Археологія та стародавня історія Чуднівського району

Городище у селі П'ятка

Городище у селі П’ятка

В Чуднівському районі Житомирської області городища були у селах Будичани, Великі Коровинці, Городище, Довбиші, Колки, Пилипівка, П’ятка, Столпів, Чуднів.

Село Будичани

В ХІХ столітті біля ставу, в урочищі Мостище було овальне городище, розмір – 329 на 84 метри. Вали і рів уціліли з західного боку.

Село Великі Коровинці

Давньоруське городище Великі Коровинці 1 знаходиться в одному кілометрі на схід від села в урочищі Вали. Розміщене на мисовидному підвищенні, оточеному з трьох боків ставом (лівий берег струмка Вовчок), розмір – 150 на 120 метрів. Укріплення дуже розорані. З напільного боку прослідковуються залишки трьох валів. Селище, довжина якого понад 400 метрів, у ста метрах на південь і південний схід від городища вздовж ставу.

Городище Х – ХІ століть Великі Коровинці 2 розміщене між селами П’ятка і Великів Коровинці у двох кілометрах на схід від цукрового заводу, на правому березі невеликого струмка Вовчок в урчоище Городисько. Західна частина городища над струмком зруйнована при спорудженні плотини для цукрового заводу. Збереглися напівкругла частина майданчика, яка обмежена двома валами. З північного боку помітні залишки третього валу. Майданчик городища і вали розорюються. Внутрішній діамтр майданчика городища – 30 метрів. Висота над рікою – біля шести метрів. На південний схід від городища – селище.

Село Городище

Давньоруське поселення – на південно-західній околиці села, біля греблі.

Село Довбиші

Давньоруське городище – за 200 метрів на південний схід від села. Займає підвищення на мису правого берега ріки Ідри, яка впадає в ріку Тетерів і зараз перетворена в районі городища в штучну водойму. Майданчик городища в плані овальний, розмір – 70 на 80 метрів, понижуєьтся до стрілки мису. По периметру збереглися залишки невеликого заплилого валу. З напільного боку городище захищене ще одним, більшим валом, шириною від 6 до 12 метрів, висотою до трьох метрів. Городище раніше розорювалося. Безпосередньо перед городищем – велике селище на площі 350 на 400 метрів.

Черняхівське поселення – на південно-східній околиці  на лівому березі ріки.

Село Дриглів

Черняхівське поселення – на північ від школи, на правому березі ріки Тетерів.

Село Кихті

Поселення І – ІІІ століть – за 700 метрів на північний захід від села, розмір – 350 на 200 метрів.

Село Колки

В ХІХ столітті у трьох кілометрах від села по дорозі на Чуднів в урочищі Колтунівка – кругле городище, оточене подвійним валом і ровом – городище в селі Довбиші.

Село Короченки

Поселення ХV – ХVI сотліття – на правому березі ріки Гнилоп’ять у 300 метрах від південної околиці села на пологому схилі першої надзаплавної тераси висотою 9 метрів.

Село Пилипівка

Черняхівське поселення – на колгоспних городах південно-західної околиці села на високому лівому березі ріки П’ятка.

Село П’ятка

Черняхівське поселення – у північно-східній частині села на обох берегах ріки, розмір 1000 на 100 метрів.

Село П'ятка, городищеГородище ХIV – ХV століть – в центрі села біля церкви, зі східного її боку простежується частина валу шириною 6 – 8 метрів, висотою 2 – 3 метри, довжиною 50 метрів, який перерізується шляхом, який йде від церкви з півночі. Безпосередньо за шляхом (на території школи) – дуже спланований вала повертає на північний захід і простежується у напрямку до ріки П’ятки на відстані 120 метрів, далі вал губиться.

Село Столпів

В ХІХ столітті в одному кілометрі від села в бік Чуднова над ставом – кругле городище 44 метри в діаметрі. Вали збереглися з південного боку (можливо, городище біля села Будичани).

В лісі за переказами в ХVII столітті було місто Лісногрод (біля печери), можливо, тут було городище.

Місто Чуднів

В ХІХ столітті в саду на горі над Тетеровим було городище 98 на 84 метри.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *