Фестиваль Стародавній Меджибіж 2015 і меджибізький замок

Замок у Меджибожі

Замок у Меджибожі

Меджибізький замок в 2015 році десятий раз приймає фестиваль Стародавній Меджибіж. Програма буде дуже насиченою і розрахована на три дні святкувань. Це має бути найграндіозніше святкування за всю історію цього заходу з рицарськими турнірами, живою музикою та розважальною програмою для відвідувачів – все на фоні Меджибізького замку Білий Лебідь і красивої подільської природи. Фестивалі в Меджибожі проводяться не тільки влітку, взимку, наприклад, тут з 2010 року проводиться щорічний фестиваль “Зимова вежа”.

Фестиваль Стародавній Меджибіж 2015 і меджибізький замок

Меджибізький замок

Архітектура замку у Меджибожі

Замковий костел у Меджибожі - тепер церква святого Миколая

Замковий костел у Меджибожі – тепер церква святого Миколая

Меджибіж вперше згадується в літописах в 1146 році під назвою Межибоже. Укріплення міста знаходилися на території сучасного замку, ця територія була укріплена валами та дерев’яними стінами, хоча перші кам’яні укріплення спорудили ще в давньоруський час. В результаті пізнішої забудови рівень фортеці значно піднявся, місто ХІІІ століття знаходиться на глибині до 10 метрів від поверхні замкового двору. В 15 столітті тут звели кам’яний замок, який набув сучасного масивного вигляду в 16 столітті і розбудовувався в 17 столітті.

Замок розміщений на пагорбі при впадінні ріки Бужок в Південний Буг, біля замку – великий став. Оскільки стіни замку світлого кольору і біля фортеці є великий став, в якому замок відображається, то з 19 століття за фортецею закріпилася назва Білий лебідь. Довжина замку – 130 метрів, ширина – 85 метрів, площа – майже один гектар. Мури дуже високі, найвищі стіни трохи не дотягують до двадцяти метрів, товщина стін – до п’яти метрів. Після Кам’янецького і Хотинського замків Меджибіжський замок є найпотужнішою твердинею Поділля. Споруди замку складаються зі стін, веж, палацу та церкви святого Миколая.

Лицарська вежа у меджибізькому замку і ворота

Лицарська вежа у меджибізькому замку і ворота

Церква Святого Миколая споруджена в 16 столітті як замковий костел. В Меджибізькому замку три вежі – північна, офіцерська та лицарська (прикриває в’їзну браму). Палац – двоповерховий, споруджений в 16 столітті.

Історія Меджибізького замку

Замковий палац

Замковий палац

Меджибіж був важливим містом Галицько-Волинського князівства. Згодом воно переходить під владу Литви, князь Ольгерд, який переміг татар у битві під Синіми водами в 1362 році, передає фортецю Коріатовичам. У 1432 року Поділля переходить до польської корони і замок стає важливою фортецею у місці, де Чорний шлях, яким ішли на ці землі татари, має відгалуження під назвою Кучманського шляху.

Контрфорси біля південної стіни

Контрфорси біля південної стіни

Замок витримував декілька татарських облог. Через те, що фортеця постійно витримувала ворожі облоги, у 1540 році польський гетьман Микола Сенявський споруджує дуже потужні стіни, фортеця набуває сучасного вигляду. В 17 столітті добудовуються стіни у висоту, вони стають монументальними і від підніжжя пагорба сягають висоти майде дев’ятиповерхового будинку. Руйнуються старі стіни, які не пристосовані до артилерії, велика східна вежа заповнюється землею, таким чином її було перетворено на бастіон. Двір фортеці перетворюється в одну велику терасу – земля підсипається так, щоб плац був рівний, рівень пагорба піднімається в різних місцях від 3 до 11 метрів, фактично замок повністю поглинає замкову гору. Фортеця витримує ворожі напади, однак в 1648, 1650 та 1653 році захоплюється козаками, в 1672 році захоплюється турками і перебуває у їньому володінні до Карловицького мирного договору 1699 року.

Двір меджибізького замку

Двір меджибізького замку

З 1730 по 1831 році замок перебував у володінні князів Чарторийських. В 1790 році фортеця стає ареною бойових дій – тут була дивізія повсталих польських військ Тадеуша Костюшко. В 1831 році за участь в польському повстанні російська влада конфіснувала фортецю у польських власників і після того тут перебуває російський військовий гарнізон (військові перебували і в радянський час до Другої світової війни). Костел стає православною церквою.

В 1967 починається реставрація Меджибізької фотеці. в 2001 році замок став частиною історико-культурного заповідника. З 2004 року тут проводиться щорічний лицарський фестиваль історичних реконструкцій Стародавній Меджибіж.

Фестиваль Стародавній Меджибіж 2015

Лицарські бої - бугурти - найвидовищна частина програми фестивалю Стародавній Меджибіж

Лицарські бої – бугурти – найвидовищна частина програми фестивалю Стародавній Меджибіж

Західна Україна – країна замків, тому тут проводиться багато фестивалів історичних реконструкцій – Історичний Хотин, Форпост у Кам’янці-Подільському, Стародавній Львів, іноді проводяться невеликі фестивалі – Джиджуринфест у Пнівському замку біля Надвірної, в ужгородському замку та інших замках Галичини.

В 2015 році, з 22 по 24 серпня в Меджибожі пройде десятий, ювілейний фестиваль. Тут будуть проводитися лицарські бої, можна послухати середньовічну музику, також будуть сучасні виконаці. Увечері буде вогняне шоу. Також буде ярмарок із сувенірами та кухнею із сучасними та середньовічними стравами та напоями. Спортивні ігри – армреслінг, регбі. Також буде перегляд фільмів, багато живої музики.

Лицар на коні

Лицар на коні

Планується організувати наметове містечко, кемпінг для байкерів (з окремою сценою та шоу-програмою). Цікаво, що з появою в замку байкерів пов’язуть масовий бій подушками, в якому можуть прийняти участь всі бажаючі. Будуть проводитися лицарські турніри, змагання лучників, покази середньовічної моди і середньовічні танці, конкурси, ігри – тут має бути цікаво і дорослим і дітям. Квиток на один день буде становити 95 гривень, на три дні – 350 гривень.

Бої лицарів повноконтактні, травматичні, але дуже видовищні

Бої лицарів повноконтактні, травматичні, але дуже видовищні

В дні проведення фестивалю від залізничного вокзалу у місті Хмельницький буде до Меджибожа їздити спеціальний автобус із відправленням в 9 годині ранку з Хмельницького і з відправленням з Меджибожа в 11 годині вечора. Вартість автобуса буде складати біля 20 гривень. Також планується організувати автобуси на фестиваль з міста Київ. Зупинитися можна в готелі Меджибізький замок в Меджибожі, а також в готелі Радуга (Головчинці), в двох мотелях села Червона Зірка – Вет або Дам.

Програма фестивалю Стародавній Меджибіж 2015

П’ятниця, 21 серпня

Піші лицарі у повному спорядженні

Піші лицарі у повному спорядженні

11 година – фортеця зустрічає гостей середньовічною музикою та смачними наїдками

12 година – відкриття фестивалю, парад учасників, масовий лицарський бій (бугурт)

13 година – виступ гурту Бурдони Черна

14 година – турнір лицарів, середньовічні танці

19 година – вечірній бугурт

З 20 по 22 годину – виступ гуртів Fram, Pawa, Dzeieciuki

23 година – початок етнодискотеки

Субота, 22 серпня

Бугурт лицарів

Бугурт лицарів

11 година – початок фестивального дня

12 година – ранішній бугурт

з 14 по 15 годину – виступ гуртів Marina krut project та Lity Taller

15 година – лицарські бої невеликими групами, майстеркласи середньовічних танців

з 20 по 22,30 – гурти Folcore та Znich

22 година 30 хвилин – вечірній бугурт

23 година – початок етнодискотеки

Неділя, 23 серпня

Стіна замку у Меджибожі на замковій горі

Стіна замку у Меджибожі на замковій горі

11 година – початок фестивалю

12 година – ранковий лицарський бугурт

12 годин 30 хвилин – майстеркласи танців

13 година – фінали боїв малими групами (5х5 бійців)

15 година – заїзд до замку байкерів, битва подушками

16 година – фінали боїв, конкурс середньовічних костюмів, нагородження переможців фестивальних конкурсів

з 20 по 22,30 – виступ гуртів Mirium, D/C Train, Тінь Сонця

00 годин (12 година ночі) – салют з нагоди Дня незалежності України

Зимовий фестиваль у Меджибожі “Зимова вежа”

Виставка зброї і старої техніки у Меджибіжському замку

Виставка зброї і старої техніки у Меджибіжському замку

Фестивалі у Меджибожі проводяться не тільки влітку, а й узимку. Вперше фестиваль Зимова вежа проводився в 2010 року. У 2014 році фестиваль проводився 12 – 14 січня. В цей самий період, на зимові свята приблизно плануються проводити наступні фестивалі. Фестивалі часто проводяться в морози, тому ідеєю цього заходу є пристосування рицарів в одязі і тактиці до зимових умов, провіряються навики, виносливість і воля до перемоги.

Взимку проводяться піші бої, піші походи, бенкет в замковій вежі, ігрища, забави, зимове полювання, бал, є польова кухня, проводиться купання в ополонці, вечером – фаєршоу. Також – концерт фолк та середньовічної музики, ярмарка сувенірів та майстер класи із виготовлення різних виробів. Якщо зима сніжна, гості фестивалю ліплять велику спільну снігову бабу, увечері всі гріються біля великого вогнища.

Археологічні розкопки у дворі замку

Археологічні розкопки у дворі замку

Будівлі у замковому дворі Меджибожа

Будівлі у замковому дворі Меджибожа

Організаторами заходів в Меджибожі є клуб історичної реконструкції “Воїн” міста Хмельницький та історичний заповідник “Меджибіж”.

 

 

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *