Археологія та стародавня історія Тростянецького району

Археологічні знахідки

Археологічні знахідки

В Тростянецькому районі Сумської області два городища є селі Зарічне, та два – в селі Ницаха.

Село Боромля

За 800 метрів на схід від східної околиці села, півкілометра на південний схід від ПТФ, в згині правого берега ріки Боромля – поселення № 1 бронзового віку.

На південно-східній околиці Боромлі, в гирлі старої заводненої балки, на західному крутому краю мисоподібного виступу надзаплавної тераси правого берега ріки Боромля – поселення № 2 київської та черняхівської культур.

На південно-західній околиці села, на пологому західному схилі в гирлі старої заводненої балки, яка виходить до заплави правого берега ріки Боромля – поселення № 2 черняхівської культури.

Знахідки археологів

Знахідки археологів

На південно-західній околиці Боромлі, поруч з МТФ № 2 колгоспу, на східному краю мисоподібного виступу високої тераси, що полого спускається до заплави правого берега ріки Боромля – безкурганний могильник черняхівської культури.

За 3,2 кілометри на південь від південної околиці села, поруч з телетранслятором, на ділянці плато лівого берега ріки Боромля – курганний могильник.

На південно-західній околиці села, на плато правого корінного берега ріки Боромля, 250 – 300 метрів праворуч від грунтової дороги – курганний могильник.

За два кілометри на північ від північної околиці села, 80 – 70 метрів на захід від автодороги Суми – Охтирка, в полі – курган.

Село Жигайлівка

В гирлі балки Сестрицький Яр, на лівому і правому березі невеликого безіменного струмка, лівої притоки ріки Ворскла – поселення скіфської та черняхівської культур.

На лівому березі ріки Боромля, в урочищі Чернецький Ставок – черняхівське поселення. По території поселення пролягає грунтова дорога до села Шевченків Гай та проходить лінія електропередач.

Село Зарічне

На території Зарічного на правому березі ріки Ворскла – городище на мисовому останці корінного берегового плато. Укріплення має місцеву назву «Кукуйове городище», давньоруські селища прилягають до цього давньоруського укріпленого пункту.

Систематизація знахідок

Систематизація знахідок

За 1,2 метри від Зарічного та Кукуйового городища, вниз за течією ріки Ворскла, на довгому витягнутому в заплаві мису правого берега ріки Ворскла – городище скіфської та роменської культури.

За два кілометри на захід від Зарічного, ліворуч автодороги Суми – Охтирка, два кілометри від мосту через ріку Ворскла, в лісосмузі – курганний могильник.

За сто метрів на захід від Зарічного, ліворуч дороги до автодороги Суми – Охтирка – курган.

Село Калинівка Люджанської сільської ради

На лівому березі невеликої ріки Рівчак, що є правою притокою ріки Ворсклиця, в лісі, навпроти села Калинівка – курганний могильник.

Село Кам’яне

За два кілометри на північний захід від села, на мису правого берега, що утворений ярами біля ріки Боромля, поряд з геодезичним знаком – курган.

Село Машкове Криничненської сільської ради

Біля західної – південно-західної околиці села, в урочищі Скрипалі, на правому березі ріки Радомял – поселення черняхівської культури.

Село Ницаха

За 1,2 кілометри на південний захд від МТФ, на дюні, яка витягнута на півкілометри з півночі на північ, в заплаві правого берега ріки Ворсклиця – поселення і безкурганний могильник раннього залізного віку.

За один кілометр на південний схід від села, в урочищі Баклани – два городища, селище і курганний могильник розвинутого середньовіччя, роменської культури та Київської Русі.

За один кілометр на схід від МТФ, на пониженні північно-західної частини останця першої надзаплавної тераси в заплаві правого берега ріки Ворсклиця – поселення бронзового і раннього залізного віку.

За півтори кілометри на південний схід від МТФ, на пониженому схилі північно-східної частини останця першої надзаплавної тераси в заплаві правого берега ріки Ворсклиця – поселення бронзового та раннього залізного віку.

За півкілометра на схід від МТФ, на пониженому схилі в північній частині останця першої надзаплавної тераси правого берега ріки Ворсклиця – поселення бронзового та раннього залізного віку.

За один кілометр на південний схід від МТФ, на краю останця першої надзаплавної тераси над старицею в заплаві правого берега ріки Ворсклиця – поселення бронзового та раннього залізного віку.

Село Першотравневе Боромлянської сільської ради

На правому березі ріки Боромля, навпроти села, на ділянці берегової тераси, що розташована біля підніжжя корінного берега ріки Боромля – поселення бронзового, раннього залізного віку, раннього середньовіччя.

Село Рябівка Дернівської сільської ради

Поселення і могильник раннього залізного віку прилягає до південно-західної околиці села, в урочищі Бобер, на краю першої надзаплавної тераси правого берега ріки Ворсклиця, поруч із старицею.

За два кілометри на південний захід від південно-західної околиці села, в урочищі Графська купальня, на невеликому пагорбі в північній частині дюнного масиву, більшу частину якого займає сосновий ліс – поселення бронзового віку, раннього залізного віку, раннього середньовіччя.

Село Шевченків Гай Боромлянської сільської ради

За 1,7 кілометрів на захід від південно-західної околиці села, на низькому мису правого берега ріки Боромля навпроти села – поселення бронзового віку.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *