та південно-західний схил піщаного підвищення першої надзаплавної тераси правого берега ріки Случ висотою біля чотирьох метрів. Із півдня та південного сходу обмежене балкою. Розорюється, вкрите молодими саджанцями берези, розмір – 180 на 50 метрів.

Поселення доби бронзи, ХVII – ХVIII століть Городниця-Анастасівка 5 – за 340 на 350 метрів на північний схід від села. Займає південно-західний схил піщаного підвищення першої надзаплавної тераси правого берега ріки Случ висотою 3,2 – 3,4 метрів. Із північного заходу обмежене балкою, за південного сходу примикає до підошви пагорбоподібного підвищення, де спостерігаються виходи природнього каменю. Розорюється, вкрите молодими саджанцями берези. В центральній частині проходить польова дорога, розміри – 75 на 50 метрів.

Село Барвінківка

В ХІХ столітті біля села Черниця над Случем було городище, оточене валом.

Село Велика Горбаша

Поселення VI – VIII століть – на східній околиці села, на правому березі ріки Церем, розмір – 100 на 40 метрів.

Село Вербівка

Поселення давньоруського часу – на правому березі ріки Случ, урочище Могильня, розмір – 130 на 30 метрів.

Село Вишківка

Поселення давньоруського часу – на північній околиці села, на лівому березі ріки Случ, в урочищі Випас, розміри – 90 на 80 метрів.

Село Горки

В ХІХ столітті в селі Кудиновичі в напрямку до Команя – велике городище.

Село Городище

Городище у селі Городище

Городище у селі Городище

Городище ранньозалізного віку та ІХ – Х століття – на північно-західній околиці села на краю плато правог оберега ріки Церем, в урочищі Вали. У плані – прямокутник розмірами 550 на 280 метрів. З усіх боків городище підвищується над рівнем ріки на 25 – 30 метрів. Із заходу та півдня оточене валом, зі сходу – валом та ровом, з півночі – двома валами висотою 1,2 – 2 метри (відстань між валами – 6 – 10 метрів) та ровами. Городище розділене поперечним валом на дві частини – меншу західну 5 гектарів і більшу, східну – 10 гектарів. Вали в багатьох місцях знищені забудовою села. Кераміка ІХ – Х століть – лише у західній частині городища.

Селище міського типу Городниця

Поселення доби бронзи Городниця 2 – в районі вулиць Набережна в південній частині селища міського типу. Займає північно-східний схил лівого берега ріки Случ. Висота над   рівнем води – 6 – 7 метрів. Із заходу примикає до вулиці набережна. З північног осходу обмежене краєм тераси, що поросла чагарником, з південного сходу – схилом балки, розмір – 0,6 гектарів.

Городище – на високій горі на березі Случа, також тут є залишки кам’яного фундаменту замку.

Село Гульск

Городище у селі Гульськ

Городище у селі Гульськ

Поселення ранньозалізного віку та городище давньоруського часу (залишки літописного міста Гольсько) – на високому мисі лівого берега ріки Случ на північно-західній околиці села. З напільного боку відокремлене валом висотою до двох метрів і шириною біля десіти метрів. З зовнішнього боку валу – ще один вал висотою біля 40 сантиметрів. Висота між валами – 20 метрів. Основний майданчик городища має площу 1,5 гектарів. Розміри нижнього майданчика – 0,35 гектарів, посад – 7 гектарів.

Чотири поселення VII – ІХ століть – на правому березі Случчі.

Черняхівське поселення – поблизу села.

Село Кануни

Поселення VIII – ІХ століть – на правому березі ріки Смолка, розмір – 100 на 40 метрів.

Село Кикова

Поселення VI – VII століть розміром 120 на 60 метрів.

Поселення ранньозалізного віку та городище давньоруського чау – за 200 – 300 метрів на південь від села, на лівому березі ріки Случ, урочище Окоп, розмір – 190 на 180 метрів.

Поселення ранньозалізного віку та давньоруського часу – за 150 – 200 метрів на південь від села, на лівому березі ріки Случ, розмір – 157 на 150 метрів.

Поселення ранньозалізного віку та V – VII століть – за 920 – 960 метрів на південний схід від села, на правому березі ріки Случ, розмір – 438 на 100 метрів.

Поселення ранньозалізного віку – за 1000 – 1100 метрів на схід від села, на правому березі ріки Случ, розмір – 102 на 75 метрів.

Село Киянка

Поселення VI – VII століть – на північній околиці села, на лівому березі ріки Смолка, розмір – 200 на 50 метрів.

Село Курчиця

Поселення ранньозалізного віку, давньоруського часу – в південно-західній околиці села, в гирлі ріки Церем, розмір – 250 на 115 метрів.

Поселення давньоруського часу – на східній околиці села, на правому березі ріки Случ, розмір – 120 на 60 метрів.

Село Лагульськ

В ХІХ столітті в лісі на гористому березі Тни – трикутне городище Драглівщина, ромзмір – 60 на 35 метрів.

Село Лучиця

Поселення доби бронзи та VIII – IХ століть – на західній околиці села, на лівому березі ріки Случ, розмір – 120 на 70 метрів.

Давньоруське поселення – на північній околиці села, на правому березі ріки Случ, розмір – 80 на 40 метрів.

Давньоруське поселення – на південно-західній околиці села, на лівому березі ріки Случ, розмір – 145 на 60 метрів.

Село Мала Цвіля

Поселення доби бронзи, давньоруського часу – в північно-західній околиці села, на правому березі ріки Случ, розмір – 150 на 80 метрів.

Неолітичне поселення – на південно-східній околиці села, на правому березі ріки Случ, розмір – 40 на 25 метрів.

Трипільське поселення – в районі села на лівому березі ріки Случ.

Село Немильня

Поселення ранньозалізного віку – за 2,9 – 3 кілометри на південний захід від села, на правому березі ріки Случ, розміри – 400 на 250 метрів.

Село Несолонь

Городище у селі Несолонь

Городище у селі Несолонь

Давньоруське городище ІХ – Х століть, та поселення ХV – ХVІ столітть – в урочищі Замчище на південній околиці села на мисі правого берега ріки Тня, біля школи. У плані майданчик нагадує чотирикутник з заокругленими кутами. Його довжина – 60 метрів, ширина – 30 метрів. Вал по периметру дуже потужний, висотою до чотирьох метрів з внутрішнього боку. Культурний шар знищений. На схід від городища – кераміка ХV – ХVІ століть.

Поселення VI – VII століть – за 1,5 кілометрів на схід від села, на правому березі ріки Тня при впадінні ріки Теньки, розмір – 200 на 25 метрів.

Місто Новоград-Волинський

Місто Новоград-Волинський, південне городище

Місто Новоград-Волинський, південне городище

Давньруське городище – приблизно 1,5 кілометрів вних по ріці Случ від північно-західної околиці міста – вулиця Дружба (колишнє село Жадківка) – два городища – залишки літописного Возвягля.

Ближнє до околиці Південне городище займає мис правого корінного берега Случі. Майданчик трапецієвидної фоми, розмір – 150 на 80 метрів. Площа – 0,9 гектарів. З напільного боку плато відокремлено ровом шириною 18 метрів та глибиною 5 метрів. Ширина валу – біля 20 метрів, висота – один метр. З інших боків по периметру майданчика вали відсутні. У північній частині городища проходить досить глибокий стародавній яр, по дну якого протікає струмок. Такий самий яр проходить з південного боку.

Північне городище у Новоград-Волинському

Північне городище у Новоград-Волинському

Давньоруське північне городище – за 200 – 250 метрів нижче за течією Случі від Південного на мисі правого берега висотою до сорока метрів. Городище складається з трьох частин, розділених природніми ярами. Дитинець розділений яром на дві частини – західну (55 на 75 метрів) та східну – 50 на 25 метрів). З заходу та півночі дитинець обмежений яром, зі сходу – ровом, з південного сходу – урвищем до річки. За яром та ровом з зовнішнього краю – вал, площа посаду – два гектари.

Давньоруське поселення – на південній околиці міста, на лівому березі ріки Смолки, розмір – 110 на 60 метрів.

Реконструкція північного городища Возвягеля

Реконструкція північного городища Возвягеля

Поселення доби бронзи та ранньозалізного віку Новоград-Волинський 1 – в районі вулиці Співдружності у північно-східній частині міста. Займає північно-східний пологий схил невисокого піщаного підвищення лівого берега безіменного струмка. Висота над рівнем води – 1,7 – 2,2 метри. Поверхня задернована і зайнята городами, розмір – 230 на 50 метрів.

Північне городище Возвягеля

Північне городище Возвягеля

Село Пилиповичі

Городище у селі Пилиповичі

Городище у селі Пилиповичі

Поселення ранніх слов’ян та давньоруське гордище ІХ – Х та ХІІ – ХІІІ сотліть – в південно-східній частині села над обривом лівого берега ріки Церем. Майданчик городища майже круглий в плані, діаметром 40 метрів. По периметру був оточений кільцевим валом, городище повністю сплановане сучасною забудовою села.

Село Почине

Північне городище міста Возвягель

Північне городище міста Возвягель

Поселення доби бронзи та ранньозалізного віку Повчине-Морозівка – за 2,7 – 2,8 кілометрів на північний захід від північної околиці села. Займає вершину та західний край мисоподібного виступу висотою 5,5 – 6 метрів надзаплавної тераси ріки Корчик. З північного і південного боку обмежене схилами балок. Поверхня задернована. Поселення витягнуте з південного сходу на північний захід, розмір – 140 на 110 метрів. Окремі знахідки у північній і північно-східній частинах підвищення вздовж краю балки, 245 на 50 метрів.

Село Романівка

Поселення давньоруського часу – на правому березі ріки Тня, розмір – 120 на 30 метрів.

Село Стриєва

Поселення ранньозалізного віку Стриєва 1 – за 90 – 100 метрів на північний схід від нового сільського кладовища біля північно-східної околиці села. Займає північний пологий схил висотою 2,2 – 2,6 метрів піщаного підвищення серед заболоченої заплави, поверня задернована, розміри – 60 на 50 метрів.

Село Сусли

Поселення VІ – VII століть – на західній околиці села, на правому березі ріки Смолка, розмір – 1000 на 50 метрів.

Село Таращанка

В ХІХ столітті в селі Велика Княжа на березі ріки Церем було велике напіврозоране городище.

Село Ужачин

Поселення часів неоліту, ранніх слов’ян та ХVI – ХVII століть Чорна річка 1 – за 2,4 – 2,5 кілометрів на північ від села. Займає південний схил піщаного підвищення першої надзаплавної тераси правого берега ріки Чорна річка (права притока ріки Вершниця), висота над рівнем заплави – 3,4 – 4 метри. Поверхня задернована. Південно-західна частина пошкоджена забором грунту для спорудження дамби, розміри – 120 на 45 метрів.

Село Ходурки

Поселення доби бронзи, VI – VII століть та давньоруського часу – на південно-східній околиці села, розмір – 300 на 250 метрів.

Село Чижівка

Поселення доби бронзи, давньоруського періоду Чижівка 1 – за 1300 – 1400 метрів на південь від кладовища, що у західній частині села, займає високе мисоподібне підвищенння лівого берега Случі.

Поселення давньоруського часу та ХVII – ХVIII століть Звягель 1 – за 3,6 – 3,7 кілометрів на південний схід від села вздовж об’їзної дороги Київ – Чоп та 300 – 350 метрів на південний схід від південного городища літописного міста Звягель. Займає вершину і південний схил глибокої балки, схил висотою 10 – 15 метрів. Частково використовується під городище. З північного боку примикає до польової дороги, розмір – 80 на 60 метрів.

Поселення часів неоліту, ХVI – ХVIII століть Чижівка – Зарічне – у південно-західній частині села в районі вулиці Зарічної. Займає північно-східний схил висотою 5 – 6 метрів першої надзаплавної тераси лівого берега ріки Случ. Поверхня задернована, ближче до будівель – розорюється, розмір – 320 на 100 метрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *