Археологія та стародавня історія Пулинського району

ВалВ Пулинському (колишньому Червоноармійському) районі Житомирської області городища є в селах Курне, Радецька-Болярка, та у районному центрі селищі міського типу Пулини (Червоноармійськ).

Село Курне

Поселення VI – VII століть – на схід від хутора Кургани, на правому березі ріки Тня, розмір – 180 на 50 метрів, на південно-східному схилі тераси.

Неолітичне поселення – на північно-східній околиці села, за 800 метрів на південь від шосе Київ – Львів, на правому березі ріки Тня, розмір – 120 на 80 метрів.

Поселення доби бронзи та давньоруське городище, яке існувало в ХVI – ХVІІІ століттях – за 1500 метрів на південний схід від села, на лівому березі ріки Тня, урочище Гряда. Діаметр – 27 метрів (північно-східна околиці станції Курне). Вали висотою до двох метрів.

В ХІХ столітті було зафіксовано два городища – у трьох кілометрах на північний схід від села на березі ріки Тня, овальне, в урочищі Селище, розмір – 350 на 300 метрів, вали висотою до шести метрів. Друге – півкілометра далі, кругле, 30 метрів в діаметрів, урчоище Замчище (урочища позначені на трьохверстівці).

Село Павлівка

Поселення VI – VII століть – на південній околиці села, на лівому березі ріки Тня, урочище Став, розмір – 200 на 45 метрів. Південно-східний схил тераси.

Село Радецька-Болярка

За даними ХІХ століття городище розмірами 90 на 80 метрів, сучасними розвідками не виявлено, можливо згадане городище було в селі Раденка Київської області.

Село Улашанівка

Поселення доби бронзи – на схід від села, на правому березі ріки Білка, розмір – 150 на 90 метрів.

Селище міського типу Пулини (Червоноармійськ)

В ХІХ столітті було два городища – одне Валок або Старе Замчище, інше – чотирикутне Бабине Городище

Село Шереметів

Поселення VI – VII століть – в північно-західній околиці села, на лівому березі ріки Тня, урочище Бронево, розмір – 200 на 40 метрів, південно-східний схил тераси.

Село Ягодинка

На схід від села, на лівому березі ріки Тня – стародавнє поселення розмірами 300 на 250 метрів.

1 коментар до “Археологія та стародавня історія Пулинського району

  1. Валентин

    на південному заході від Шереметова по лівому березі Тні в місцевості прозваній Зайцевим також існувала стоянка древніх людей, оскільки після оранки там знаходили камяні сокири, скребки

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *