Лідихівський замок і городище у селі Лідихів

Миколаївська церква у селі Лідихів

Миколаївська церква у селі Лідихів

В селі Лідихів Кременецького району Тернопільської області є залишки замку, який був споруджений на місці давньоруського городища.

Лідихівський замок і городище у селі Лідихів

Городище у Лідихові

Осінній ліс біля Лідихова

Осінній ліс біля Лідихова

Село Лідихівка розміщено на березі ріки з цікавою назвою Слонівка, яка бере свій початок біля села.

У 12 столітті було споруджено городище, яке, як і схожі укріплення, було дерев’яно-земляним. Воно завершило своє існування в часи нападу монголо-татар у середині ХІІІ століття.

Після розгрому городища занепало і село, яке було довкола укріплення.  Село почало відроджуватися в 14 столітті. Пізніший замок був земляним, тому обриси городища повторює пізніше укріплення.

Замок у Лідихові

Став у Лідихові

Став у Лідихові

Перша згадка про Лідихів – 1442 рік, наступного разу це містечко згадується у 1447 та 1545 році. Власниками міста були графи Лідихівські, які володіли містечком триста років, з 16 по 18 століття. Графський титул вперше отримав Гнівош, який був секретарем польського короля Сігізмунда ІІ Августа та його уповноваженим у земельних суперечках між Польщею та Литвою.

Лідихівські в 16 столітті на місці давньоруського городища споруджуть земляний замок. Оскільки артилерія в ті час не була дуже розвинутою, то і замок в цілому повторяв контури старої фортеці. Від татарських набігів лідихівський замок захищав все населення міста, яке переховувалося за його стінами в разі, коли татари зненацька проривали незначні міські укріплення.

Карта Лідихова

Карта Лідихова

У 1621 році Самуїл Лідихівськй отримав від Сігізмунда ІІІ Вази дозвіл на проведення щорічих ярмарків в місті. Це давало значні прибутки і дозволило місту надалі розвиватися.

Якщо врахувати, що у 17 столітті більше немає згадок про Лідихів, можна припустити, що замок і містечко часто руйнувалося татарами і турками. Не витримавши конкуренції більш потужних твердинь, Лідихів перетворився на село, вже в ХІХ столітті не було згадок про Лідихів як місто.

Лідихівський пейзаж

Лідихівський пейзаж

На сусідньому із замчищем пагорбі у 17 столітті спорудили церкву святого Миколая, яка, очевидно, мала оборонний характер. У перебудованому вигляді цей храм дійшов до нас.

Від замку залишилися сліди на місцевості – залишки валів, ровів. Цікаво, що ці укріплення ще частково спорудили за часів Русі. В Тернопільській області чимало схожих замчищ – в Ланівцях, Рохманові.

Подорожі укріплюють здоров’я. Але здоров’я зубів оглядом туристичних місць не поправиш. Якщо болить зуб, рекомендую стоматологічну клініку Сергія Прожейко http://prozheiko.kiev.ua в Києві – тут вирішать стоматологічні проблеми якісно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *