Археологія та стародавня історія Сумського району

Розкоп, розбитий на квадрати

Розкоп, розбитий на квадрати

В Сумському районі Сумської області археологи виявили городища в Битиці, Зеленому Гаї, Могриці, Токарях, Шпилівці.

Село Битиця

Зміст

За 1,7 кілометрів на схід від села, біля дороги до села Микільське, на корінному березі ріки Псел – городище і селище раннього середньовіччя (волинцевська культура VIII століття).

За два кілометри на схід від Битиці, біля дороги до села Микільське, на корінному правому березі ріки Псел – поселення раннього середньовіччя (волинцевської культури VIII століття).

Село Бровкове Шпилівської сільської ради

За шістсот метрів на південний схід від південно-східної околиці Бровкового, на схилі першої надзаплавної тераси правого берега ріки Псел – безкурганний могильник черняхівської культури.

За 1,3 кілометри на південь – південний схід від південно-східної околиці села, в урочищі Закладка – поселення пізнього бронзового віку, раннього середньовіччя.

Село Велика Чернеччина

Розкопки житла

Розкопки житла

В центрі Великої Чернеччини, на місці, де дорога Суми – Миропілля повертає на північ і опускається до заплави річки – поселення волинцевської культури VII – VIII століття.

За 2,5 кілометри на північний захід від західної околиці села – поселення раннього залізного віку.

Село Велика Сироватка

За 350 метрів на південь від північно-західної околиці села, на мису першої надзаплавної тераси ріки Сироватка – поселення бронзового віку, раннього залізного віку, раннього середньовіччя.

На північно-східній околиці села, в урочищі Лугове Плесо, над заплавній терасі лівого берега ріки Сироватка – поселення пізнього бронзового віку.

На північно-східній околиці Верхньої Сировтки, в урочищі Лугове Плесо, 150 метрів від залізниці, над заплавній терасі лівого берега ріки Сироватка, поселення пізнього бронзового віку.

За 1,9 кілометрів ліворуч об’їзної дороги навколо міста Суми, 1,2 кілометри від виходу її на автодорогу Суми – Харків, на захід від села і на південь – південний схід від міста Суми – курганний могильник.

За 900 метрів ліворуч об’їзної дороги навколо міста Суми, один кілометр від виходу її на автодорогу Суми – Харків, на захід – південний захід від села – курганний могильник.

Ліворуч об’їзної дороги, навколо міста Суми, два кіломтри від виходу її на автодороги Суми – Харків, поруч з господарським двором бригади № 2 колгоспу – курганний могильник.

Село Гірне Червоненської сільської ради

На схилі першої надзаплавної тераси правого берега ріки Псел в межах західної частини села, під городами – поселення бронзового віку, раннього залізного віку.

За один кілометр на північ від села, біля об’їзної дороги, поруч з виробничими будівлями радгоспу і розвилкою грунтової дороги до аеропорту і села Мамаївщини – курган.

Село Доценківка Сульської сільської ради

За два кілометри від автодороги Суми – Ромни, праворуч дорогои до села, поруч з віходю газопроводу «Уренгой – Ужгород» – курган.

Село Дзержинкське Низівської сільської ради

Тент над археологічним розкопом

Тент над археологічним розкопом

За один кілометр на північний схід від МТФ, на мису останця першої надзаплавної тераси правого берега ріки Псел – поселення № 1 раннього залізного віку, раннього середньовіччя.

З півночі – північного заходу прилягає до північної околиці села, по його території пролягоє автодорога Низи – Бровкове – Суми – Лебедин, на краю і схилі першої надзаплавної тераси правого берега ріки Псел на останці, де знаходяться села Прудок, Дзержинське та Жовтневе – поселення № 2 бронзового віку, раннього залізного віку.

Село Єлисеєнкове Садівської сільської ради

За один кілометри на північний захід від села, 50 метрів від зупинки на автодорозі Суми – Ромни – курган.

Село Жовтневе Червоненської сільської ради

На території Жовтневого, на краю останця першої надзаплавної тераси правого берега ріки Псел, під городами – поселення черняхівської та київської культур.

Біля південно-західної околиці села, на частині зораного поля, що обмежене струмком і дорогою від села до місцевого кладовища – поселення раннього середньовіччя.

Село Зелений Гай Битицької сільської ради

За півтори кілометри на південний схід від села, в урочищі Старе Крейдище – городище, селище та курганний могильрник розвинутого середньовіччя, роменської культури та Київської Русі.

На східній, південно-східній околицях села, на краю першої надзаплавної тераси правого берега ріки Псел – поселення бронзового віку, раннього залізного віку.

На північній околиці Зеленого Гаю, на мису правого корінного берега ріки Псел в урочищі Красне – курганний могильник.

Село Кононенкове Косівщинської сільської ради

На західній околиці Кононенкового, на правому березі безіменного струмка, яка є правою притокою ріки Сумка – поселення скіфської та черняхівської культур.

Село Косівщина

На південній околиці Косівщини, на надзаплавній терасі лівого берега безіменного струмка, що впадає в ріку Сумка – поселення бронзового віку та раннього залізного віку.

Село Кровне

За триста метрів на північний схід від Кровного, на терасі правого берега ріки Олешня – поселення черняхівської культури.

Село Липняк Великочернеччинської сільської ради

Ліворуч автодороги Суми – Велика Чернеччина, триста метрів від МТФ, на невеликому підвищенні першої надзаплавної тераси ріки Псел – поселення скіфської культури VII – III століть до нашої ери.

Село Микільське Битицької сільської ради

На південній околиці Микільського, на дюнному підвищенні в заплаві правого берега ріки Псел, біля лісопилки – поселення раннього залізного віку.

Село Могриця

За 1,2 – 1,5 кілометрів на північний схід від Могриці, поруч з крейдяним кар’єром, в урочищі Курган, на мису і плато правого берега ріки Псел – городище і селище роменської культури VIII – Х століть.

За 800 – 900 метрів на захід від Могриці, біля розвилки грунтових доріг, в полі, на пологому схилі правого корінного берега ріки Псел – курганний могильник.

Село Нижня Сироватка

На північній околиці Нижньої Сироватки, біля птахоферми, неподалік мосту на об’їзній дорозі через ріку Сироватка, на краю першої надзаплавної тераси лівого берега цієї ріки – поселення раннього залізного віку.

На північно-західній околиці села, поблизу безіменного струмка, в районі мосту, на невеликій похилій в бік струмка терасі, цей струмок є лівою притокою ріки Сироватка – поселення черняхівської культури.

За три кілометри на південний схід від Нижньої Сироватки, півтори кілометри від господарського двору другої тракторної бригади колгоспу, 150 метрів ліворуч від польової дороги до села Малий Вистороп – курганний могильник.

За чотири кілометри на південний захід від Нижньої сироватки, два з половиною кілометри від господарського двору другої тракторної бригади колгоспу, праворуч польової дороги до села Малий Вистороп – курган.

Село Низи

Між селищем міського типу Низи і селом Нижня Сироватка, в урочищі Лан, на лівому березі ріки Сироватка – поселення скіфської культури.

Село Підліснівка

На південно-західній околиці Підліснівки, на території будівлі цегельного заводу – поселення черняхівської культури.

Село Постольне

За 50 метрів від крайніх садиб західної околиці села, з обох боків автодороги Суми – Білопілля – курганний могильник.

На південний захід від Постольного, 900 метрів від автодороги Суми – Білопілля, ліворуч дороги до села Склярівка – курганний могильник.

На північній околиці села, праворуч дороги до села Головашівка, поруч із знаком нафтопроводу 501 кілометр – курган.

За два кілометри на північ від села, праворуч дороги до села Головашівка, на південний захід від знаку нафтопроводу 501 кілоемтр – курганний могильник.

За один кілометр на північ від Постольного, на краю останця першої надзаплавної тераси правого берега ріки Псел – курганний могильник.

Село Прудок Червоненської сільської ради

За 750 метрів на північний схід та схід від Прудка, на краю останця першої надзаплавної тераси правого берега ріки Псел – поселення бронзового віку, раннього залізного віку, раннього середньовіччя.

Село Пушкарівка Битицької сільської ради

На городах на південно-східній околиці Пушкарівки – поселення бронзового віку.

Між селами Пушкарівка і Зелений Гай, на мису корінного правого берега ріки Псел, в лісі, над покинутим старим фруктовим садом із сходу – курганний могильник.

Село Сад

На глибині заводненої балки, на поверхні її похилого правого берега – безкурганний могильник черняхівської культури.

Село Северинівка

За 1,2 – 2 кілометри на південь – південний захід від південно-західної околиці села, з обох боків автодороги Суми – Білопілля – курганний могильник.

За два кілометри від автодороги Суми – Білопілля, на північно-західній околиці северинівки, біля повороту дороги до села Мар’янівка – курган.

Село Склярівка Северинівської сільської ради

За 150 метрів на південь від авіаційного майданчика, ліворуч автодороги Суми – Білопілля – курганний могильник.

Селище міського типу Степанівка

На території Степанівки, ліворуч автодороги Суми – Конотоп, сто метрів від водонапірної башти – курган

За три – чотири кілометри на північний схід від Степанівки, праворуч автодороги Суми – Конотоп – курганний могильник.

За чотири – п’ять кілометрів на північний захід від селища, 126 та 300 метрів ліворуч автодороги Суми – Конотоп в полі, поруч з опорами ЛЕП № 172 та 173 – курганний могильник.

Село Стецьківка

На західній околиці Стецьківки, на ділянці високого правого берега ріки Олешня, на піщаному кар’єрі- поселення скіфської культури VII – III століть до нашої ери.

Село Стінка Верхньосироватської сільської ради

На західній околиці Стінки, в урочищі Ярки, на верхній надзаплавній терасі лівого берега ріки Сироватка – поселення № 1 та 2 раннього залізного віку.

Село Терешківка

За 600 – 800 метрів на південь від Терешківки, біля автодороги Суми – Ромни, поруч опори ЛЕП – курган.

За 1,8 – 2 кілометри на південь від Терешківки, між селом і автодорогою Суми – Ромни – курган.

Село Токарі

За три кілометри на південь від східної околиці Токарів, в лісі між селами Токарі і Бездрик, на мису заводненої, слабо заболоченої балки біля місця її впадіння в долину ріки Бездрик – городище скіфської культури.

На мису правого берега балки, що впадає зліва в долину ріки Псел, над північно-східною околицею Токарів, біля дороги до села Велика Чернеччина – поселенн скіфської культури.

На зазідній околиці Токарів, на боровій терасі лівого берега ріки Псел між селом Токарі і околицею міста Суми – Василівка – поселення бронзового віку та раннього залізного віку.

Селище міського типу Хотінь

На південно-східній околиці Хотіня, над заплавною терасою лівого берага ріки Олешня – поселення пізнього бронзового віку.

На північно-західній околиці Хотіня, на надзаплавній терасі праого берега ріки Олешня – поселення скіфської культури.

Село Червоне

За 200 – 250 метрів ліворуч дороги Суми – Червоне, в полі – курган.

Село Шпилівка

Городище роменської культури – 3,7 кілометра на південний захід від села, на високій горі – на останці берега ріки Псел, селище роменської кульутри – з напільного боку городища, на галявині лісу і в лісі, перший могильник – 250 метрів на північ від садиб  колишнього хутора Петренків, в лісі, другий могильни – 400 метрів на північний захід від городища, в лісі, третій могильник – один кілометр на захід від городища.

За двісті метрів на південний схід від господарських будівель радгоспу – курганний могильник.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.