Археологія та стародавня історія Любарського району

Городище літописного міста Деревич у Великих Деревичах

Городище літописного міста Деревич у Великих Деревичах

В Любарському районі Житомирської області городища були у селах Велика Волиця, Великі Деревичі, Любар, Меленці, Нова Чортория, Пединці, Привітів, Стара Чортория.

Село Борушківці

Поселення трипільської культури та ранньозалізного віку – в урочищі Острів, на правому березі ріки Деревички, біля греблі.

Поселення трипільської культури та раннього залізного віку – на мисах правого берега річки за 500 – 1500 метрів на схід від греблі.

Село Велика Волиця

В ХІХ столітті – залишки городища в селі на садибі.

Село Великі Деревичі

Трипільське поселення та поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, черняхівської культури, давньоруське городище – на південній околиці села, на правому березі безіменної річки, що впадає поблизу в ріку Деревичку, урочище Городисько. Із сходу городище захищене глибоким яром, а з півдня – коліном річки, яка півкільцем охоплює плато. На південно-східній околиці дитинця проходить подвійна лінія валів і ровів, а на відстані 50 – 60 метрів від неї – ще одна лінія валів і ровів, яка захищала посад. Пам’ятка має добру зберееність і нічим не забудована. Форма дитинця овальна, розміром 58 метрів (з півночі на південь), на 79 метрів (схід – захід). Схили до річки й яру мають терасовидні майданчики, утворені штучно, для надання схилам більшої стрімкості.

Городище у селі Великі Деревичі

Городище у селі Великі Деревичі

Поселення трипільської культури, ранньозалізного віку, городище літописного міста Деревич давньоруського часу, яке існувало також в ХV – ХVІІ століттях – у західній частині села. Займає мисовидний виступ плато лівого берега ріки Деревички, урочище Замчище. Тут річка ніби-то петлею охоплює високе плато, залишаючи лише в північній частині невелику ділянку, не оточену водою, де й споруджені земляні укріплення у вигляді потрійної лінії валів і ровів. З інших боків також збереглися сліди двох ліній валів і ровів, розташований на терасі, нижче плато дитинця, яке має квадратну форму розміром 85 на 85 метрів. Польсько-литовське замчище було перебудовано з городища і набуло характерної для цього періоду чотирикутної форми.

Село Вигнанка

Трипільське поселення – на південній околиці села, в урочищі Заставок (мис високого правого берега Случі) на городах.

Трипільське поселення – за один кілометр на південь, в урочищі Грабівці, на пологому правому березі ріки.

Поселення ранньозалізного віку – в урочищі Луг на дюнному підвищенні (між урочищами Заставок та Грабівці).

Село Гізовщині

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, черняхівської культури – на лівому березі ріки Госира, біля будівель колгоспу.

Село Глезне

Поселення ранньозалізного віку, черняхівської культури – в центрі села на острові, утвореному рікою Деревичкою та її рукавом.

Поселення ранньозалізного віку – на західній околиці села на лівому березі річки, над ставом поблизу лісу.

Поселення трипільської культури, ранньозалізного віку – на південно-західній околиці села, на мисах правого берега ріки Деревички.

Село Гринівці

Поселення ранньозалізного віку та давньоруського часу – у заплаві правого берега ріки случ, на південно-західній околиці села, в урочищі Селисько, розмір – 300 на 400 метрів.

Село Демківці

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку (скіфський час) та черняхівської культури – на лівому березі ріки Госири за 500 – 3000 метрів від села, на орному полі.

Поселення трипільської культури – за 700 метрів на схід від села, біля ферми, на лівому березі ріки Госири, розмір – 120 на 200 метрів.

Поселення черняхівської культури – за 250 метрів на схід від села, на лівому березі ріки Госири, розмір – 200 на 80 метрів.

Поселення черняхівської культури – в межах села на лівому березі річки на городі колгоспника П.С.Романовського.

Поселення черняхівської культури – між колгоспними фермами і річкою.

Село Житинці

Поселення трипільської культури, доби бронзи, ранньозалізного віку, черняхівської культури, черняхівської культури, давньоруського часу – на лівому березі ріки Госири, на західній околиці села Житинці та між цією околицею і греблею, по якій проходить дорога в село Пеньки, що на правому березі річки, та проти цього села. Площа поселення черняхівської культури, розташованого навпроти села Пеньки, становить біля 4 гектарів.

Трипільське поселення – за 300 метрів на південний захід від села, на лівому березі ріки Госири, розмір – 250 на 150 метрів.

Поселення ранньозалізного віку – на південно-західній околиці села, на лівому березі ріки Госири, розмір – 120 на 100 метрів.

Село Іванківці

Поселення черняхівської культури – за 500 – 1000 метрів на захід від села, на лівому березі ріки Госири, урочище Селисько, розмір – 2000 на 150 метрів, південний схил.

Село Коростки

Поселення ранньозалізного віку, черняхівської культури – в межаї села, на городах, на правому березі ріки Ліски – правої притоки Случі.

Поселення черняхівської культури – на лівому березі річки, на західній околиці села.

Поселення черняхівської культури – на лівому березі ріки Ліски, за один кілометр на схід від села.

Поселення ранньозалізного віку, черняхівської культури – на південний схід від села, в урочищі Бірючиха, на правому березі струмка (права притока Случі).

Поселення ранньозалізного віку – навпроти гирла ріки Ліски, на лівому березі Случі.

Село Кутище

Поселення ранньозалізного віку, черняхівської культури, давньоруського часу – за 200 – 1000 метрів на захід від села, на обох берегах ріки Вербки, в урочищі Краєвщина.

Поселення ранньозалізного віку – на правому березі ріки Вербки, за 500 метрів на схід від села.

Село Липне

Поселення ранньозалізного віку, черняхівської культури – у східній частині села, на правому березі ріки Ліски.

Поселення доби бронзи – на терасі правого берега ріки Ліски, за 2 – 3 кілометри на захід від села.

Поселення доби бронзи – на лівому березі ріки Лісни, на піщаному підвищенні, за 2,5 кілометрів на захід від села.

Поселення доби бронзи – за 300 метрів на захід від села, лівий берег ріки Ліски

Селище міського типу Любар

Трипільське поселення та поселення ранньозалізного віку – на північній околиці Любара (Громада) в урочищі Зволенщина, знаходиться велике (площею біля 10 гектарів), розмір – 500 на 400 метрів.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку та давньоруського часу – на ділянці тераси лівого берега Случі, від струмка навпроти школи-інтернату до залізобетонного моста на дорозі Бердичів – Гриців виявлено кераміку комарівської культури, скіфського часу та часів Київської Русі.

Поселення трипільської культури, доби бронзи, ранньозалізного віку, городище давньоруського часу – на мису лівого берега Случі, на південний захід від пошти, можливо, залишки літописного міста Болохова.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, черняхівської культури, давньоруського часу – в урочищі Гарашівка, на надзаплавній терасі лівого берега Случі, навпроти костелу.

Поселення трипільської культури, ранньозалізного віку – в урочищах Вир і Цибульщина, на лівому березі  ріки, напвроти Каранського кар’єру.

Поселення трипільської культури, ранньозалізного віку, черняхівської культури, Любарівське городище ХVII – ХVIII століть – в місті Новий Любар, на мисі високого правого берега Случі, площа біля 45 гектарів, з півдня, заходу і півночі омивається рікою Случ, а з напільного боку відмежоване глибоким ровом.

Поселення трипільської культури, ранньозалізного віку – на південно-східній околиці Любара, біля містка через ріку Блива, на її лівому березі, в урочищі Мельницьке.

В ХІХ столітті згадуються чотири чотирикутні городища – два в п’яти кілометрах по дорозі в Бердичів, одне – в напрямку Краснополя, одне – в напрямку до хутора Филінці.

Село Мала Деревичка

Поселення трипільської культури, ранньозалізного віку – на південній околиці села, на терасі лівого берега ріки Деревинки, понад ставом.

Село Меленці

Поселення черняхівської культури – за два кілометри на північний схід від села, на схилі тераси лівого берега ріки Ібра, біля грунтової дороги.

Городище давньоруського часу – за 3,6 кілометрів на північний схід відд села, біля залізничної станції Разіно, розмір – 50 на 50 метрів.

Село Нова Чортория

Поселення трипільської культури, ранньозалізного віку, давньоруське городище – на високому мисі правого берега Случі в урочищі Панівці, давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть, розмірами 64 на 65 метрів. Із заходу і сходу мис оточений долинами струмків, а з півдня – річкою Случ. Добре простежуються вали.

Поселення трипільської культури – за 400 метрів на північ від північно-західної околоці села, урочище Горбовиця. Займає південно-західну частину мису високого правого берега ріки Случ, з південного заходу та північного сходу оточений ярами, розмір – 120 на 50 метрів.

Село Озерне

Поселення трипільської культури та давньоруського часу – за 2,5 кілометрів на південь від села, на лівому березі струмка, що впадає в ріку Госиру, розмір – 300 на 100 метрів.

Село Пединки

Поселення трипільської культури, ранньозалізного віку, давньоруського часу – на мису правого берега ріки Случ, за один кілометр на південь.

В ХІХ столітті було зафіксовано у двох кілометрах на схід городище Замчисько.

Село Привітів

Давньоруське городище – в урочищі Замчисько, на лівому березі ріки Тюкелівки, розмір – 120 на 85 метрів.

Черняхівське поселення – у 300 метрах на південь від села, на лівому березі струмка, розмір – 600 на 60 метрів.

Село Провалівка

Поселення ранньозалізного віку, черняхівської культури, давньоруського часу – на лівому березі ріки Случ, за 300 – 1000 метрів на південь.

Село Стара Чортория

Поселення ранньозалізного віку та давньоруське городище – у північно-східній частині села, в урочищі Лиса Гора, на лівому березі ріки Случ, городище – на території кладовища, розмір – 50 на 45 метрів.

Село Стрижівка

Поселення трипільської культури, ранньозалізного віку, черняхівської культури та давньоруськог очасу – у 500 метрах на південний схід від села, на лівому березі ріки Случ, урочище Іванійове, розмір – 400 на 400 метрів, навпроти села Гринівці на мисах лівого і правого берега стариці ріки Госири, при її впадінні в ріку Случ.

Поселення доби бронзи, ранньозалізного віку, черняхівської культури – на західній околиці Любара (Стрижівка), на мисах вздовж лівого берега ріки Госира, в напрямку до села Іванківці в урочищі Селисько.

Поселення ранньозалізного віку, черняхівської культури, давньоруського часу – за 300 метрів на схід від села, на лівому березі ріки Случ, в урочищі Гарашівка, розмір – 300 на 80 метрів.

Село Юрівка

Трипільське поселення – на північно-східній околиці села, на лівому березі ріки Вербки, в урочищі Чернече, розмір – три гектари.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.